توصیه محققان؛

دویدن روزانه منجر به كاهش استرس می شود

دویدن روزانه منجر به كاهش استرس می شود

كونفه: مطالعه جدید نشان داده است دویدن تاثیرات منفی استرس حاد را بر هیپوكامپ مغز كه بخش مربوط به یادگیری و حافظه است می كاهد.به گزارش كونفه به نقل از مهر، مطالعات قبلی نشان داده اند كه چقدر ورزش منظم به هر شكل و نوعی می تواند در درمان مجموعه ای از مشكلات سلامت نقش داشته باشد.
حال مطالعه جدید نشان داده است دویدن روزانه با میانگین مسافت ۵ كیلومتر می تواند فرد را از استرس نجات داده و همین طور از حافظه محافظت كند.
در مطالعات قبلی ارتباط ورزش منظم با تقویت قدرت مغز و سلامت عمومی ذهن و روان اثبات شده است.
در درون هیپوكامپ مغز، احداث خاطره و یادآوری آن زمانی روی می دهد كه سیناپس ها یا اتصالات بین نورون ها به مرور زمان تحكیم شوند. این فرآیند تقویت و استواری سیناپسی LTP (تقویت درازمدت) نامیده می شود.
استرس طولانی مدت یا حاد سبب تضعیف این سیناپس ها می شود كه در نتیجه LTP كاهش یافته و در نهایت بر حافظه تاثیر می گذارد.
«جف ادواردز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بریگام یانگ آمریكا، در این باره می گوید: «ورزش روشی ساده و كم هزینه در حذف تاثیرات منفی بر حافظه استرس شدید و مزمن است.»
در این مطالعه، گروهی از موش ها بر روی چرخ های در حال حركت به مدت چهار هفته قرار گرفتند كه به طورمیانگین روزانه ۵ كیلومتر روی این چرخه ها می دویدند.
گروه دیگر از موش ها زندگی بی تحرك داشتند. سپس نیمی از هر گروه در معرض موقعیت های استرس زا نظیر راه رفتن بر روی سكوی مرتفع یا شنا در آب سرد قرار گرفتند.
یك ساعت پس از احداث استرس، محققان آزمایش الكتروفیزیولوژی را بر روی مغز حیوانات انجام دادند تا LTPشان را اندازه گیری كنند.
نتایج نشان داد موش های پراسترس كه در گروه ورزش بودند LTP بسیار بیشتر و عملكرد حافظه بیشتری در مقایسه با موش های پراسترس گروه بی تحرك داشتند.

1397/11/15
21:56:52
5.0 / 5
5021
تگهای خبر: آب , درمان , سلامت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه