آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات 4 تركیبی كه برای سلامتی مضر نیستند

آسپارتام، ساخارین، آلومینیوم و سولفات 4 تركیبی كه برای سلامتی مضر نیستند

كونفه: برخی مواد شیمیایی در ارتباط با سرطان و اوتیسم شناخته شده اند در صورتیكه سایر این مواد اثرات منفی بر سلامتی ندارند.سمی بودن یك ماده و تركیب به مقدار و چگونگی مصرف آن ربط دارد. بعضی از این مواد شیمیایی را سمی یا مضر برای سلامتی قلمداد می كنند كه در واقع آنطور نیست!
آسپارتام (شكر مصنوعی)
به نظر می رسید كه آسپارتام می تواند سبب سرطان شود، اما تحقیقات نشان داد كه واقعا اینگونه نیست. بیشتر نگرانی های عمومی در ارتباط با شیرین كننده های مصنوعی، مربوط به آزمایش بر روی موش ها است كه موجب سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم می شود.
اما سازمان دارو و غذا FDA و EFSA هر دو این یافته ها را بی اعتبار دانسته و بیان كرده آسپارتام برای سلامتی مضر نمی باشد. مسئله اصلی این است كه آسپارتام در نوشیدنی های رژیمی یافت شده كه لزوما سالم نیستند. تحقیقات نشان داده كه نوشیدنی های رژیمی می توانند میل شما به شكر را افزایش داده و حتی موجب چاقی شود.

ساخارین (شیرین كننده بدون كالری)
یك تحقیق دیگر بر روی موش ها نشان داد كه ساخارین می تواند سبب سرطان شود. در دهه ۸۰ محصولات شامل ساخارین دارای برچسبی با عنوان "ایجاد كننده سرطان در آزمایشگاه حیوانات" بودند. اما بعدها محققین این نظریه را رد كردند و هیچ ارتباطی بین ساخارین و سرطان پیدا نكردند.

آلومینیوم
آلومینیوم موجود در اسپری ها و دئودورانت ها موجب سرطان سینه نمی شود! در اواخر دهه ۹۰ گفته می شد كه آلومینیوم موجود در اسپری ها سبب سرطان می شود اما مشخص شد كه هیچ ارتباطی بین جذب آلومینیوم توسط بدن و سرطانزایی آن وجود ندارد برای اینكه بدن تنها مقدار بسیار كمی از آنرا جذب می كند كه برای سلامتی ضرری ندارد.

سولفات
برخی افراد به دنبال شامپوهای بدون سولفات هستند برای اینكه گفته می شد كه سولفات سرطانزا است. اما هیچ تحقیق این مساله را اثبات نكرد و سولفات موجود در شامپو یك سورفاكتانت بوده كه موجب كف كردن بیشتر و به دام انداختن بهتر چربی ها می شود.


sciencealert 2121


منبع:

1398/06/21
14:41:45
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: چاقی , دارو , رژیم , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه