اثرات و عوارض استفاده از استروئید چیست؟

اثرات و عوارض استفاده از استروئید چیست؟

كونفه: بعضی از افراد برای افزایش بیش از اندازه طبیعی قدرت و استواری ماهیچه ها به استروئیدهای آنابولیك و آندروژنی(AAS) روی می آورند.آنابولیك سبب پیشرفت رشد و آندروژنی سبب افزایش خاصیت های مردانه می شود. در حالیكه توانایی عضله سازی استروئیدها به خوبی اثبات شده است، اما با عوارض جانبی نیز همراه هستند. AAS در واقع نوعی از هورمون مردانه تستوسترون سنتتیك است كه بر روی قسمت های مختلفی از بدن مانند عضلات، فولیكول های مو، استخوان، كبد، كلیه و سیستم عصبی تاثیر می گذارد. این هورمون به صورت طبیعی در بدن ترشح می شود و در آقایان در دوران بلوغ ترشح آن سبب بم شدن صدا، افزایش رشد موهای بدن، افزایش قد و عضلات می باشد. هنگامی كه بحث راجب استروئیدها می شود، نخستین مورد استفاده ای كه به ذهن می رسد در بدنسازی و افزایش حجم ماهیچه است. اما AAS استفاده های بسیار دیگری دارد كه می توان به٬ افزایش بافت ماهیچه ای، كاهش چربی بدن، افزایش قدرت و استواری ماهیچه ها و افزایش تولید گلبول قرمز اشاره نمود.

ورزشكاران برای مسابقات نیز از AAS استفاده می نمایند تا بتوانند در حین ورزش های سخت و رژِیم های غذایی عضلات خودرا بهبود بخشند. مصرف این مواد می تواند تا 20% موجب افزایش استواری و تا 5 كیلوگرم افزایش وزن را به همراه داشته باشد.
اما عوارض اصلی مصرف AASها شامل:
. افزایش احتمال مبتلاشدن به بیماری های قلبی
. افزایش رفتارهای عصبی
. لطمه به كبد
. امكان دارد سبب افزایش اندازه سینه در مردان شود
. كاهش تولید تستوسترون
. ناباروری
. طاسی
همچنین از عوارض مصرف AASها در زنان نیز می توان به موارد زیر اشاره كرد:
. بم شدن صدا
. رشد مو و تغییر در فرم صورت
. ناباروری
مصرف این مواد در بعضی از كشورها ممنوع بوده و همین طور می توانند اعتیادآور نیز باشند. علاوه بر این بسیار از استروئیدها در آزمایشگاه های غیرمجاز ایجاد می شود كه میتواند سبب مبتلاشدن به خیلی از بیماری ها شود.
healthline 2121


منبع:

1398/07/04
13:44:10
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: استخوان , بیمار , بیماری , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴