یافته جدید محققان نروژی؛

ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال مبتلا شدن به تومور مغزی

ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال مبتلا شدن به تومور مغزی

كونفه: طبق نتایج یك تحقیق جدید، هر چقدر مغز بزرگ تر باشد، خطر مبتلا شدن به سرطان كُشنده مغز بیشتر است.به گزارش كونفه به نقل از مهر، محققان دانشگاه علوم و تكنولوژی نروژ عنوان می كنند مغز بزرگ تر به معنای وجود سلول های مغزی بیشتر است، و وجود سلول های بیشتر به معنای تقسیمات سلولی بیشتر است كه می تواند با اشتباه در تقسیم هم همراه بوده و باعث بروز جهش های در جهت تولید سرطان شود.
دكتر «ایون هاویگ فیلینگن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «سرطان تهاجمی مغز نوع نادر سرطان است و در صورت ابتلا، شانس زنده ماندن فرد بسیار پایین است.»
به گفته محققان، سبك زندگی در مورد برخی سرطان ها تاثیر دارد. بعنوان مثال افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان ریه قرار دارند. اما در مورد سرطان مغز، سبك زندگی تاثیری ندارد.
مطالعات نشان داده اند اندازه برخی اعضای بدن در مبتلا شدن به سرطان نقش دارند. بعنوان مثال، زنان دارای سینه های بزرگ تر با ریسك بالاتر مبتلا شدن به سرطان سینه مواجهند.
محققان در این مطالعه به بررسی این مورد پرداختند كه چقدر اندازه مغز در تولید تومورهای سرطانی نقش دارد.
محققان با استفاده از داده های سلامت مردم نروژ، افرادی را كه بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ تحت عمل جراحی تومور مغزی درجه بالا قرار گرفته بودند بررسی كردند و داده های شان را با افراد سالم مقایسه كردند.
آنها با استفاده از اسكن MRI، امدازه مغز را اندازه گیری كردند. یافته ها نشان داد مردان بیشتر از زنان مبتلا به تومورهای مغزی می شوند.
به گفته فیلینگن، «مردان در مقایسه با زنان مغز بزرگ تری دارند چراكه اعضای بدن مردان در مجموع بزرگ تر است. این مسئله به معنای باهوش تر بودن مردان نیست، بلكه برای كنترل یك بدن بزرگ، نیاز به سلول های مغزی بیشتری است.»
همچنین محققان دریافتند زنان دارای مغز بزرگ تر در مقایسه با مردان دارای مغز بزرگ تر، بیشتر در معرض ریسك مبتلا شدن به تومورهای سرطانی قرار دارند.

1397/08/21
19:57:39
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: جراحی , سلامت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه