آیا ماسك سبب پیشگیری از آنفولانزا می شود؟

آیا ماسك سبب پیشگیری از آنفولانزا می شود؟

به گزارش كونفه هنگامی كه ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ شیوع یك آنفلوانزای خوكی را تجربه كرد، همه در مورد چگونگی كاهش گسترش عفونت سخن گفتند. بنا به اظهار مراكز كنترل و جلوگیری از بیماری (CDC)، دسترسی به واكسن در همان سال محدود بود، چونكه ویروس شناسایی نشده بود، تا زمانی كه تولید كنندگان هم اكنون تولید واكسن سالانه را شروع كردند..Healthline: سازمان های بهداشتی اهمیت شستن دست ها با آب گرم و صابون معمولی را به مردم یادآوری كردند. سفارش شد افراد مبتلا به آنفولانزا برای بهبودی در خانه بمانند و از گسترش ویروس به دیگران جلوگیری نمایند. سپس برخی افراد آغاز به انجام كاری كردند كه خیلی از ما پیش از آن دیده بودیم: پوشیدن ماسك جراحی.
تحقیقات نشان می دهد ماسك كمك می نماید
برای سال ها دانشمندان مطمئن نبودند كه پوشیدن یك ماسك در پیشگیری از گسترش ویروس موثر باشد. با این وجود، مطالعات اخیر نشان داده است كه آنها می توانند كمك كنند.
ابتدا، یك تحقیق انتشار یافته سال ۲۰۰۸ در مجله بین المللی بیماری های عفونی به این نتیجه رسید كه با استفاده درست، ماسك در پیشگیری از گسترش عفونت های ویروسی بسیار موثر است. اعضای خانواده كودكان مبتلا به بیماری های آنفلوانزا كه از ماسك ها به درستی استفاده می كردند، ۸۰ درصد احتمال مبتلا شدن به بیماری را كمتر می كردند. به صورت شگفت انگیزی، تفاوت بین نوع ماسك استفاده شده ناچیز بود.
تحقیقات دیگری كه در سالنامه طب داخلی منتشر گردید نتایج مشابهی را گزارش كرد. محققان ۴۰۰ نفر مبتلا به آنفولانزا را بررسی كردند. آنها دریافتند اعضا خوانواده فرد مبتلا كه به طور مرتب دست هایشان را شسته و ماسك جراحی پوشیدند، خطر مبتلا شدن به آنفلوانزا را ۷۰ درصد كاهش دادند.
انواع مختلف ماسك ها
اگر در حال بررسی ماسك برای محافظت در مقابل عفونت هستید، باید بدانید كه دو نوع ماسك وجود دارد.
ماسك صورت
ماسك های صورت نسبتا راحت و مناسب هستند، ماسك های یك بار مصرف توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده جهت استفاده بعنوان وسایل پزشكی تایید شده اند. پزشكان، دندانپزشكان و پرستاران اغلب هنگام درمان بیماران آنها را می پوشند. این ماسك ها از افتادن قطرات مایعات بدن جلوگیری می كنند كه امكان دارد شامل ویروس ها از راه بینی و دهان باشند. ماسك صورت همینطور از ترشحات دیگران، مانند عطسه ها و سرفه ها محافظت می كند. نكته ی منفی این است كه این ماسك ها از استنشاق آلودگی های كوچك در هوا جلوگیری نمی كنند.
ماسك طبی respirator
همچنین ماسك N۹۵ نامیده می شود، برای محافظت از ذرات كوچك در هوا طراحی شده اند كه امكان دارد شامل ویروس ها باشند. آنها توسط CDC و موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی تأیید شده اند. به قول CDC، این ماسك می تواند ۹۵ درصد ذرات هوا را فیلتر كند. ماسكهای N۹۵ اغلب هنگام نقاشی یا كار با مواد بالقوه سمی مورد استفاده قرار می گیرند.
ماسك طبی بر مبنای صورت هر فرد انتخاب می شود. آنها باید كاملا روی صورت قرار گیرند تا هیچ شكافی برای ورود ویروس های هوائی باقی نماند. كاركنان مراقبت های بهداشتی از آنها برای محافظت در مقابل بیماری های عفونی مانند سل و سم زدایی استفاده می نمایند. بر خلاف ماسك های معمولی، ماسك طبی انسان را در مقابل ذرات بزرگ و كوچك محافظت می كند.
دستورالعمل استفاده از ماسك ها
ماسك می تواند به كاهش گسترش آنفولانزا كمك نماید - اما فقط اگر آنها به صورت صحیح و مكرر پوشیده شوند.
در اینجا بعضی از دستورالعمل های پوشیدن مناسب ماسك عنوان شده است: هنگامی كه درفاصله شش قدمی از یك فرد بیمار قرار می گیرید، ماسك بپوشید. بندهای ماسك را برای نگهداشتن بر روی بینی، دهان و چانه در جای مناسب قرار دهید. تلاش نكنید ماسك را باردیگر لمس كنید تا زمانی كه آنرا در می آورید. اگر گرفتار آنفولانزا هستید پیش از نزدیك شدن به افراد دیگر، ماسك خویش را بپوشید. اگر مبتلا به آنفولانزا هستید و باید به پزشك رجوع كنید، برای محافظت از دیگران در اتاق انتظار، ماسك استفاده كنید. در صورتیكه آنفولانزا در جامعه شایع شده باشد یا در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت های ویروسی هستید، ماسك را در مكان های شلوغ بپوشید. هنگامی كه دیگر به ماسك احتیاج نداشتید، آنرا دور انداخته و دست ها را بشویید. هیچگاه ماسك استفاده شده را باردیگر نپوشید. 2121

1398/03/26
15:00:15
5.0 / 5
4182
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کونفه