ابتلای ۷۴ هزار نفر به این بیماری در کشور

ابتلای ۷۴ هزار نفر به این بیماری در کشور

کونفه: به گزارش کونفه، ایرنا نوشت: رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای مزمن کلیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ثبت حدود 74 هزار بیمار دیالیزی و پیوند کلیه در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: برای پیش گیری از این بیماری باید از خوردن غذاهای پرنمک که لطمه رسان کلیه ها و تشدیدکننده فشارخون هستند خودداری شود.محسن نفر با اعلان اینکه دیابت، فشارخون و بیماریهای نفروتیک یا لطمه رسان به کلیه، از عوامل اصلی و شایعترین علل بروز نارسایی کلیه ها محسوب می شوند، اضافه کرد: در مجموع ۸۰ تا ۸۵ درصد علل بروز نارسایی کلیه در ایران و جهان همین سه عامل اصلی است.

وی گفت: هر چه زندگی شهرنشینی و دیابت شیوع بیشتری پیدا کند وبیماری های لطمه رسان کلیه زودتر تشخیص داده نشوند، مشکلات کلیوی نیز بیشتر می شود، در کشور به سبب دقت نکردن در تنظیم قند و فشار خون، متاسفانه افراد سالها با عارضه خود زندگی می کنند و همین نکته در طولانی مدت سبب لطمه به کلیه ها می شود.

ضرورت معاینات دوره ای کلیه ها

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بیماریهای نفروتیک کلیه بطور معمول علایم بالینی مشهودی ندارند یا این که خیلی دیر و در موارد پیشرفته با علائمی مثل تورم برخی اندام ها تشخیص داده می شوند.

رییس بخش بیماریهای داخلی بیمارستان شهید لبافی نژاد، سفارش کرد: افراد بالای ۵۰ سال یا کسانی که در خانواده خود فرد مبتلا به بیماریهای کلیه دارند، افراد سیگاری، مبتلایان به فشارخون و دیابت، حتما بررسی های دوره ای سلامت کلیه ها را در زمان مناسب انجام دهند تا خیلی زودتر اقدامات لازم درمانی شروع شود.

بیماران کلیوی واکسن آنفلوآنزا بزنند

به گفته نفر، تزریق واکسن آنفلوآنزا برای بیماران کلیوی ضروری بوده برای اینکه احتمال مبتلاشدن به آنفلوانزای شدید در بیماران کلیوی و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی به سبب پیوند کلیه و مصرف داروهای خاص دارند، بیشتر است به همین خاطر باید این افراد در برنامه درمانی خود تزریق واکسن آنفلوانزا را قرار دهند.

استاد نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباب واکسن آنفلوانزای نوترکیب ایرانی، اضافه کرد: اقدامات مربوط به بررسی های بالینی این واکسن انجام شده است و مجوز استفاده دارد.
بیماریهای نفروتیک کلیه عامل۳۰ درصد نارسایی های کلیه است ولی در شرایطی که زود تشخیص داده شود قابل درمان است

نفر با اعلان اینکه واکسن آنفلوانزا در داروخانه های کشور به وفور یافت می شود، اشاره کرد: بیماریهای نفروتیک کلیه عامل۳۰ درصد نارسایی های کلیه است ولی در شرایطی که زود تشخیص داده شود قابل درمان است؛ توجه مردم به سلامت سبب حفظ سلامت کلیه ها خواهد شد چون درمان و کنترل دیابت و فشار خون و انجام آزمایشات دوره ای نقش مهمی دارد.

غذاهای پرنمک نخورید

این متخصص بیماریهای کلیه اظهار داشت: یکی از اشکالات و دغدغه های مردم موضوع مصرف نمک به خصوص بوسیله غذاهایی که در خارج از منزل تهیه می شود، است و حجم نمک در غذاهای آماده زیاد و به نظر می آید، شاید سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی بر اینگونه مواد غذایی خارج از منزل ندارد و افراد دارای فشار خون که مجبورند خارج از منزل غذا میل کنند عمدتاً فشار خون کنترل نشده دارند.

نفر در آخر اشاره کرد: مردم غذی سالم مصرف کنند و از خوردن غذاهای پرنمک که لطمه رسان کلیه ها و تشدید کننده فشار خون هستند نیز اجتناب کنند.

۲۳۳۲۳۶منبع:

1402/06/27
10:10:04
5.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کونفه