وزیر بهداشت عنوان كرد؛

۲۰ درصد قربانیان حوادث جاده ای زیر ۲۰سال هستند

۲۰ درصد قربانیان حوادث جاده ای زیر ۲۰سال هستند

كونفه: وزیر بهداشت، با اشاره به اینكه نقش پلیس در كاهش تخلفات رانندگی بسیار موثر است، اظهار داشت: بین ۱۹ تا ۲۰ درصد از قربانیان حوادث جاده ای، كمتر از ۲۰ سال سن دارند كه وضعیت مناسبی نیست.به گزارش كونفه به نقل از مهر، دكتر سید حسن هاشمی در سیزدهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، اضافه كرد: از انتخابم بعنوان سفیر فرهنگ ترافیك خوشحالم و امیدوارم، سفیر واقعی راهنمایی و رانندگی باشم.
وی با اشاره به اینكه یكی از بلایای تكنولوژی، صدمه های مضاعفی است كه به بشر وارد می كند، اظهار داشت: اگر به صد سال پیش برگردیم، تصادف به معنای امروزی نبود و برخی بیماری ها علت عمده مرگ مردم بود.
هاشمی با اشاره به این كه درست است كه در دوران گذشته چهارپا وجود داشت اما چهارچرخ نبود و این چهارچرخ امروز، تعداد زیادی از مردم را می كشد، اضافه كرد: پیش بینی می گردد كه تا سال ۲۰۲۰، تصادفات، سومین عامل مرگ انسان در دنیا باشد.
وی اظهار داشت: متاسفیم كه آمار تصادفات در ایران به خصوص در خودروهای سنگین، صد برابر دنیا است و از نظر مرگ و میر به ازای هر ده هزار خودرو وضعیت ایران حدودا دو برابر متوسط دنیا و اروپا است.
هاشمی با اشاره به اینكه درست است كه تعداد تلفات جاده ای از سال ۸۴ تا كنون ۴۰ درصد كاهش یافته اما تعداد خودرو افزایش و كیفیت آنها تفاوتی نداشته است، اضافه كرد: بیش از سی سال است كه چشم به راه هستیم كه خودروی استاندارد به بازار عرضه شود و متاسفانه كیفیت خودروها بهتر نشده و در بعضی موارد بدتر هم شده است.
وی اظهار داشت: وضعیت جاده های كشور بهتر از گذشته است اما با استانداردها فاصله داریم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه حضور پلیس در كاهش حوادث ترافیكی موثر است و دستگاه هایی مانند اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی حضور خوبی در این حوادث دارند اما تا وضعیت مطلوب، فاصله داریم، اضافه كرد: امیدوارم در مبحث فرهنگسازی برای كاهش تصادفات، همراهی بیشتری با پلیس راهنمایی و رانندگی بشود.
وی در ادامه با اشاره به اینكه نمی دانم چرا تولید مجموعه های انیمشن مانند سیاساكتی متوقف گردید و به بودجه یا انگیزه برای تولید نیاز دارد یا خیر اما تاثیرگذاری بسیار زیادی در مردم داشت، اضافه كرد: كار معلمی از جنس انبیاء است و نباید از تكرار خسته شد بلكه آموزش موثر با تكرار میسر و منجر به رفتار سازی می گردد.
هاشمی اظهار داشت: امیدوارم همكاری بیشتری با پلیس راهنمایی و رانندگی داشته باشیم و ما تابع این نیرو هستیم تا صدمه های ناشی از حوادث جاده ای كاهش پیدا كند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه وزارت بهداشت با افزایش پوشش خدمات درمانی و امدادی در حوادث جاده ای، گام های مثبتی برداشته است البته شاید بهورزان، مراقبین سلامت، خانه های بهداشت و مراكز جامع خدمات سلامت و شورای عالی سلامت و امنیت غذایی بتوانند به فرهنگسازی كمك كنند، اضافه كرد: نقش و كمك وزارت بهداشت در كاهش مرگ و معلولیت ناشی از حوادث جاده است.
وی اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم ۳۳ پایگاه اورژانس هوایی در كشور راه اندازی گردید، ناوگان زمینی اورژانس به صورت كامل نوسازی و در كلانشهرهای كشور مانند تهران، موتورلانس ها به ظرفیت اورژانس افزوده شد.
وزیر بهداشت اضافه كرد: در روزهای تعطیلات نوروزی، علاوه بر ۲۴۰۰ پایگاه اورژانس در كشور، ۵۰۰ پایگاه جدید دیگر هم خدمات فوریت های پزشكی را به مردم و مسافران عرضه می دهند.
هاشمی با بیان این كه یكی از مهمترین علل كاهش تصادفات، رعایت مقررات راهنمایی رانندگی توسط مردم است، اضافه كرد: پلیس راهور همواره تاكید دارد كه خیلی از تصادفات در فاصله ۳۰ كیلومتری منتهی به مقصد رخ می دهد و مردم باید به این نكته توجه نمایند، ازاین رو شرط عقل، پیشگیری از بروز این حوادث است.
وی در ادامه اظهار داشت: بین ۱۹ تا ۲۰ درصد از قربانیان حوادث جاده ای، كمتر از ۲۰ سال سن دارند كه وضعیت مناسبی نیست و در سنین جوانی، به علت بی توجهی، هیجان، غفلت و ساده اندیشی بهترین ثمره و سرمایه زندگی را از دست می دهیم.
وزیر بهداشت در مورد چهارشنبه آخر سال هم با بیان این كه امیدوارم چهارشنبه آخر سال كم حادثه ای داشته باشیم و پدران و مادران، فرزندان خویش را رها نكنند و برنامه های جمعی برگزار كنند، اضافه كرد: در چهارشنبه پایانی سال می توان به شیوه های خوب هم شادی و تفریح كرد و راهكار آن، همراهی پدران و مادران با فرزندان خود و رها نكردن آنها است.
هاشمی همینطور اظهار داشت: امیدوارم فرهنگ ترافیكی ارتقا پیدا كند و مسئولان صنعت هم در تولید خودرو تعارف را كنار بگذارند و اگر نمی توانند، فكر دیگری شود ازاین رو باید خودرویی تولید شود كه سلامت مردم را تضمین كند و در مورد جاده ها، دولت و مجلس تصمیم بگیرند كه نقاط حادثه خیز را برای همیشه از بین ببرند.
وی در انتها اضافه كرد: تنها مُسكّن آرامبخش برای نهادهای درگیر در روزهای تعطیلات نوروزی، لبخند و رضایت مردم است.

1396/12/21
14:27:50
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه