كدام سرطان در ایران درمان شدنی است؟

كدام سرطان در ایران درمان شدنی است؟

به گزارش كونفه ایرنا نوشت: عضو انجمن رادیوآنكولوژی ایران اظهار داشت: سرطان های رایج در كشور قابل درمان است و اگر بموقع تشخیص داده شوند، هیچ نگرانی برای مبتلایان ایجاد نخواهند كرد.مستانه صانعی درباره روش های جدید درمان سرطان در كشور بیان كرد: روش های جدید درمان سرطان هم اكنون توانسته است با عوارض بسیار پایین منجر به درمان اثرگذارتر بیماری شود. بعنوان مثال در سرطان پستان كه رایج ترین سرطان در بین زنان ایرانی است، از راه هورمون تراپی، شیمی درمانی، جراحی، تارگت تراپی و IMRT امكان درمان وجود دارد.
وی افزود: با روش های جدید درمان سرطان همچون IMRT می توان با حفظ زیبایی بدن بیمار، سرطان را درمان كرد و علاوه بر آن از صدمه های جدی به سایر ارگان ها هم جلوگیری كرد.
علائم سرطان سینه و اهمیت غربالگری
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با تشریح علایم سرطان سینه تصریح كرد: امكان دارد خانم ها در عین جوانی گرفتار توده ای در پستان شوند یا اینكه پوست یا نوك سینه آنها به صورت ناگهانی تغییر شكل دهد. در چنین شرایطی باید حتما به پزشك مراجعه نموده و سلامت خویش را بررسی نمایند.
وی افزود: به بانوان ایرانی سفارش می شود غربالگری سرطان سینه را از سن ۴۰ سالگی به صورت سالیانه جدی بگیرند و خانم هایی كه سابقه سرطان خانوادگی دارند، باید از ۳۵ سالگی برای ماموگرافی اقدام نمایند.
سرطان های سر و گردن
این متخصص رادیوآنكولوژی درباره سرطان های سر و گردن هم اظهار داشت: این نوع سرطان ها باآنكه شایع نیستند، اما بیمار را با معضلات فراوانی مواجه می كنند. با این وجود استفاده از رادیوتراپی های نوین به همراه شیمی درمانی می تواند منجر به درمان بیماران در این بخش شود.
صانعی اضافه كرد: هرگونه برآمدگی غیر قرینه در سر و گردن یا برآمدگی های نامتعارف، بزرگ شدن غدد لنفاوی یا بزاقی، وجود زخم داخل دهان یا روی گونه ها، گرفتگی صدا و سختی بلع می تواند علامتی در خصوص بروز سرطان سر و گردن باشد و باید با دقت توسط پزشك متخصص مورد معاینه قرار بگیرد.
اصلاح سبك زندگی، میزان سرطان را كم می كند
وی بیان كرد: هم اكنون بیماری سرطان بیماری نگران كننده ای در كشور نیست و بیشتر از ۶۰ تا ۷۰ درصد مبتلایان به سرطان با روش های نوین درمانی امكان درمان قطعی یا افزایش طول عمر به علت كاهش عوارض درمان را دارند. البته با اصلاح الگو و سبك زندگی مردم، میزان مبتلا شدن به سرطان در كشور كاهش خواهد یافت.
بر اساس اعلام دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، مهم ترین دلیل بروز سرطان، افزایش سن جمعیت و افزایش امید به زندگی بوده، اما دو دلیل عمده دیگر هم در این زمینه به شیوه زندگی نامناسب و عوامل محیطی برمی گردد. هر چند بروز سرطان در ایران كمتر از متوسط جهانی است، اما با عنایت به روند رو به افزایش این بیماری باید برنامه داشت. در سال های اخیر بروز سرطان در سراسر جهان و همینطور ایران رو به افزایش است، با این وجود ۴۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری می باشند.
بیماری سرطان چند عاملی است، اما وقتی مجموعه عوامل در كنار هم قرار می گیرند، سرطان بروز می كند و برخی عوامل مانند سبك زندگی نادرست، چاقی، اضافه وزن، بی تحركی، مصرف سیگار و دخانیات و قلیان، تغذیه ناسالم مانند مصرف غذاهای كبابی، سوخته و پرچرب خطر مبتلا شدن به سرطان را می افزایند. باید توجه كرد كه ۴۰ تا ۵۰ درصد از سرطان ها قابل پیشگیری می باشند و این مورد نشان داده است كه باید به جلوگیری از سرطان توجه ویژه ای داشت.

1398/03/23
18:52:29
5.0 / 5
4427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه