هشدار انجمن پزشکی آمریکا درباره ی نوعی داروی کاهش وزن

هشدار انجمن پزشکی آمریکا درباره ی نوعی داروی کاهش وزن

کونفه: «مجله انجمن پزشکی آمریکا» در گزارشی اعلام نمود بیمارانی که داروهای کاهش وزن شرکت داروسازی «نوو نوردیسک» مانند «ویگووی» یا داروهای مشابه برای دیابت نوع 2 را مصرف می کنند ممکنست با خطر نوعی بیماری چشمی تهدیدکننده بینایی مواجه شوند.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، داروهای دیابت ویگووی، اوزمپیک و ریبلسوس که برای کاهش وزن استفاده می شوند، همگی ماده فعال یکسانی به نام «سماگلوتاید» دارند و جزو دسته داروهایی هستند که با عنوان آگونیست های گیرنده «جی ال پی-۱» شناخته می شوند.
بگفته متخصصان مجله انجمن پزشکی آمریکا (جاما)، میزان این بیماری چشمی که با نام «نوروپاتی ایسکمی قدامی غیرشریانی» عصب بینایی یا «نایون» (NAION) شناخته می شود در افرادی که برای دیابت نوع ۲، سماگلوتاید مصرف می کردند ۸.۹ درصد بود در صورتیکه این میزان در بیمارانی که از داروهای دیابت غیر جی ال پی-۱ استفاده می کردند ۱.۸ درصد بوده است.
بیماری چشمی در بین افرادی که برای کاهش وزن سماگلوتاید مصرف می کردند ۶.۷ درصد و در بین افرادی که دیگر داروهای کاهش وزن را مصرف می کردند ۰.۸ بود. متخصصان در این مطالعه ۳۶ ماهه، ۷۱۰ بزرگسال را که داروی دیابت نوع ۲ مصرف می کردند و ۹۷۹ نفر دیگر را که داروی کاهش وزن مصرف می کردند، بررسی کردند.
به نوشته ایندیپندنت، بیماری چشمی «نایون» به سبب نرسیدن خون کافی به عصب بینایی رخ می دهد و سبب می شود بینایی چشم بدون درد و ناگهان از دست برود. این بیماری بعد از گلوکوم، دومین علت شایع کوری ناشی از عصب بینایی است.
با در نظر گرفتن دیگر عوامل خطر در بیماران، مانند فشار خون بالا و آپنه انسدادی خواب، مصرف سماگلوتاید خطر مبتلاشدن به نایون را در افرادی که برای درمان دیابت آنرا مصرف می کردند ۴ برابر افزایش داد و این خطر در افرادی که برای درمان چاقی از آن استفاده می کردند هفت برابر بیشتر بود.
بیماری چشمی «نایون» به سبب نرسیدن خون کافی به عصب بینایی رخ می دهد و بعد از گلوکوم، دومین علت شایع کوری ناشی از عصب بینایی است به گزارش رویترز، نوو نوردیسک در ایمیلی به چندین عامل محدودکننده در این مطالعه اشاره نمود و اصرار کرد که کارآزمایی تصادفی کنترل شده نبوده است. این شرکت داروسازی دانمارکی می گوید: داده های منتشرشده در این مطالعه برای نشان دادن ارتباط عِلی آگونیست گیرنده جی ال پی -۱ و بیماری نایون کافی نیستند.
بیماری نایون اغلب افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. به گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تخمین بروز سالانه این بیماری ۰.۵۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است و در سنین بالای ۵۰ سال به ۲.۳ تا ۱۰.۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بیشتر می شود. همین طور بنابر گزارش این آکادمی، احتمال بهبود بیماری در بیماران جوان تر بیشتر است. در این مطالعه میانگین سنی افرادی که برای درمان چاقی از سماگلوتاید استفاده می کردند ۴۶ سال و در افرادی که برای درمان دیابت آنرا مصرف می کردند ۵۷ سال بود.
«گراهام مک گیون» از دانشگاه کوئینز می گوید این تحقیق باکیفیت و دقت بالایی انجام شده است و از ارتباط بین سماگلوتاید و انواع لطمه عصبی چشمی (نوروپاتی) خطرناک خبر می دهد و البته به مطالعات جامع تر دراین زمینه نیاز است برای اینکه طیف وسیعی از افراد برای درمان دیابت یا کاهش وزن به مصرف سماگلوتاید روی آورده اند و همین مورد اهمیت مطالعه درباره ی عوارض جانبی داروهای حاوی سماگلوتاید را پررنگ کرده است.
منبع:

1403/04/15
18:34:28
5.0 / 5
127
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه