معاون سازمان برنامه و بودجه عنوان كرد؛

پزشكان عمومی محور توسعه نظام سلامت، بزرگترین خطای استراتژیك

پزشكان عمومی محور توسعه نظام سلامت، بزرگترین خطای استراتژیك

كونفه: معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه از پزشكان عمومی بعنوان محور توسعه نظام سلامت كشور نام برد.به گزارش كونفه به نقل از مهر، دكتر سعید نمكی معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در نخستین نشست اقتصاد سلامت با مبحث «وضعیت و دورنمای طب عمومی در اقتصاد سلامت» اظهار داشت: پزشكان عمومی گران قدرترین نیروی انسانی در اقتصاد سلامت با اثربخشی بالا هستند.
وی با اشاره به چالش های حوزه سلامت كشور اضافه كرد: امروز چالش های بسیار هزینه خیزی در نظام سلامت داریم كه اگر به آنها توجه نكنیم در آینده كل بودجه كشور هم پاسخگوی هزینه های سلامت نخواهد بود.
نمكی با تاكید بر این مسئله كه وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی هزینه های سلامت را كم كند، تصریح كرد: از نگاه بنده بعنوان كارشناس حوزه سلامت و برنامه و بودجه معتقدم كه پزشكان عمومی كم هزینه ترین و در عین حال اثربخش ترین عنصر در مدیریت چالش های پیش روی نظام سلامت كشور هستند.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت خاطرنشان كرد: این طرح ۴ مقدمه داشت كه متأسفانه در ابتدای اجرا به آن توجه نشد.
معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: پزشك خانواده، سیستم ارجاع، پرونده الكترونیك سلامت و راهنماهای بالینی بعنوان چهار مقدمه شروع طرح تحول سلامت تلقی می شدند كه شرایط اجرا آنها فراهم نشد و این یكی از كاستی های ما بود كه به آن ورود نكرده بودیم.
نمكی با عنوان این مطلب كه همین كاستی ها سبب شد طرح تحول سلامت درمان محور شود، اضافه كرد: متأسفانه در بحث پیشگیری چندان موفق نبودیم.
وی با اشاره به این مطلب كه نقش پزشك خانواده در طرح تحول سلامت مغفول مانده است، تصریح كرد: آنچه ما داشتیم پزشك خانواده نبود چونكه پزشك خانواده بدون نظام ارجاع مفهوم ندارد.
معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینكه در سال ۹۳، ۵ هزار میلیارد تومان برای پزشك خانواده اختصاص دادیم اظهار داشت: متأسفانه اثرات این بودجه را ندیدیم و در نتیجه مجبور شدیم ترمز آن را بكشیم.
به گفته نمكی بزرگترین خطای استراتژیك این است كه ۴ سال منتظر شویم تا پزشك خانواده تربیت نماییم در حالیكه با آموزش سه ماهه پزشكان عمومی می توانیم این مسیر را دنبال نماییم.
وی اضافه كرد: مامجبوریم از ظرفیت پزشك عمومی برای نظام سلامت خانواده استفاده نماییم. چونكه پزشكان عمومی محور توسعه نظام سلامت كشور هستند.

1397/04/21
19:42:34
5.0 / 5
5089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کونفه