مضرات استفاده از سفیدكننده ها

مضرات استفاده از سفیدكننده ها

به گزارش كونفه تعدادی از پژوهشگران دریافتند هنگامی كه بخارات ناشی از سفید كننده ها با تركیب موجود در سایر پاك كننده ها مخلوط شود می تواند ذرات معلق مضری را ایجاد كند. این مركبات به لیمونن معروف هستند. این ماده در بیشتر محصولات تمیز كننده، لوازم بهداشتی شخصی و خوشبو كننده های هوا هم وجود دارد كه از نوع خاصی چوب بدست می آید.به خودی خود، لیمونن سمی نیست باآنكه قرار گرفتن در مقابل مقادیر زیاد آن میتواند سبب تحریك پوست، چشم، گلو و ریه ها شود و در صورت قرار گرفتن در معرض هوا می تواند به اكسید تركیباتی بدل شود كه برای پوست حساسیت ایجاد می كنند.
از آنجایی كه سفید كننده ها و محصولات حاوی لیمونن هر دو در یك محیط استفاده می شوند، در خصوص گزارشات بدست آمده از تحقیق محققان، مقادیر زیادی از هیپوكلرو اسید و گاز كلر می تواند به سرعت در این محیط ها تولید شود. دانشمندان برای این منظور از یك محفظه مخصوص استفاده كردند كه گازهای تولید شده توسط سفید كننده و لیمونن را در آن وارد كردند.

پس از قرار گرفتن در معرض نور فلورسنت یا نور خورشید این تركیبات به منظور تشكیل آیروسلهای آلی ثانویه (SOA)، با یكدیگر واكنش دادند. واكنش اولیه و اصلی حتی در تاریكی و بدون نور انجام شد. SOAها ذرات كوچكی هستند كه می توانند به ریه ها رفته و در كوتاه مدت سبب ایجاد علائمی مانند سرفه و تنگی نفس شوند. ذرات كوچك تر هم می توانند از راه ریه ها وارد جریان خون شوند. قرار گرفتن مداوم در مقابل این ذرات می تواند باعث مشكلات سلامتی همچون حملات قلبی و مشكلات تنفسی شود. همینطور افراد دارای بیماری های قلبی و آسم در خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند. به قول یكی از محققین استفاده از سفید كننده های كلردار برای مصارف گوناگون می تواند تركیبات فرار آلی مانند كلروفرم یا تتراكلرید كربن را تولید نماید كه امكان دارد خطرات سرطان زا برای سلامتی ایجاد كند.
به همین دلیل سفارش می شود در هنگام استفاده از این مواد دقت فراوان كرد یا به جای استفاده از آنها، از شوینده های دوستدار محیط زیست و اكولوژی یا شوینده های ساده مانند سركه استفاده نمود.
healthline 2121

1398/09/04
23:46:42
5.0 / 5
4121
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کونفه