آیا نوشیدن 3 لیوان قهوه موجب میگرن می شود؟

آیا نوشیدن 3 لیوان قهوه موجب میگرن می شود؟

كونفه: مصرف زیاد نوشیدنی های كافئین دار موجب افزایش خطر حمله های میگرنی می شود.حدود ۱۰% مردم جهان به میگرن مبتلا هستند و این احتمال در زنان بیشتر از مردان است و نوشیدن مقدار زیادی كافئین می تواند موجب افزایش احتمال حملات میگرنی شود. تحقیقات جدید نشان داده است مصرف بیشتر از ۳ لیوان نوشیدنی های كافئین دار در روز منجر به میگرن در همان روز یا روز بد می شود. بگفته مدیر تیم تحقیقاتی Elizabeth Mostofsky، بر طبق تحقیقات نوشیدن یك یا دو لیوان قهوه موجب ایجاد میگرن نشد اما مقادیر بیشتر از آن موجب بروز در همان روز یا روز بعد گردید.
اما كافئین آنطور كه بنظر می رسد بد نیست، این ماده در كاهش خطر مبتلاشدن به سرطان و زندگی طولانی بسیار موثر است.

میگرن های دنباله دار زمانی رخ می دهد كه فرد در هر ماه حدود ۱۴ روز آنرا سردرد دارد. افرادی كه در این تحقیق شركت كردند روزی دوبار و به مدت ۶ هفته دفترچه ای را كامل كردند كه شامل مصرف نوشیدنی ها، سبك زندگی و زمان و مشخصات حملات میگرنی بود. سپس محققین احتمال حملات میگرنی را در روزهایی كه نوشیدنی كافئین دار می نوشند با روزهایی كه نمی نوشند مقایسه كردند. نتایج بدست آمده نشان داد افرادی كه ۳ وعده یا بیشتر در روز كافئین مصرف كردند گرفتار حملات میگرنی شدند.

آیا كافئین علاوه بر ایجاد میگرن می تواند آنرا درمان كند؟
هنگامی كه به سبب انبساط و گشادی رگ ها در مغز (پدیده ای به نام Vasodilation) سردرد ایجاد می شود، كافئین با انقباض و كاهش تورم این عروق می تواند به فرد بسیار كمك نماید. همین طور برای تسكین سریع میگرن های شدید از كافئین تزریقی (وریدی) در اورژانس ها استفاده می شود. همین طور می تواند اثربخشی بعضی از داروها مانند ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن را افزایش دهد و مدت طولانی تری درد را تسكین بخشد.
به گفته Mostofsky نوشیدن قهوه و نوشیدنی های كافئین دار ۳ وعده در روز تنها احتمال میگرن را بیشتر می كند و بطور مستقیم موجب ایجاد آن نمی گردد.
healthline ۲۱۲۱


منبع:

1398/06/18
23:50:26
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: دارو , درمان , طب , قهوه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کونفه