رییس مركز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت مطرح كرد

توریسم درمانی در 290 مرکز درمانی کشور

توریسم درمانی در 290 مرکز درمانی کشور

به گزارش کونفه، رئیس مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت و سرپرست مرکز گردشگری سلامت، ضمن اشاره به پذیرش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بیمار بین الملل در سال گذشته، بر تبادل بیماران از راه مراجع قانونی از کشور مبداء تا مقصد، تاکید نمود.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، دکتر سید هاشم دریاباری، در بیست و نهمین نشست کشورهای عضو گروه پنج، ضمن تشریح گزارشی از عملکرد حوزه درمان و استراتژی بیمارستانی در جهت ارتقای گردشگری سلامت، بیان نمود: در این حوزه نظام سطح بندی تخت های بیمارستانی تا سال ۱۴۰۸ مبتنی بر نیاز کشور، تعریف شده است.
وی ضمن تاکید بر دسترسی عادلانه به خدمات بستری در چارچوب این مدل، اضافه کرد: توزیع عادلانه تخت های بستری در سرتاسر کشور به همه استان ها اجازه می دهد بین ۸۴ تا ۱۰۰ درصد خدمات بستری را عرضه کنند.
دریاباری خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۱۰۰ بیمارستان و ۱۶۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم که ۱۰۶ بیمارستان با مجموع ۱۷۰۰۰ تخت در دولت سیزدهم تجهیز و افتتاح شد. همچنین، ۶۰ هزار پزشک متخصص و ۹۰ هزار پزشک عمومی و ۳۳ هزار مرکز درمانی در کشور درحال خدمت رسانی به مردم هستند.
وی در مورد نظام تعرفه و سلامت، اظهار داشت: در این برنامه هم استراتژی هایی همچون توزیع و تخصیص منابع، اقتصاد سلامت، بهینه مصرف کردن منابع ملی در حوزه سلامت و پرداخت برپایه عملکرد، پیگیری خواهد شد.
مسئول گردشگری سلامت وزارت بهداشت در این جلسه درمورد نظام ارزیابی فناوری سلامت (HTA)، برنامه حفاظت مالی از گروههای هدف، کنترل هزینه سیستم سلامت و عرضه مشوق به عرضه دهندگان خدمت، توضیحاتی عرضه داد و اضافه کرد: ایران در حوزه پیوند عضو سرآمد است؛ سالانه ۴۵۶ هزار مرگ مغزی اتفاق می افتد و طبق آخرین آمار در سال ۲۰۲۳، تعداد ۱۱۲۱ اهدای عضو در کشور انجام شده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۲۸ مرکز پیوند کلیه، ۱۳ مرکز پیوند کبد، ۱۰ مرکز پیوند قلب، ۳ مرکز پیوند ریه، ۵ مرکز پیوند پانکراس، یک مرکز پیوند روده کوچک و ۲۲ مرکز فراهم آوری بافت و اعضا در کشور فعالیت دارد.
دریاباری تصریح کرد: انواع روش های درمان ناباروری در ایران صورت می گیرد و در این حوزه می تواند نقطه مثبتی در عرضه خدمات به گردشگران سلامت باشد.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی در ادامه، ضمن تشریح برنامه مدیریت جامع بیماری سرطان هم اظهار داشت: هم اکنون ۲۹۰ مرکز درمانی در کشور مجور ipd دارند و می توانند خدمات درمانی به بیماران بین الملل عرضه کنند که ۵۶ درصد این مراکز خصوصی و ۴۴ درصد آنها مراکز دولتی هستند.
رئیس مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با تکیه بر تبادل بیماران از راه مراجع قانونی از کشور مبداء تا مقصد، اضافه کرد: پارسال بیشتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار توریست سلامت به منظور دریافت خدمات درمانی به کشورمان مراجعه نموده و در مراکز درمانی پذیرش شدند.
منبع:

1403/04/12
19:22:03
5.0 / 5
131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کونفه