پزشكان، كارتخوان و اداره مالیات!

پزشكان، كارتخوان و اداره مالیات!

كونفه: غوغای مقاومت پزشكان در مقابل نصب كارتخوان به سبب مقاومت در مقابل پرداخت مالیات سوژه جدیدی است كه مدتی دستمایه حمله به این قشر از جامعه است؛ تا جایی كه سیمای جمهوری اسلامی ایران هم این مساله را درست فردای “روز پزشك”، وسیله تخریب پزشكان قرار داد.


درباره رابطه پزشكان و مردم گفتنی زیاد است و مشكلاتی از هر دو طرف وجود دارد اما در باره این مساله خاص به دو نكته اشاره می كنم: اول آنكه پزشكان به طور كلی در دو بخش دولتی و خصوصی فعالیت دارند. سهم پزشكان بخش دولتی در خدمات بستری حدود ۸۰٪ است و مالیات هر نوع درآمد ایشان پیش از پرداخت كسر می شود. در بخش خصوصی هم كه ۸۰٪ خدمات سرپایی را ارائه می كند، حساب و كتاب به شدت برقرار است و همه پزشكان این بخش هر سال در خرداد ماه در تكاپوی حل و فصل مالیات هستند، آنهم نه “مالیات بر درآمد” بلكه مالیات بر عنوان و موقعیت پزشك و محل مطب و...
اعداد و ارقامی كه در این باب و در باره فرار مالیاتی پزشكان عنوان شد، برای هر كس كه با اقتصاد درمان آشنایی اجمالی داشته باشد خنده دار است؛ بویژه وقتی پرداخت ها در بخش دولتی با ۱۲ ماه تأخیر و در بخش خصوصی و بیمه تكمیلی با ۶ ماه تأخیر صورت می گیرد.
پزشكان باید مالیات بدهند، این كار را كرده اند و در آینده هم خواهند كرد والبته نسبت به بی عدالتی اعتراض خواهند كرد، مانند جدولی كه بجای درآمد، رشته را مبنای ضریب مالیات قرار داده است. دوم: اگر ادعای این حجم از فرار مالیاتی درست باشد، متهم اول “اداره مالیات” است كه چرا وظیفه خودرا به درستی انجام نداده. مقایسه جایگاه اداره مالیات با بیمارستان های دولتی و حتی خصوصی در ارزیابی میزان اعتماد مردم به سازمانها كه در سال ۹۷ انجام شده، بسیار تأمل برانگیز است. همه ما تجربه نحوه محاسبه مالیات را داریم! چند سال قبل مأمور حقیقت یاب اداره مالیات به مطب بنده رجوع كرد و بعد از تأیید تمام مواردی كه در اظهارنامه ذكر كرده بودم اظهار داشت: شما امر دیگری با من ندارید؟! عرض كردم خیر، شما حتما طبق قانون عمل خواهید كرد. لبخند زیبایی به من زد و مالیات آن سال من از كل درآمد مطب كه هفته ای یك روز می رفتم بیشتر شد و پرداخت كردم! سال دیگر مامور محترمی تلفنی به من گفت شما با این وضع (هفته ای یك روز مطب، ماهی یك عمل خصوصی) چرا اصلا مطب می روید؟ گفتم برای این كه مالیات بدهم! این تجربیات چون عینی است ذكر كردم وگرنه بدون شك افراد زیادی تجربه مشابه دارند، طبعا با رفتارها و البته نتایج متفاوت. اگر اداره مالیات كار خودرا درست انجام می داد، هیچ پزشك و غیر پزشكی نمی توانست با راه های غیر متعارف از پرداخت مالیات طفره برود. شفافیت خیلی خوب است خصوصا وقتی كه همه جانبه باشد و نورافكن آن به همه زوایا بتابد. مالیات یكی از مهم ترین منابع همه دولت ها است و باید بصورت كاملا شفاف، عادلانه و منصفانه دریافت شود. هر مسیری كه به این هدف منجر شود توسط تمام اقشار مردم ازجمله پزشكان پذیرفته خواهد شد. اگر واقعا این هدف چنانچه توسط مسئولان ذیربط گفته شده مورد نظر باشد، بهتر است بجای سوء استفاده از این مساله و چوب حراج زدن به سرمایه های اجتماعی، سه خاصیت شفافیت، عدالت و انصاف را تعقیب نماییم. *استاد گروه جراحی عمومی و رئیس سابق دانشگاه علوم پزشكی تهرانمنبع:

1398/06/11
15:21:54
5.0 / 5
5157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه