برای دیدن شکوفه های سیب در همه فصل ها، به همدان سفر کنید

برای دیدن شکوفه های سیب در همه فصل ها، به همدان سفر کنید

کونفه: همدان کاروانسرای فرسفج یکی از بناهای زیبا مربوط به دوره صفوی است که در شهرستان تویسرکان، بخش قلقلرود، شهر شکوفه های سیب(فرسفج) واقع شده که این اثر زیبا در تاریخ 6 اسفند 1376 با شماره 1970 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


کاروانسرای فرسفج با مساحت تقریبی ۴۰۰۰ مترمربع متشکل از یک حیاط بزرگ مربع شکل است که اطراف آن اتاق های گوناگون متصل به هم با ایوان ها و فرش اندازهایی مناسب برای اقامت مسافران وجود دارد.
کاروانسرای شاه عباسی فرسفج دارای ۱۴ اتاق و چهار اصطبل است و در آن انبارهای مختلفی برای ذخیره و نگهداری علوفه تولید شده است. تمامی بنا از آجر تولید شده و با داشتن دیوارهای قطور و سقف های طاق ضربی آجری از استواری فوق العاده ای برخوردارست. از طرف دیگر در چهارگوشه آن برج های آجری استوانه ای تولید شده که بدنه آن با آجرهای تراشیده و ظریفی پوشیده شده است.
بنای مذکور محل مناسبی برای بیتوته مسافران محسوب می شده و در داخل بنا نیز در قسمت فوقانی برج ها چند ردیف آجرکاری کنگره شکل اجرا شده و نیز در سطح جانبی و سقف های بهارخواب ها و ایوان های جلوی حجرات آجرکاری ظریف به چشم می خورد. مدخل و سردر ورودی این کاروانسرا با چند ردیف طاق جناغی شکل و ردیف هایی از تزئینات آجری تولید شده است.
بعد از ورود به کاروانسرا با حجره ها و اطاق های گوناگون متصل به هم با ایوان ها و فرش اندازهای مناسب برای اقامت و استراحت مسافران مواجه می شویم که بهارخواب یا ایوان جلو اطاق ها به طرز مناسبی جهت استفاده مسافران در فصول گرم تولید شده است. حجره هایی که در چهار طرف این بنا قرار دارد بوسیله راهرویی سرتاسری به یکدیگر راه دارند.
نکته جالب در حوزه وضع ساختمانی کاروانسرای شاه عباسی تویسرکان که در خور توجه است و آنرا از کاروانسراهای دیگر متمایز می سازد، این است که این کاروانسرا دارای برج و بارو بوده و این نشان میدهد که احیانا این بنای بزرگ علاوه بر این که محلی برای اقامت و محافظت و استراحت کاروانیان و مسافران بوده، جنبه نظامی نیز داشته است.
نزدیک به ۵۰ سال از ایده یونسکو برای ثبت جهانی آثار باارزش فرهنگی بشر می گذرد و بطور خلاصه می توان گفت رونق اقتصاد گردشگری و معرفی پیشینه تاریخی و تمدن جوامع از دلیلهای حائز اهمیت ثبت ابنیه و آثار تاریخی و میراث فرهنگی و استقبال کشورهای جهان از این ایده یونسکو است.
کارکرد اصلی ثبت جهانی آثار که خیلی از سیاستمداران را مشتاق این مساله می کند، پس از گردشگری، این است تا ثابت کنند کشورشان کشوری ریشه دار است و در تأسیس تاریخ بشریت نقش داشته اما گردشگری و درآمدزایی با اهمیت ترین منفعت از ثبت آثار جهانی به شمار می آید.
باتوجه به ثبت جهانی کاروانسرای شاه عباسی فرسفج تویسرکان، با مسئولان مربوطه گپ و گفتی داشتیم تا از چند و چون ماجرا باخبر شویم.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان در این زمینه به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: پروپوزال ثبت جهانی این اثر تاریخی در سال ۱۳۹۷ توسط میراث فرهنگی برای یونسکو ارسال شد که بعد از بررسی اولیه پذیرفته شد؛ روال کار بدین صورت است که ابتدا ما پیشنهاد خودرا برای ثبت جهانی به یونسکو می دهیم و وقتی پروپوزال پذیرفته شد، به مرحله راستی آزمایی می رسد که برای این کار به محل و مکان پیشنهاد شده مراجعه می شود.
اسحاق ترکاشوند اضافه کرد: در ارتباط با پرونده جهانی این کاروانسرا در مهرماه ۱۴۰۰ میزبان کارشناسان یونسکو بودیم و در نهایت در چهل و پنجمین اجلاس یونسکو که در ریاض عربستان برگزار گردید، ۵۴ کاروانسرای ایرانی که خوشبختانه کاروانسرای فرسفج هم جزو آنها بود، به ثبت جهانی رسید.
وی درباره ی تأثیر ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج در رونق گردشگری و جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه اظهار داشت: زمانی که بحث ثبت جهانی کاروانسرا پیش آمد و ما اعلام کردیم که نامزد ثبت جهانی هستیم، گردشگران مراجعه کننده به منطقه به طرز شایان توجهی افزوده شد به طوریکه حتی با وجود کرونا بیشترین آمار توریست را داشتیم و چندین جشنواره نوروزی و جشنواره غذا در این محل انجام شد.
ترکاشوند افزود: با توجه به این که یونسکو مرجعی برای گردشگری بین المللی است، بطور قطع زمانی که گردشگر های خارجی قصد مسافرت به کشورمان را خواهند داشت، به سایت یونسکو مراجعه می کنند و اماکن گردشگری و بناهای تاریخی که به ثبت جهانی رسیده است را جویا خواهند شد و این اماکن را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب خواهند کرد بدین سبب حتما توریستهای خارجی کاروانسرای فرسفج را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری انتخاب می کنند و این مساله بطور یقین می تواند افزایش سرانه ملی و رونق اقتصادی این منطقه را به همراه داشته باشد.
وی درباره ی برنامه میراث فرهنگی برای کاروانسرا توضیح داد: یکی از برنامه های اصلی میراث فرهنگی احیاء و واگذاری بناهای تاریخی است تا این بناها به مراکز گردشگری تبدیل شوند. باتوجه به خاصیت کاروانسرای فرسفج که دارای ۱۴ اتاق و چهار اصطبل است، قابلیت تبدیل شدن به مرکز اقامتی را دارد و در آینده نزدیک برنامه واگذاری این مرکز را به عنوان یک هتل سنتی در دستور کار قرار خواهیم داد و بطور قطع بعد از انتخاب سرمایه گذار مناسب، به یک هتل سنتی تبدیل می شود تا گردشگران بیشتری را به منطقه جذب نماید.
ترکاشوند درباره ی این که آیا ورود توریست سبب لطمه دیدگی بنا نمی گردد، پاسخ داد: با توجه به این که تجربه نمونه مشابه را در سطح کشور داریم، حتما طرح مرمت در شورای فنی آماده می شود و در نهایت نظارت های میراث فرهنگی بطور مرتب انجام می گیرد تا در کنار رونق گردشگری، اصالت نما نیز حفظ شود.
وی در بخش دیگری در پاسخ به این پرسش که قرار بود قلعه اشتران به هتل سنتی تبدیل گردد، کار به کجا رسید؟ اظهار داشت: با توجه به این که قلعه اشتران مالک خصوصی دارد و بین وراث است و از جانب مالکان یک نفر به عنوان نماینده به ما معرفی نشده بدین سبب هم اکنون امکان تبدیل این قلعه به مرکز گردشگری وجود ندارد و در صورتیکه مالکان یک نفر را به عنوان نماینده معرفی کنند، ما آمادگی هر گونه همکاری دراین زمینه را داریم تا باتوجه به آماده بودن طرح مرمت، این بنای تاریخی نیز مورد بهره برداری قرار گیرد که حتما به عنوان یکی از هتل های سنتی کشور مطرح و شناخته خواهد شد.
فرماندار شهرستان تویسرکان نیز بدنبال ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: ثبت جهانی کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در مجموعه کاروانسراهای ایرانی، کام همشهریان فرهیخته، علاقمندان و دلسوزان تاریخ و فرهنگ غنی کهن دیار تویسرکان را شیرین و قلب همشهریان فرهنگ دوست را مملو از شادی کرد.
حسین افشاری با اعلان اینکه کاروانسرای تاریخی فرسفج از با اهمیت ترین آثار تاریخی ملی به شمار می آید که از این پس در حوزه جهانی نیز شهرت خواهد یافت، اضافه کرد: این بنای فاخر با کوشش های مستمر و بی دریغ عزیزان در مجموعه وزارت میراث فرهنگی به نحوی شایسته طی چند دهه مرمت و بازسازی شده و به عنوان یکی از ۵۴ کاروانسرای واجد ارزش در زنجیره کاروانسراهای ایرانی به ثبت جهانی رسید.
وی با تکیه بر این که جهانی شدن این اثر باارزش می تواند محرک مؤثری در جریان توسعه گردشگری تویسرکان و خصوصاً شهر فرسفج باشد، اظهار داشت: مجموعه مدیریت شهرستان تلاش خواهدنمود ضمن حفاظت و صیانت از این بنای باشکوه، ترتیبی اتخاذ شود تا همگان خصوصاً همشهریان عزیزمان از منافع آن منتفع شوند.
وی تصریح کرد: این موفقیت فرهنگی در حوزه جهانی، حاصل حمایت های استاندار، پیگیری های نماینده شهرستان و نیز کوشش های خستگی ناپذیر مدیران پیشین و فعلی و همین طور تعامل و همکاری همه بخش های مرتبط در شهرستان است و در این راه مساعدت های مردم خوب و نجیب شهرستان خصوصاً شهر فرسفج، اصحاب رسانه، سازمان های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی نیز بسیار مؤثر بوده و موجبات تحقق این امر را فراهم نموده است.
فرماندار تویسرکان از حضور ارزیابان فائو برای ثبت نشان جهانی گردوی تویسرکان آگاهی داد و اظهار داشت: در تلاش هستیم که گردوی تویسرکان که محصول باارزشی بوده و رکن اصلی اقتصاد و درآمد کشاورزان این شهرستان است را ثبت جهانی نماییم و این محصول ویژه و باکیفیت تویسرکان را در سطح جهانی معرفی نماییم.
به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، در ادامه روایت تصویری تاریخی از کاروانسرا فرسفج پیش از تخریب و پس از مرمت را مشاهده خواهیم کرد.


منبع:

1402/06/28
16:01:01
5.0 / 5
356
تگهای خبر: زبان , سایت , سفر , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کونفه