همه آن چیزی كه باید در مورد چربی های ترانس بدانید

همه آن چیزی كه باید در مورد چربی های ترانس بدانید

به گزارش كونفه امكان دارد در مورد این چربی های ترانس بسیار شنیده باشید اما چرا برای بدن مضر هستند؟


چربی ترانس چیست؟
چربی های ترانس یك نوع از چربی های غیراشباع به شمار می روند كه هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی وجود دارند. این چربی ها به صورت طبیعی در گوشت و لبنیات حیوانات نشخوار كننده مانند گاو وجود دارد و زمانی كه باكتری های موجود در معده این موجودات چمن و علف را هضم می كنند٬ شكل می گیرند كه حدود ۲-۶% لبنیات و ۹% گوشت را شامل می شوند. باآنكه مطالعات نشان می دهد كه مصرف كنندگان این مواد نیازی به نگرانی در مورد سلامت خود ندارند. (البته در صورت مصرف متعادل آنها.)
با این حال چربی های مصنوعی یا صنعتی كه هیدروژنه شده هستند مانند روغن سبزیجات كه برای جامد ماندن در دمای اتاق تغییر شیمیایی داده می شوند، بسیار برای سلامتی مضر هستند.
چه تاثیری بر روی قلب دارند؟
چربی های مصنوعی می توانند احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی را بالا برند. در یك مطالعه كه بر روی افرادی كه چربی های ترانس مصرف كرده بودند صورت گرفت، افزایش میزان LDL (كلسترول بد) بدون افزایش HDL(كلسترول خوب) صورت گرفت. در همین حال خیلی از چربی های دیگر همراه با افزایش LDL باعث افزایش HDL هم می شوند.
آیا بر روی حساسیت انسولین و دیابت هم تاثیر میگذارند؟
در یك مطالعه بزرگ كه بر روی ۸۰هزار زن صورت گرفت نشان داد آن هایی كه از چربی های ترانس استفاد كرده بودند تا ۴۰% خطر مبتلا شدن به دیابت در آنها افزایش یافته بود. با این وجود تحقیقات بسیاری بر روی شاخص های دیابت مانند حساسیت انسولین و میزان قند خون و رابطه آنها با چربی ترانس صورت گرفت اما نتایج بدست آمده متناقض بود و همچنان نمی توان به صورت دقیق اظهار داشت كه آیا می تواند این چربی باعث دیابت شود یا نه. همینطور تحقیقات دیگر نشان می دهند كه چربی های ترانس می توانند سبب افزایش التهاب به خصوص در افراد چاق و صدمه به پوشش داخلی رگ های خونی شوند. غذاهای فرآوری شده كه در آنها روغن سبزیجات هیدروژنه شده وجود دارد، از منابع اصلی این چربی ها به شمار می روند.
healthline 2121

1398/06/14
13:18:19
5.0 / 5
5284
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دیابت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه