چگونه از كودكان مان در مقابل اخبار بد مراقبت كنیم؟

چگونه از كودكان مان در مقابل اخبار بد مراقبت كنیم؟

به گزارش كونفه این روزها اطراف مان پر از اخبار بد و تكان دهنده، از بلاهای طبیعی گرفته تا خبرهای جنگ و عملیات های تروریستی، شده است. جریان بی وقفه این اخبار، سلامت جسم و روان بزرگسالان را به خطر می اندازد، چه برسد به اینكه كودكان در معرض حجم بالای این نوع اخبار قرار بگیرند.به گزارش كونفه به نقل از خبر آنلاین، رویدادها و اخباری این روزها مملو از موضوعات ناراحت كننده و اضطراب آور شده است. ظاهرا فرار از شنیدن این اخبار هم دشوار می باشد. این اخبار از راه رسانه های گروهی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه ها، مجلات و اینترنت منتشر می شوند.
بررسی ها نشان داده است، قرار گرفتن در جریان دایمی خبرهای بد، بخصوص فجایع بزرگ یا عملیات پر از خشونت، به روح و روان بزرگسالان و كوچكترها آسیب می زند.
متاسفانه ما بزرگترها بیشتر مواقع فراموش می نماییم كه از كودكان خود در مقابل اثرات منفی این حوادث محافظت نماییم. اما چگونه می توانیم از این نظر مراقب كودكان خود باشیم؟
احساس كودكان در مقابل اخبار بد
كودكان، بخصوص كودكان در سن قبل از مدرسه، در مقابل حوادث ناگوار، بسیار حساس هستند. آنها همیشه به این فكر می كنند كه امكان دارد همان اتفاق های بد برای آنها و خانواده شان هم رخ دهد.
البته نوزادان و كودكان نوپا در معرض تهدیدات جسمی و روانی اخبار بد قرار ندارند. كودكان كمی بزرگتر كه نسبت به اطراف شان به اندازه كافی آگاهی كسب كرده اند، این اخبار بد را به خود جذب می كنند و بسیار نگران می شوند.
بنا بر بررسی های محققان استرالیایی مشخص شد، بعضی از كودكان با شنیدن اخبار بد و فجایع مختلف گرفتار مشكلات بد روحی می شوند و بنابراین است سازمان جهانی بهداشت سفارش می كند، نباید كودكان را در معرض اخبار بد قرار داد.
این بررسی ها نشان داده است، حوادث نگران كننده، كودكان را بیش از اندازه نگران می كند و آنها نمی توانند به راحتی افكارشان را از این موضوعات دلهره آور خالی كنند.

مراقبت از كودكان در مقابل اخبار ناخوشایند
با وجود اخبار تكان دهنده ای كه اطراف مان را پر كرده است، باید اظهار داشت كه هنوز هم می توانیم از كودكان خود در مقابل آنها مراقبت كرده و اجازه ندهیم اثرات منفی این اخبار روح و روان آنها را آزار دهد.
با روش های زیر می توانید سلامت جسمی و روحی كودك تان را حتی در این دنیای پرتنش حفظ كنید.
۱. شنیدن اخبار را محدود كنید
تا جایی كه می توانید اجازه ندهید كودك تان، بخصوص اگر كمتر از ۱۰ سال سن دارد، به تماشای خبرهای تلویزیون بنشیند. زمانی كه خبر بدی می شنوید، در مورد آن جلوی كودكان تان صحبت نكنید و حتی المقدور در حضور كودك، به تماشا یا شنیدن برنامه های خبری مشغول نشوید.
اما از طرفی نباید طوری رفتار كنید كه كودك احساس كند شما در حال مخفی كاری هستید. مطمئن باشید كه مخفی كاری در این دوران غیر ممكن است و سرانجام او به اخبار دست پیدا می كند. در واقع وقتی تلاش می كنید چیزی را از او مخفی كنید، او را بیشتر می ترسانید و كودك احساس می كند در خطری بسیار جدی قرار دارد.
به جای این كار می توانید در مورد مبحث رخ داده با او «به تناسب سن او» صادقانه صحبت كنید. البته اخبار را با جزئیات برای او بازگو نكنید یا در مورد آنها دروغ نگویید. این كار سبب ترس و نگرانی بیشتر كودك می شود.
بیشتر كودكان با شنیدن خبرهای بد به شدت ناراحت و نگران می شوند. در این گونه مواقع باید با كودك تان در مكانی كه او احساس آرامش می كند، بنشینید و از او بخواهید از احساسش صحبت كند.

۲. كنار آنها باشید
موقع تماشای اخبار از تلویزیون، كنار كودك تان باشید و به او كمك كنید تا موضوعاتی را كه می شنود به درستی درك كند و اگر گرفتار ترس و نگرانی شدند، او را مطمئن كنید كه قرار نیست آن اتفاق های بد هم برای او رخ دهد.
همچنین به كودك تان اجازه دهید از احساساتش با شما صحبت كند. در این صورت می توانید به او بیاموزید كه چگونه احساسات خویش را كنترل كند. این گفتگوهای باارزش كمك می نماید تا علاوه بر اینكه كودك بتواند احساسات خویش را مهار كند، هوش احساسی او هم تقویت شود.
۳. همه خبرها بد نیستند
به كودك تان بگویید كه معمولا در اخبار رسانه های گروهی، از حوادث و هر اتفاق ناخوشایندی كه رخ می دهد، صحبت می شود. در برنامه های خبری معمولا از قدرت ها و شهامت های افراد و خبرهای خوبی كه امكان دارد پیش بیاید، خیلی كم گفته می شود. این بدین معنا نیست كه در دنیا فقط حوادث بد است. اگر خوب به اطراف خود دقت نماییم، می توانیم نمونه های زیادی از رویدادهای خوب را بیابیم. بدین ترتیب كودك احساس نمی كند روی آتش زندگی می كند و امكان دارد روزی گرفتار فاجعه ای شود.

بررسی ها نشان داده است، قرار گرفتن در جریان دایمی خبرهای بد، بخصوص فجایع بزرگ یا عملیات پر از خشونت، به روح و روان بزرگسالان و كوچكترها آسیب می زند.
۴. به كودك احساس امنیت بدهید
بیشتر كودكان با شنیدن خبرهای بد به شدت ناراحت و نگران می شوند. در این گونه مواقع باید با كودك تان در مكانی كه او احساس آرامش می كند، بنشینید و از او بخواهید از احساسش صحبت كند. در این گفتگوها می توانید به او یاد دهید با حالات روحی پر از اندوه خود چگونه كنار بیاید و احساسات بد خویش را مهار كند. حتی می توانید نمونه هایی از وضعیت بد روحی خود در گذشته برای او بیاورید و به او نشان دهید كه چگونه از پس آن وضعیت برآمدید.
۵. با نوعی بازی یا فعالیت جدید، حواس كودك تان را پرت كنید
اگرچه نمی توانید تمام اخبار بد را دور نگهدارید، می توانید با نوعی بازی یا فعالیت جدید، حواس كودك تان را به موضوعی دیگر معطوف كنید. در ضمن با این كار زمان نشستن جلوی تلویزیون را به حداقل می رسانید. حتی می توانید پس از شنیدن خبرهای بد، برای بهتر كردن روحیه كودك تان، همراه او بازی كنید. بدین ترتیب او متوجه می شود كه دنیا همیشه ترسناك و خطرناك نیست.

منبع:.abc.net.au
مترجم: نادیا زكالوند


1398/10/21
14:44:21
5.0 / 5
4192
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه