ماجرای عجیب یك دارو لوزارتان واقعا سرطان زاست؟

ماجرای عجیب یك دارو لوزارتان واقعا سرطان زاست؟

كونفه: درحالی حاشیه ها درباره داروی لوزارتان در چند مدت گذشته خبرساز بوده كه در اطلاعاتی كه در سایت لایو ساینس آمده، اشاره شده مصرف كنندگان این دارو نباید نسبت به این مساله مضطرب شوند، چونكه درصد اینكه داروهای فشارخون بخواهند انسان ها را با بیماری سرطان درگیر كنند پایین است.به گزارش كونفه به نقل از خبر آنلاین، اواسط تیرماه بود كه به دنبال انتشار گزارشی در روزنامه شرق درباره سرطان زا بودن داروی لوزارتان، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت طی بخشنامه ای فروش قرص لوزارتان تولیدی شركت اكتووركو را به سبب سرطان زا بودن ممنوع اعلام نمود.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد؛ انتقادها به این مساله از آنجایی بالا گرفت كه بگفته بعضی از رسانه ها، سازمان غذا و دارو بعد از گذشت ۶ ماه دستور جمع آوری این قرص را از داروخانه ها صادر كرده است. درحالی كه آنطور كه از خبرها برمی آید، طبق اسناد موجود در سایت سازمان غذا و داروی امریكا FDA و كمیسیون اروپا تاریخ آگهی جمع آوری این دارو حداقل شش ماه پیش از تاریخ اعلام جمع آوری توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بوده است. اما محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو با رد این انتقادات اعلام نموده كه تاخیر سازمان غذا و دارو در جمع آوری داروی لوزارتان تولیدی یك شركت داخلی با ماده اولیه سرطان زا بطوركلی نادرست است و به هیچ وجه زمان جمع آوری این دارو در ایران چند ماه با تاخیر نبوده و با فاصله سه تا چهار روزه بعد از ریكال جهانی، سازمان غذا و دارو نیز لوزارتان را در كشور ریكال كرده است. شهرام شعیبی سخنگوی سازمان و غذا دارو هم اعلام نمود كه سهم كارخانه مذكور از بازار داخلی این دارو تنها یك درصد بوده است كه هم اكنون نیز داروی لوزارتان تولیدی آن، در بازار وجود ندارد.
درحالی این خبرها در چند روز خبرساز بوده كه طبق آمارهای موجود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به فشار خون در كشور وجود دارد و وزارت بهداشت امسال طرحی را با عنوان بسیج ملی كنترل فشارخون از خرداد ماه در كشور آغاز نموده است.
حالا اما ماجرا به مجلس كشیده شده است؛ علی نوبخت رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تحقیق و تفحص بر سر زمان جمع آوری این دارو آگاهی داده و گفته اگر قصوری در این قسمت باشد، اصلا قابل دفاع نیست.
این سوژه درحالی به مجلس كشیده شده كه سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریكا در چند ماه گذشته بعضی از داروهای فشار خون را كه این دارو هم جزو آن است، از داروخانه ها پس گرفته است، بطوریكه از شروع سال ۲۰۱۸، ۱۹ داروی لوزارتان از شركت های مختلف جمع آوری شده است.
در آگهی سازمان غذاوداروی این كشور آمده است: «براساس اطلاعات موجود نمی توان ادعا كرد كه برای بعضی از بیمارانی كه این دارو را مصرف می كنند اصلا امكان درگیری با سرطان وجود ندارد. البته تمام نوع این داروها سرطان زا نیست و بنا بر این فقط بعضی از انواع آن ریكال شده اند.»
اما طبق تحقیقاتی كه خبرآنلاین در این زمینه كرده، در واقع اطلاعات سایت لایو ساینس نشان داده است كه در این داروها مواد شیمیایی قرار دارد كه آزمایش ها نشان داده است كه می تواند منجر به درگیری حیوانات با سرطان شود.
در اطلاعاتی كه در این سایت آمده اشاره شده كه مصرف كنندگان این دارو نباید نسبت به این مساله مضطرب شوند، چونكه درصد اینكه داروهای فشارخون بخواهند انسان ها را با بیماری فشار خود درگیر كنند پایین است.
كریگ بیورز، داروساز مركز پزشكی كنتاكی هم در این رابطه گفته كه «اگرچه خطر بسیار پایین است اما ما اصلا نمی خواهیم چنین خطری وجود داشته باشد.»
از سوی دیگر برخی پژوهشگران هم معتقدند كه این داروها اصلا سرطان زا نیستند. تحقیقاتی در در مجله بی ام جی انتشار یافته كه نشان می دهند كه داروی لوزارتان سرطان زا نیست.
كاسپر كریستنسن، محقق اصلی این مطالعه در این رابطه توضیح داد: «در رابطه با تمام مصرف كنندگان این دارو توسط بزرگسالان ما با افزایش درگیری با بیماری سرطان در كوتاه مدت اصلا مواجه نشدیم. بااینكه بسیار زود است كه بخواهیم در ارتباط با تاثیر این بیماری در بلندمدت اظهار نظر نماییم.»

۲۳۵۲۳۵


منبع:

1398/05/01
17:44:50
5.0 / 5
4200
تگهای خبر: بازار , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه