پزشكان شاعر نیستند

پزشكان شاعر نیستند

به گزارش كونفه پزشكان، پزشك هستند، شاعر نیستند. اگر پوپولیست ها به كارشان ادامه دهند آنها همه چیز را رها خواهند كرد. شك نكنید!۱- پزشكان باید مالیات بدهند. چه بقیه مالیات می دهند یا نمی دهند.

۲- پیش از اینكه كامنت بگذارید لطفاً بند یك را باردیگر بخوانید تا نظرم را مجدداً به خودم یادآوری نكنید.

۳-- تعداد پزشكانی كه پروانه ی طبابت از نظام پزشكی گرفته اند، اندكی بیشتر از ۸۰ هزار نفر می باشد. نصف بیشتر عمومی و نصف كمتر متخصص اند.

۴- در ایران حدودا هر هزار نفر یك پزشك دارد. این رقم در كشورهای پیشرفته كمتر است. در جایی می خواندم در ایتالیا هر ۱۵۰ نفر یك پزشك دارد.

۵- رئیس سابق نظام پزشكی اعلام نمود كه در سال ۹۴ نزدیك به ۲ هزار پزشك از ایران مهاجرت كرده اند. اخیراً می گویند سالی ۶۵۰ پزشك(۳۰۰ متخصص و ۳۵۰ عمومی) از كشور خارج می شوند.

۶- بنظر می رسد خروج پزشكان در دولت حسن روحانی شتاب گرفته است. اگر چنین است من بعنوان یكی از مدافعان دولت كه برای پیروزی او هزاران كلمه نوشتم و صدها هزارنفر آنها را خواندند، از جامعه ی پزشكی عمیقاً عذرخواهی می كنم.

۷- برخی از نمایندگان مجلس قصد دارند طرحی را تصویب كنند كه ظرفیت جذب دانشجوی پزشكی در كشور دو برابر بشود. این طرح رد خواهد شد. چون برخلاف لوایح، طرح ها نباید برای دولت هزینه ی جدید بتراشد.

۸- این یك طرح احمقانه است. چون تربیت پزشك نیازمند داشتن آزمایشگاههای بافت شناسی، میكروب شناسی، پاتولوژی، بیوشیمی، سالن كالبدشناسی، جسد تشریح، كتابخانه، بیمارستان های آموزشی، و از همه مهمتر اساتید و هیئت علمی و بودجه ی آموزشی هنگفت به اندازه ی كافی است.

۹- پزشكانی كه در مشهد درس خوانده اند در دو بیمارستان امام رضا و قائم تربیت شده اند. وقتی می گویید باید تعداد پذیرش دانشجوی پزشكی دوبرابر شود یعنی باید دستكم فقط در مشهد دو بیمارستان مشابه این دو ساخته شود و به همین تعداد هیئت علمی و پرستار و كارمند و تجهیزات و بودجه و امكانات، جذب و تأسیس و تأمین گردد.

۱۰- وقتی عملاً هیچكدام از موارد فوق را ندارید و در عین حال دولت را موظف به پذیرش دو برابری جذب دانشجوی پزشكی می كنید مثل آن است كه تصویب كنید دولت از فردا تولید بنز و بی ام وی، را دو برابر نماید.

۱۱- پزشكی رشته ای به غایت مرارت بار است. كمتر پزشكی هست كه بخاطر نیاورد دستكم یكی از همكلاسی هایش در طول دوره ی تحصیل خودكشی نكرده باشد. یك پزشك پس از قبولی در كنكور و بعد از ده سال درس و طرح، تازه در آستانه ی پزشك شدن قرار می گیرد.

۱۲- اگر قرار باشد پوپولیست ها به هجوم هماهنگ خود برضد پزشكان ادامه دهند و شیرازه ی طبابت را در هم بشكنند و مجلس و دولت مقهور چنین چیزی شوند، آینده ی سلامت جامعه بطور قطع فاجعه بارتر از امروز خواهد بود.

۱۳- در آمریكا از ۱۰ شغل پردرآمد ۷ شغل آن متعلق به گروههای پزشكی است و در رأس آنها پزشك خانواده قرار دارد. در جهان باستان هم چنین بوده است. اگر بشر بر روی زمین باقی بماند در قرون آینده هم چنین خواهد بود.(در نوشته پیشین به تفصیل در این زمینه نوشته ام. بازگشت كنید).

۱۴- هرچقدر پول داری آش می خوری. متأسفانه این یك قانون بد اما واقعی است. مساحت هلند حدوداً به اندازه ی گیلان و مازندران ماست. تولید ناخالص داخلی هلند ۹۵۰ میلیارد دلار است. تولید ناخالص داخلی ما نزدیك به پانصد میلیارد دلار در سال.

۱۵- وقتی اقتصادت ضعیف باشد طبعاً بیشتر مریض می شوی. بیماری ت بیشتر طول می كشد و درمانت كامل صورت نمی گیرد. برفرض كه شروع شود.

۱۶- وقتی دولت ناكارآمد باشد، نظام سلامت درهم می ریزد. جامعه و پزشكان به هم بدبین می شوند. سازمان مالیاتی كار خودرا نمی تواند درست انجام دهد. پوپولیستهای ایران(صداوسیما و فضای مجازی) متحد می شوند. بیمار روی تخت افتاده است.

۱۷- در جامعه ای كه می خواهند رمق هایش را زیر پای تحریم له كنند، آشفته كردن پزشكی كه باید بر درمان تمركز داشته باشد و تیم سلامت را راهبری كند، فاجعه بارترین كاری است كه الان در ایران دارد انجام می شود.

۱۸- بسیاری از انتقادات به پزشكان را می پذیرم. خود من برای خودم یا بستگانم به تخصص های مربوطه مراجعه نموده ام و همه ی تجربه های خوب یا بدی را كه شما داشته اید منهم داشته ام.

۱۹- زمانی كه این متن را تنظیم می كردم تبلیغات جذب پزشك از یكی از كشورهای جنوب ایران آمد. امكانات و درآمد با ایران غیر قابل مقایسه است. مهاجرت فوق العاده آسان. آغاز پروسه جذب از همین شهریور آغاز می شود.

۲۰- فریدون مشیری سروده است:
«من اینجا ریشه در خاكم.
من اینجا عاشق این خاك اگر آلوده یا پاكم.
من اینجا تا نفس باقیست می مانم.»
پزشكان، پزشك هستند، شاعر نیستند. اگر پوپولیست ها به كارشان ادامه دهند آنها همه چیز را رها خواهند كرد. شك نكنید!
* پزشك
* انتشار یافته در كانال تلگرام نویسنده
۲۳۵۲۳۷

1398/06/02
13:41:29
5.0 / 5
4816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کونفه