۶۰ درصد حوادث جاده ای در ۳۰ كیلومتری شهرها اتفاق می افتد

۶۰ درصد حوادث جاده ای در ۳۰ كیلومتری شهرها اتفاق می افتد

كونفه: مدیر رادیو سلامت اظهار داشت: ۶۰ درصد حوادث جاده ای در ۳۰ كیلومتری محدوده شهرها اتفاق می افتد، بنابراین نام كمپین پیشگیری از حوادث و سوانح كمپین ۳۰-۶۰ نامگذاری شده است.به گزارش كونفه به نقل از مهر، دكتر صدیقه اعتمادسعید در نشست رسانه ای پیشگیری از حوادث و سوانح نوروزی اظهار داشت: كمپینی را برای حوادث ترافیكی برگزار كرده ایم كه نام آن را كمپین «۳۰-۶۰» گذاشته ایم. طبق آخرین آمارهای اعلام شده، حدود ۶۰ درصد از تصادفات جاده ای در ۳۰ كیلومتری شهرها اتفاق می افتد و ما بنابراین نام این كمپین را انتخاب كردیم تا تلنگری برای مردم جامعه باشد.
وی اضافه كرد: ما مخاطبینی كه می توانیم روی آنها مؤثر باشیم تا تغییر رفتاری در آنها صورت بگیرد را رصد كرده ایم؛ پیام هایی كه در این حوزه تولید خواهند شد، بر مبنای بررسی مخاطبین است. رادیو بعنوان یك رسانه همراه در زمان سفر، بانی اجرای این كمپین شده است.
مدیر رادیو سلامت اظهار نمود: هنگامی كه ما مبحث كمربند ایمنی را شروع كردیم، توانستیم فرهنگ سازی مناسبی را انجام دهیم، به صورتی كه طبق آمارها، هم اكنون حدود ۹۸ درصد از مردم از كمربند ایمنی استفاده می نمایند.
اعتماد سعید ادامه داد: در كشور آمریكا به ازای هر ۱.۱ نفر یك خودرو، در اروپا به ازای هر ۱۶ نفر یك خودرو در كشور ایران به ازای هر ۱۲ نفر یك خودرو وجود دارد. سالانه سه هزار كودك در ایران و در تصادفات كشته می شوند؛ در حالیكه در كشور سوئد این نرخ سالانه حدود سه نفر است. همینطور در كشور ما در ایام تعطیل آمار كشته شدگان بر اثر تصادفات جاده ای به بیش از ۱۰۰ نفر خواهد رسید.
وی اظهار داشت: آمار مصدومین بر اثر حوادث اخیر در خلال ۱۲ سال افزایش داشته است ولی آمار فوتی ها در این زمان كاهش یافته است.
مدیر رادیو سلامت خاطرنشان كرد: كمپین «۳۰-۶۰» در نظر دارد مبلمان شهری را در ۳۰ كیلومتری محدوده شهرها مطالبه كند و همینطور به مردم یادآوری كند كه خستگی در حاشیه شهرها هم می تواند خطرناك و حادثه ساز باشد.
در ادامه این نشست دكتر علی نوبخت رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: ما تمام توان خویش را برای كاهش تصادفات جاده ای به كار خواهیم گرفت؛ بخشی كه به نمایندگان مجلس مربوط می شود، مبحث قانونگذاری است كه نه تنها در این زمینه قانون كم نداریم، بلكه انباشت قانون هم وجود دارد.
وی ادامه داد: ما در این زمینه ۴۰۰ قانون داریم كه ۱۳۰ مورد از آنها پیش از انقلاب و ۲۷۰ مورد از آن، پس از انقلاب به تصویب رسیده است. با این وجود اگر به قانونی نیاز باشد، حاضریم آن را در كمیسیون مطرح نماییم، اما به نظرم به آموزش و فرهنگ سازی نیاز بیشتری داریم و بعد از آن به نظارت نیازمندیم.
رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اضافه كرد: موتورسیكلت ها تبدیل به عامل قتاله شده اند؛ چه به صورت آلودگی های هوا كه مرگ تدریجی را سبب می گردد و چه به صورت قانون گریزی هایی كه توسط رانندگان موتورسیكلت صورت می گیرد.
نوبخت در انتها اظهار داشت: ما باید اقدامات و قوانینی را اجرایی نماییم كه بازدارنده باشد.

1396/12/22
16:44:11
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: بهداشت , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه