دبیر علمی پنجمین كنگره سلامت نوزادان عنوان كرد؛

خطر دو برابری مبتلاشدن به عفونت در نوزادان نارس

خطر دو برابری مبتلاشدن به عفونت در نوزادان نارس

كونفه: دبیر علمی پنجمین كنگره سلامت نوزادان، اظهار داشت: طبق اطلاعات سامانه تخصصی ثبت اطلاعات نوزادان، عفونت پنجمین علت مرگ و میر در نوزادان بوده و این مسئله در نوزادان نارس خطر دو برابری دارد.


به گزارش كونفه به نقل از مهر، پریسا محققی، روز پنج شنبه در پنجمین كنگره سلامت نوزادان در مركز همایش های رازی، گفت: هر چه نوزاد نارس تر به دنیا آید و وزن تولد آن كمتر باشد عفونت بیشتر آنرا در ماه اول تولد تهدید می كند.وی اضافه كرد: طبق اطلاعات سامانه تخصصی ثبت اطلاعات نوزادان عفونت پنجمین علت مرگ و میر در نوزادان بوده و این مساله در نوزادان نارس خطر دو برابری دارد.
این فوق تخصص نوزادان افزود: عفونت های دوران نوزادی به دو دسته زودرس و دیررس تقسیم شده كه عفونت های زودرس در ایام اول تولد نوزاد به وجود آمده و منشاء مادری دارد. به صورتی كه یا مادر مبتلا به عفونت بوده یا حین زایمان هنگام عبور نوزاد از كانال زایمانی نوزاد را گرفتار می كند.
دبیر علمی پنجمین كنگره سلامت نوزادان اشاره كرد: عفونت های دیررس عفونت هایی بوده كه از جامعه یا سایر افراد خانواده نوزاد را گرفتار كرده و این نوع عفونت ها با سلامت خانواده مرتبط هستند پس هرچه بهداشت در خانواده بیشتر رعایت شود رفت و آمدهای متفرقه كمتر باشد و استعمال سیگار و انتشار دود آن در فضا كمتر باشد كودك سالم تر بوده و كمتر به عفونت مبتلا میگردد.
وی اظهار داشت: طرز نگهداری ناف، نحوه قندان و پوشك باز در بروز عفونت یا پیشگیری از آن موثر است همین طور عفونت های بیمارستانی برای نوزادانی كه طولانی مدت در بیمارستان به سبب نارس بودن بستری می شوند خطری برای آنها به شمار رفته و شانس ابتلاء نوزاد را به عفونت تشدید می كند؛ البته نسبت پرستار به نوزاد باز در این زمینه بی اثر نیست.پنجمین كنگره سلامت نوزادان ایران همراه با كنگره پرستاری سلامت نوزادان تا سوم آذرماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در مركز همایش های رازی در حال برگزاری است.

1397/09/04
17:41:58
5.0 / 5
4396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کونفه