روشی هوشمندانه برای بازسازی مینای دندان

روشی هوشمندانه برای بازسازی مینای دندان

كونفه: دانشمندان روشی جدید برای بازسازی سخت ترین عضو و در عین حال غیر قابل جایگزین در بدن، یعنی مینای دندان ها پیدا كرده اند.دانشمندان در چین توانسته اند مایعی را تولید كنند كه می تواند سطح بیرونی مینای لطمه دیده را با استفاده از یك روند كانی سازی طبیعی بازگردانند. مینای دندان ها تحت یك پروسه به نام زیست پالایی (Biomineralization) به وسیله سلول هایی موسوم به آملوبلاست ها تولید می شوند كه این سلول ها پروتئینی را ترشح می كنند كه در نهایت با سخت شدن، پوشش بیرونی دندان ها را ایجاد می كنند.
اما مشكل اینجاست كه آملوبلاست ها تنها در زمان رشد دندان ها وجود دارند، یعنی دندان ها در دوران بزرگسالی و پس از شكلگیری كامل آنها دیگر توانایی ترمیم خودرا ندارند.
به گفته محقق Zhaoming Liu دانشمند موادشناس این پروژه، «ما توانستیم مادهای را از گروه های یون كلسیم فسفات كه می تواند منجر به تولید یك لایه پیشساز برای القا رشد كریستالی مینا شود را طراحی نماییم. این گروه های یون فسفات كلسیم (CPIC) تنها 1.5 نانومتر قطر دارند. سپس این ذرات ریز در محلولی از اتانول با ماده ای به نام تری اتیل آمین تثبیت شدند كه از انباشته شدن آنها جلوگیری می كند. »

هنگامی كه این مواد ژل مانند بر روی دندان ها اعمال شدند، گروه های كوچك كلسیم در ساختار ماهی مانند میناها تركیب شدند و پوشش دندان را با یك لایه غیرقابل تشخیص و سخت به ضخامت 2.8 میكرومتر در عرض 48 ساعت ترمیم كردند.
به گفته Liu: «مینای بازسازی شده توسط مواد ساخته شده ما، كاملا بافت و ساختار مكانیكی مانند یك مینای اصلی و واقعی داشت. ما امیدواریم تا روزی بتوان بدون استفاده از مواد پركردنی و متفاوت از مینای اصلی پروسه بازسازی و تولید مجدد آنرا انجام دهیم.»

این پروسه هم اكنون بر روی دندان های موش ها انجام شده و پیش از ورود به استفاده های كلینیكی باید از سالم بودن تثبیت كننده ها به خصوص تری اتیل آمین برای بدن اطمینان حاصل كرد. بنا بر این امكان دارد ورود این روش به كلینیك های پزشكی مدتی طول بكشد.
sciencealert 2121


منبع:

1398/07/10
16:14:38
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: پزشك , دندان , رشد , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه