خواب خوب شبانه سلامت روده را تقویت می كند

خواب خوب شبانه سلامت روده را تقویت می كند

به گزارش كونفه ایرنا نوشت: یك تحقیق جدید نشان میدهد كه خواب خوب شبانه تاثیر مثبتی بر تقویت سلامت روده دارد.به گزارش پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، این مطالعه كه توسط پژوهشگران دانشگاه «نوا ساوت ایسترن» (Nova Southeastern University) در آمریكا انجام شد، نشان داده است كه خواب بد شبانه تاثیر بدی بر سلامت روده دارد كه به نوبه خود می تواند به مبتلاشدن به سایر مسائل سلامتی منجر شود.
محققان در این مطالعه به بررسی این مساله پرداختند كه آیا كیفیت خواب می تواند بر سلامت میكروبیوم روده تاثیر بگذارد. میكروبیوم روده شامل تمام ارگانیسم ها (باكتری ها، ویروس ها، تك یاخته ها و قارچ ها) و مواد ژنتیكی آنها در دستگاه گوارش می شود.
به تازگی توجه زیادی به این مساله شده است كه میكروبیوم روده چه تاثیراتی بر سلامتی انسان دارد، خصوصاً اینكه چگونه تنوع میكروارگانیسم های موجود در میكروبیوم روده با برخی وضعیت های سلامتی انسان مرتبط می باشد. شواهد در حال رشد نشان میدهد كه میكروبیوم روده همین طور می تواند بر كیفیت خواب تأثیر بگذارد. تحقیقات مقدماتی جدید نشان داده است كه خواب بد شبانه تأثیر منفی بر سلامت روده دارد، كه به نوبه خود می تواند به سایر مشكلات سلامتی منجر شود.
محققان در این مطالعه از ۲۶ شركت كننده مرد خواستند تا برای ۳۰ روز Actiwatch بپوشند؛ Actiwatch دستگاهی است كه كیفیت و مدت زمان خواب را نشان می دهد؛ این دستگاه ها جنبه های مختلف خواب مانند زمان خوابیدن، زمان بیدار شدن، زمان سپری شده در رختخواب، زمان كل خواب، راندمان خواب و دفعات بیدار شدن را اندازه گیری می كند. پژوهشگران همین طور میكروبیوم روده شركت كنندگان را آزمایش كردند.
این یافته ها كه در مجله PLoS ONE انتشار یافته است، نشان داد كه افزایش راندمان خواب (درصد زمان صرف خواب در رختخواب) و كل زمان خواب با میكروبیوم روده متنوع تر و یا به عبارتی، میكروبیوم روده «بهتر» هم راه است.
محققان گفتند: بر طبق گزارش های قبلی، تصور می شود كه خواب ضعیف تأثیر منفی زیادی بر سلامت روده / تنوع میكروبیوم دارد.
۲۳۵۲۳۲


منبع:

1398/08/08
15:24:55
5.0 / 5
4598
تگهای خبر: دستگاه , رشد , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کونفه