یافته جدید محققان فنلاندی؛

ارتباط سونا و كاهش ریسك مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی

ارتباط سونا و كاهش ریسك مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی

كونفه: محققان دریافتند استفاده منظم از سونا می تواند ریسك مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی را در زنان و مردان ۵۰ سال به بالا كم كند.به گزارش كونفه به نقل از مهر، محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی در میان افرادی كه چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می نمایند ۲.۷ مورد مرگ به ازای هر ۱۰۰۰نفر در سال است، در صورتی كه در مورد افرادی كه هفته ای یكبار از سونا استفاه می كنند ریسك مرگ ناشی از حمله قلبی-عروقی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۱۰.۱ نفر است.
«جاری لوكانن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته مهم این تحقیق این است كه استفاده منظم از سونا با كاهش ریسك مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی در زنان میانسال تا مسن و همین طور مردان در رده سنی مشابه وجود دارد. مطالعات قلبی عموما فقط بر روی مردان انجام شده بود.»
وی در ادامه می افزاید: «چندین دلیل احتمالی در مورد تاثیر استفاده از سونا بر كاهش ریسك مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی وجود دارد. تیم تحقیق ما در مطالعات قبلی نشان داده اند كه استفاده زیاد از سونا با فشارخون پایین تر مرتبط می باشد.»
وی در ادامه تاكید می كند: «بعلاوه مشخص شده است كه استفاده از سونا به اندازه انجام تمرین فیزیكی با شدت كم تا متوسط سبب افزایش ضربان قلب میگردد.» همین طور تحقیقات نشان داده اند كه هرچقدر مدت زمان سپری شده در سونا در هفته بیشتر باشد نرخ مرگ ومیرناشی از بیماری قلبی-عروقی كاهش بیشتری دارد. افرادی كه بالغ بر ۴۵ دقیقه در هفته از سونا استفاده می نمایند، در مجموع مرگ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال در آنها ۵.۱ نفر است، درحالیكه در افرادی كه كمتر از ۱۵ دقیقه در هفته از سونا استفاده می نمایند ریسك مرگ قلبی عروقی ۹.۶ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

1397/09/12
21:51:08
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: بیمار , بیماری , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه