ترامپ دلار را ارزان می کند؟

ترامپ دلار را ارزان می کند؟

به گزارش کونفه، در بین خیلی از سیاست های مخرب اقتصادی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا وعده داده در صورت بازگشت به کاخ سفید در سال آینده، دنبال خواهد کرد، اصرار او بر دلار ضعیف تر است که اگر نگوییم تأثیر منفی دارد، حداقل عجیب و غیرمعقول است.


به گزارش خبرگزاری کونفه، به مدت چندین دهه، ترامپ ابتدا به عنوان یک سازنده املاک و مستغلات بدهکار، سپس به عنوان نامزد ریاست جمهوری، سپس به عنوان رئیس جمهور و الان باردیگر به عنوان نامزد ریاست جمهوری برای انتخاب مجدد، خواهان دلار ضعیف تر، بوده است. تلاش ترامپ برای دلار ضعیف تر، از جانب چهره های شاخصی مانند رابرت لایتیزر، تزار تجاری سابق او که ممکنست نقش مهمی در دولت دوم ترامپ ایفا کند، مورد حمایت قرار گرفته است.
استدلال آنها به طرز شگفت انگیزی ساده است. آنها استدلال می کنند که دلار در مقایسه با ارزهای رقبای تجاری مانند چین، ژاپن و اروپا، ارزش بیشتر از حدی دارد. دلار ضعیف تر، واردات را برای آمریکایی ها بسیار گران تر می کند و صادرات آمریکا را در بازارهای جهانی بسیار جذاب تر می کند. این یک ترفند ساده برای شروع متعادل کردن کسری تجاری خارج از تعادل است که بنا به دلایلی از آن اجتناب شده است.
تضاد سیاست دلار ارزان با سایر وعده های اقتصادی ترامپ
مشکل اینست که دنبال کردن چنین سیاستی، مستقیما با چیزی که ترامپ ادعا می کند با آن مبارزه می کند و بنظر می رسد که هنوز هم آمریکایی ها را بیشتر نگران می کند، در تضاد است و این مشکل هم چیزی نیست جز قیمت های بالا.
ایسنا در گزارشی نوشت: موریس ابستفلد، پژوهشگر ارشد موسسه اقتصاد بین الملل پترسون اقتصاددان ارشد سابق صندوق بین المللی پول، می گوید: بی مفهوم است ضد تورم بالا اقدام نماییم و سپس حامی نرخ های بهره پایین تر، تعرفه های بالاتر و دلار ضعیف تر باشیم که همه اینها بر تورم می افزاید. این فقط بی مفهوم است.
در وهله نخست، ترامپ و حامیانش حق دارند؛ دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارزهای بزرگ، کمی بیش از اندازه ارزش گذاری شده است. صندوق بین المللی پول در آخرین باری که ارزش دلار را در سال ۲۰۱۹ بررسی کرد، تخمین زد ارز آمریکا، حدود ۶ تا ۱۲ درصد بیش از حد ارزش گذاری شده بود و رقبای بزرگی مانند یوان چین و ین ژاپن به نسبت قیمت ارزان تری داشتند. ین نسبت به دلار در پایین ترین رکورد خود در ۴۰ سال اخیر ایستاده است.
سوال بزرگتر اینست که چرا نرخ های بهره آمریکا برای مهار تورم، همچنان در سطح بالایی قرار دارد که توضیح می دهد چرا ارزش ین در مقابل دلار ریزش کرده است. اما خیلی از مسائل، مربوط به این حقیقت است که دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است. این به مفهوم آن است که بانکهای مرکزی در جهان، مانند هر کس دیگری در اقتصاد جهانی، دلار می خرند و نگه می دارند که ارزش آنرا تقویت می کند.
اوراق بهادار آمریکا، مانند اوراق قرضه دولتی، حتی زمانی که این مشکلات، مانند بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸، از آمریکا سرچشمه می گرفت، پناهگاه امن مطلق برای سرمایه گذاران در مواقع مشکلات باقی مانده است. این تقاضا برای دارایی امن، سبب تقویت دلار می شود.
کسری های مالی عظیم در آمریکا، مانند کسری های ناشی از کاهش مالیات ۱.۹ تریلیون دلاری توسط ترامپ، برای تأمین مالی، احتیاج به فاینانس خارجی دارد. این تقاضا سبب تقویت دلار می شود.
مشکلات سیاست دلار ارزان برای آمریکا
اما مشکلات مربوط به دنبال کردن یک سیاست دلار ضعیف، حتی اگر این سیاست واقعا قابل اجرا باشد، مختلف هستند. برای شروع، یک دلار ضعیف تر نه واردات آمریکا را کنترل خواهد بود و نه صادرات آمریکا را که هدف صریح کل رویکرد است، تقویت می کند. در کوتاه مدت، یک سیاست پول ارزان و دلار ضعیف، رشد اقتصادی آمریکارا تقویت می کند که پول را در جیب مصرف کنندگان قرار می دهد و منجر به افزایش واردات می شود. بنا بر این است که کسری تجاری آمریکا در مواقعی که اوضاع در داخل کشور خوب است، بیشتر می شود.
اما مهم تر از آن در مورد ترامپ و ادعای لایتیزر، ضعیف بودن دلار نمی تواند صادرات آمریکا را تقویت کند. مسائل مختلفی فراتر از ارزش حاشیه ای دلار از موانع غیرتعرفه ای و رژیم های رگولاتوری گرفته تا ترجیحات مصرف کنندگان وجود دارد که مانع ورود کالاهای آمریکایی به بازارهای خارجی می شود.
با این وجود، بزرگترین دلیل اینست که در دنیای مدرن زنجیره های تأمین جهانی، توانایی ارزش پول یک کشور برای تاثیرگذاری بر سطح صادرات، بسیار ناچیز است. محصولات با مواد ساخت کشورهای خارجی تولید می شوند، به کشورهای دیگر فروخته می شوند، اغلب باردیگر وارد می شوند، تغییراتی یافته و باردیگر به جای دیگری صادر می شوند. نتیجه اینست که در دنیای جهانی شده، اختلاط زنجیره تأمین، ارزش ارز صادراتی را به صورت فزاینده ای بی ربط می کند.
مشکل دیگر اینست که ساده ترین راه برای پایین آوردن دلار، کاهش نرخ بهره آمریکاست که یکی از دغدغه های دیرینه ترامپ است. تنها چیزی که به صورت بدیهی بدنبال نرخ های بهره پایین تر پیروی می آید، تورم بالاتر است. دقیقاً این همان موضوعی است که ترامپ و همراهانش سال هاست که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را بابت آن هدف انتقاد قرار داده اند.
یک مساله امنیت ملی هم وجود دارد؛ آمریکا حدود ۸۰۰ پایگاه نظامی در بیشتر از ۷۰ کشور دارد که مجموعا از نمایش قدرت آمریکا در سرتاسر جهان حمایت می کنند. این پایگاه ها با صرف دلارها برای سوخت، برق، منابع و میلیونها چیز دیگر، هر روز به فعالیت خود ادامه می دهد. هرچه دلار ضعیف تر باشد، نگهداری این پایگاه ها که با طرح های مشاوران ترامپ برای «صلح از راه قدرت» در خارج از کشور به طرز عجیبی مطابقت دارد، گران تر خواهد بود.
تاثیر معکوس دلار ارزان
اما برنامه های ترامپ برای کاهش ارزش دلار در هر صورت به سختی قابل تحقق خواهد بود. ارز چین را در نظر بگیرید که با وجود سال ها انتقاد مقامات آمریکایی در دوران قبل و پس از ترامپ، همچنان از نظر نسبی ارزان تر می شود. یوان تا حدی به دلار وابسته است و اگر ارزش دلار کم شود، یوان هم آنرا دنبال خواهدنمود. کشورهای دیگر هم ممکنست کناری نشسته و اجازه دهند ارزهای شان کمی کم شود تا حرکت دلار را جبران کند و همه چیز به نقطه اول برمی گردد.
سپس مساله تعرفه وجود دارد؛ ترامپ قبلا هم وعده داده است که برای واردات همه کشورهای جهان و بخصوص چین، تعرفه وضع کند. آخرین باری که او این کار را انجام داد، چین و اروپا هم به شکل مشابه تلافی کردند. تعرفه های خارجی مطلقا هر مزیت کوچکی را که دلار ارزان تر به دست می آورد، از بین می برد.
سپس کسری درحال انفجار وجود دارد؛ یک چهارم کل بدهی ملی آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ به وجود آمد که بخشی از آن به سبب کاهش گسترده مالیات بدون بودجه بود. او وعده داده است که در دوره دوم این کاهش مالیات را دو برابر نماید. کاهش مالیات های بدون پشتوانه مالی بیشتر، تنها با جذب سرمایه گذاران خارجی برای تأمین مالی هزینه های آنها قابل انجام است که مستلزم بازدهی بالاتر اوراق قرضه دولت آمریکا است، که به نوبه خود ارزش دلار را باردیگر بالا می برد و تمام کارهایی را که تلاش نموده است انجام دهد، بی اثر می کند.
طبق گزارش فارین پالیسی، ترامپ ده ها سال است که بدنبال دلار ضعیف تر بوده و در دوره ریاست جمهوری پر هرج و مرج خود نتوانست به آن برسد. او حتی اگر باردیگر به کاخ سفید برسد، ممکنست دیگر به آن نرسد. اما این یادآوری است که فراتر از تخلفات و نگرانی در مورد هر چیز دیگری، به مفهوم واقعی کلمه، دلار و درایت، در انتخابات نوامبر آمریکا در خطر است.

۲۲۳۲۲۵منبع:

1403/04/18
12:25:06
5.0 / 5
119
تگهای خبر: بازار , رژیم , رشد , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کونفه