به كودكانتان واكسن نزنید، اوتیسمی می شوند!

به كودكانتان واكسن نزنید، اوتیسمی می شوند!

كونفه: این روزها در فضای مجازی مطالبی مختلفی ضد واكسن ها استفاده می شود، مطالبی كه بنظر می رسد طرفداران زیادی هم پیدا كرده اند. برمبنای پژوهشی در سال 2018 كه در انگلستان با پرسشگری از 2 هزار نفر انجام شد، 41 درصد از والدین دارای كودكان زیر 18 سال در این كشور، در معرض پیام های منفی درباره واكسیناسیون در شبكه های اجتماعی بوده و 50 درصد والدین با كودكان زیر 5 سال نیز این نوع تبلیغات را دیده اند.نیو صدر: بیش از ۲۰۰ سال از كشف كاربرد واقعی واكسیناسیون توسط ادوارد جنر پزشك انگلیسی گذشته است، از آن زمان تابحال جان صدها میلیون ها نفر نجات داده شده است تا كار به جایی برسد كه نام خیلی از بیماری های مرگبار از لغات حذف شوند.
آبله یكی از نمونه های این بیماری هاست، بیماری كه برای حداقل ۳ هزار سال جزو ترسناك و مرگبارترین مریضی ها بود، اما با برنامه های واكسیناسیون وزارت جهانی بهداشت دیگر هیچ خبری از آن نیست. آخرین گزارش از آبله مربوط به سال ۱۹۷۷ در سومالی است و پس از آن هم بطور رسمی اعلام گردید كه آبله از سطح زمین ریشه كن شده است.
اما حالا چند سالی است كه جنبشی «ضد واكسن» در دنیا به وجود آمده است، طرفداران این جنبش مدعی می شوند كه به دلیلهای علمی نباید از واكسن استفاده نمود.
این روزها در فضای مجازی مطالبی مختلفی ضد واكسن ها استفاده می شود، مطالبی كه بنظر می رسد طرفداران زیادی هم پیدا كرده اند. برمبنای پژوهشی در سال ۲۰۱۸ كه در انگلستان با پرسشگری از ۲ هزار نفر انجام شد، ۴۱ درصد از والدین دارای كودكان زیر ۱۸ سال در این كشور، در معرض پیام های منفی درباره واكسیناسیون در شبكه های اجتماعی بوده و ۵۰ درصد والدین با كودكان زیر ۵ سال نیز این نوع تبلیغات را دیده اند.
حالا مدتی است كه صدای این تبلیغات شبه علمی به ایران هم رسیده و حتی در كشور طرفداران مختلفی پیدا كرده است.

حسین روازاده یك پزشك حوزه طب سنتی، از معروف ترین طرفداران جنبش ضدواكسیانسیون در ایران است، وی در همین رابطه اظهار داشته بود: «تحقیقات نشان میدهد واكسن ها هیچ سودی برای سلامت بدن و جلوگیری از بیماری های مهلك ندارند، بلكه سبب خیلی از بیماری های لاعلاج هستند.»
او مدعی شده است واكسیناسیون موجب اختلال در سیستم ایمن بدن كودكان وبروز بیماری های ژنتیكی، بیماری های ویروسی، تومورهای سرطانی و... می شود و حتی به قول این پزشك طب سنتی واكسن آنفولانزا عاملی برای بروز بیماری اوتیسم است.
در واقع طرفداران جنبش ضد واكسیناسیون چنین باوری دارند؛ شركت های داروسازی، بیمه، سیستم های پزشكی از بیماری انسان ها كسب درآمد می كنند. واكسن ها می توانند تا آخر عمر، انسان را گرفتار بیماری های مختلف و نادر كنند و از این طریق این شركت ها همیشه ارباب رجوع خاص خودرا دارند.
این در حالی است كه هیچ كدام از این حرف ها توسط یك تحقیق علمی اثبات نشده است و حتی در چند سال قبل دانشمندان علوم زیست شناسی ده ها تحقیق مختلف منتشر نموده اند كه به همه ی این سوالات پاسخ می دهد؛ این كه واكسن با اوتیسم ارتباط دارد؟ واقعا سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و... همه ی افسانه های مربوط به واكسن ها را رد می كند، برای مثال بر طبق مطالعه انجمان اطفال آمریكا در سال ۲۰۱۶، واكسیناسیون مانع بیماری ۳۲۲ میلیون كودك بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۳ شده است.
افسانه ی شماره ۱؛ واكسن، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می كند
برعكس، واكسن ها سیستم ایمنی بدن را قوی می كنند، در واقع با انجام واكسیناسیون ویروس ضعیفی وارد بدن می شود و واكسن به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهد كه چگونه این ویروس را تشخیص بدهد و چگونه در مقابل آن از بدن دفاع كند. از سویی بهترین موقع برای تزریق واكسن در كودكی و جوانی است، چونكه سیستم ایمنی در این حالت بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به بهمبود مستعد است. بله این ادعا درست است كه سیستم ایمنی در مقابل بیماری های طبیعی سیستم ایمنی را بیشتر از واكسن قوی می كند اما این كار بسیار خطرناكست و احتمال مرگ كودك وجود دارد.
افسانه ی شماره ۲؛ واكسن ها حاوی مواد سمی هستند
این كه واكسن ها حاوی مواد سمی مثال آلومینیم یا جیوه هستند حقیقت دارد، اما میزان آنها اصلا در حد خطرناكی نیست، بطوریكه همین میزان مواد سمی با مصرف بعضی از میوه ها مثل سیب، سیب زمینی، خیار و گلابی هم وارد بدن می شوند. برای مثال در یك واكسن ۰.۱ میلی گرم فرمالدئید وجود دارد، در صورتیكه بدن هر انسان روزانه ۵۰۰ میلی گرم فرمالدئید تولید می كند.
افسانه ی شماره ۳؛ اثرات جانبی واكسیناسیون بیشتر از خوبی های آن
ده ها سال است كه به كودكان واكسن تزریق می شوند و هنوز هیچ اثر جانبی شدیدی از آن به جز اثراتی موقتی مشاهده نشده است. فقط این امكان وجود دارد كه بین هر ۱ میلیون نفر، ۱ نفر به واكسن حساسیت غیرمرگباری نشان بدهد. بطور كلی تابحال فقط یك دفعه آن هم در میان سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ مرگ فردی به خاطر واكسیناسیون گزارش شده است.
افسانه ی شماره ۴؛ واكسن ها برای كسب درآمد شركت های داروسازی ساخته شده اند
شكی نیست كه شركت های داروسازی از ساخت واكسن سود می برند، همانطور كه شركت های تولید عذا از فروش محصولات دیگرشان سود می كنند. اما واقعیت این است كه تولید واكسن هم كار بدون هزینه ای نیست، برای مثال در ایالات متحده آمریكا تایید نوع جدیدی از واكسن ۲۰ تا ۲۵ سال زمان می برد، بنا بر این برخلاف داروها صنعت واكسیناسیون سال های زیادی سود كمی به دست می آورد. این را هم در نظر بگیرید كه داروها بطور روزانه مصرف می شوند اما واكسن ها هرچند سال یك دفعه استفاده می شوند.
افسانه ی شماره ۵؛ واكسن ها منجر بیماری اوتیسم می شوند
این عجیب ترین ادعای طرفداران جنبش ضدواكسیناسیون است كه به سال ها قبل برمی گردد. در سال ۱۹۹۸ آندرو ویكفیلد، یك جراح بریتانیایی تحقیقی منتشر نمود كه نشان می داد واكسن ها منجر به افزایش بیماری اوتیسم در كودكان بریتانیایی می شود. اما پس از آن ده ها مطالعه مختلف انجام شد كه نشان می داد، اطلاعات این تحقیق كاملا غلط است و به ویكفیلد برای انتشار این تحقیق انگیزه های اقتصادی داشته است. برای مثال مشخص شد كه ۵ نفر از كودكان مطالعه شده در تحقیق ویكفیلد پیش از عمل واكسیناسیون، اختلالات رشدی داشتند، خیلی از آنها اصلا اوتیستی نبودند و... عامل اوتیسم همچنان مشخص نیست، اما هیچ تحقیق اخلاقی تابحال ارتباطی بین واكسن و اوتیسم پیدا نكرده است.
۲۳۵۲۳۷


منبع:

1398/08/18
15:15:03
5.0 / 5
4517
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کونفه