رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت؛

۴۱ درصد مبتلایان به ایدز در كشور شناسایی شده اند

۴۱ درصد مبتلایان به ایدز در كشور شناسایی شده اند

كونفه: رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت از شناسایی ۴۱ درصد افراد مبتلا به ایدز در كشور آگاهی داد.


به گزارش كونفه به نقل از مهر، پروین افسر كازرونی، در هفتمین سمینار ایدز، با اشاره به اینكه از سال ۹۴، چهارمین استراتژی كنترل اچ آی وی در حال اجرا می باشد، بر ضرورت انسجام و تعامل سازمان ها و ارگان های مختلف برای تحقق این استراتژی تاكید نمود. وی با اشاره به اینكه تا كنون ۵۷ درصد از بیماران مبتلا به ایدز به مراكز مراقبتی و درمانی مراجعه نموده اند، افزود؛ از این تعداد حدود ۹۲ درصد دارو مصرف می كنند كه این سوژه موفقیت بزرگی است. كازرونی با اشاره به اینكه ۴۱ درصد بیماران مبتلا به ایدز در كشور شناسایی شده اند، اظهار داشت: تخمین زده میگردد كه تعداد مبتلایان به این بیماری در كشور بیشتر از ۵۹ هزار نفر باشد.
رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: تا آخر شهریور ماه امسال ۲۴ هزار و ۸۶۰ مبتلا به این بیماری ثبت شده اند كه همه آنان تحت مراقبت و درمان نیستند. از مجموعه بیماران ثبت شده، ۱۴ هزار و ۴۵۹ نفر به مراكز مراقبت و درمان وصل شدند كه ۱۲ هزار و ۴۳۴ نفر مصرف دارو را شروع كردند.
وی درباره اهداف استراتژی چهارم كنترل ایدز اظهار داشت: از اهداف اصلی برنامه چهارم این است كه شیوع اچ آی وی در مصرف كنندگان تزریقی كمتر از ۱۵ درصد و در گروه های در معرض خطر مبتلاشدن كمتر از پنج درصد باقی بماند.

كازرونی افزود: یكی دیگر از اهداف این برنامه این است كه نوزادان متولد شده از مادران مبتلا، اچ آی وی نداشته باشند.

وی درباره استراتژی های برنامه كنترل ایدز توضیح داد: آموزش و اطلاع رسانی یكی از مهم ترین موارد این برنامه است كه متاسفانه در این زمینه ضعف هایی وجود دارد.

رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت تامین سلامت خون، جلوگیری از انتقال تزریق و كاهش بلا و جلوگیری از انتقال جنسی و ترویج استفاده از كاندوم و سفارش به انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی اچ آی وی را از دیگر محورهای این برنامه عنوان نمود.

وی با با اشاره به اینكه خوشبختانه درصد بالایی از زنان حاملگی كه احتمال ابتلای آنان به این بیماری وجود دارد، برای تست تشخیص اقدام می كنند، اظهار داشت: جلوگیری از مبتلاشدن به ایدز از راه مادر به فرزند باز یكی دیگر از هداف این برنامه است.

كازرونی، مراقبت و درمان افراد مبتلا به اچ آی وی را ازدیگر محورهای برنامه چهارم كنترل ایدز عنوان نمود و اضافه كرد: حمایت و توانمند سازی باز از دیگر محورهای مهم این برنامه است.

رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت، تقویت نظام مراقبت و مدیریت داده ها را باز بعنوان یكی دیگر از محورهای این برنامه معرفی نمود و اظهار داشت: نزدیك به ۲۲ سازمان و ارگان برای اجرای این برنامه دست اندركاراند و وزارت كشور باز برای هماهنگی بین سازمان ها تلاش می كند.

كازرونی نقش وزارت كشور و آموزش و پرورش را، برای اجرای این برنامه بسیار مهم عنوان نمود و تصریح كرد: آموزش و پرورش برای آگاهی رسانی در این زمینه كارهای زیادی انجام داده است و برای مثال در سال تحصیلی جدید، در كتاب سال آخر دبیرستان پكیجی درباب اطلاع رسانی درباره ایدز و بیماری های مقاربتی گنجانده شده است.

وی به نقش وزارت علوم در آگاهی بخشی به دانشجویان، سازمان زندان ها و امور تامین و تربیتی برای كنترل ایدز در میان زندانیان اشاره نمود و توضیح داد: علاوه بر ساختارهایی كه از سال هی پیش برای كنترل ایدز در زندان ها وجود داشته است، از سال قبل افرادی كه در مراكز مشاوره تحت مراقبت هستند، در صورت دستگیری و انتقال به زندان، وضعیت آنان به زندان اعلام میگردد.

كازرونی در ادامه به نقش مهم سازمان بهزیستی برای اقدامات تشخیصی و پیشگیری مصرف كنندگان اشاره نمود و تصریح كرد: سازمان مبارزه با مواد مخدر، جمعیت هلال احمر، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان بنادر و كشتیرانی، اداره گمرك، سازمان های مردم نهاد، سازمان هواپیمایی كشور و ستاد كل نیروهای مسلح باز برای اجرای این برنامه نقش مهمی دارند.

ایشان سپس با اشاره به اینكه سازمان های مردم نهاد در كشور، تا كنون در این زمینه نقش خیلی پررنگی نداشته اند، اشاره كرد: اما تلاش های زیادی در این انجام گرفته و ۱۰ آذر باز از شبكه ملی سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه اچ آی وی (شمسا) رونمایی میگردد.

كازرونی تصریح كرد: جمله «برای آگاهی از سلامتی من هم آزمایش می دهم»شعار امسال برای روز جهانی ایدز است.

1397/09/06
19:29:52
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کونفه