عادات روزمره ای که مخفیانه ما را می کشند!

عادات روزمره ای که مخفیانه ما را می کشند!

به گزارش کونفه، فرادید نوشت: اگر پزشکی رژیم غذایی خاص را برایتان تجویز کرده، حتما باید آنرا دنبال کنید. بیمارانی که نارسایی قلبی دارند، حتما باید از رژیم با سدیم پایین بهره گیرند تا بیماری شان بهبود پیدا کند.همه ما می دانیم که داشتن عادات منفی و مخرب عمرمان را کوتاه می کنند و برخی از عادات در سبک زندگی هستند که از همه مخرب تر بوده و اثر منفی آنها بیشتر است؛ و بدون این که خودتان متوجه شوید، می تواند عاملی برای مرگ باشد.
مراجعه نکردن به پزشک
مراجعه نکردن به پزشک و نداشتن چکاپ منظم یکی از عوامل مخرب برای سلامتی است و موجب می شود که فرد نتواند سرطان های سینه، معده و روده، و سرطان پروستات را زودتر تشخیص داده و آنها را درمان کند.

در نتیجه عاملی برای مرگ خواهد بود. همین طور مراجعه به پزشک می تواند علایم مشکلات دیگر را نیز سریعاً بررسی کند و بیماری مورد نظر تشخیص داده شود تا فرد بتواند تحت درمان قرار بگیرد.
سبک زندگی بدون تحرک یا خطر چاقی
چاقی به سبب سبک زندگی بدون تحرک اتفاق می افتد و به سلامت افراد لطمه وارد میکند. چاقی عامل خطر برای ایجاد مشکلاتی مثل فشار خون، دیابت نوع ۲، بیماریهای عروقی، آرتروز آپنه خواب و مشکلات این چنینی است.

کاهش وزن می تواند این خطر را کم کند و موجب شود که شما از خطر خیلی از بیماریها در امان باشید. ورزش های ایزومتریک هم سلامت استخوان را می افزایند و موجب می شوند سطح چاقی کاهش پیدا کند.
عادت نامنظم خواب
خواب ضعیف موجب ایجاد مشکلات جدی در فرد می شود. خواب نا مناسب که در فرد بصورت یک عادت مزمن جریان پیدا کرده باشد، خطر مبتلاشدن به حمله قلبی، چاقی، دیابت و اختلالات غدد را بیشتر می کند. آپنه خواب همین طور عوارض جانبی خودش را در نارسایی قلبی و فشار خون نشان میدهد که همگی خطرناک هستند.
مصرف نکردن دارو
زمانی که به پزشک مراجعه می کنید و برای تان دارو تجویز می کند، شما ملزم هستید که همه آنها را بموقع استفاده کنید. مصرف نکردن دارو در برخی از بیماریها مثل دیابت یا نارسایی قلبی، فرد را در معرض خطر شدید قرار می دهد و موجب مشکلاتی مثل آمبولی خواهد شد که ممکنست جانش را بگیرد.
پیروی نکردن از یک رژیم غذایی سالم
اگر پزشکی رژیم غذایی خاص را برایتان تجویز کرده، حتما باید آنرا دنبال کنید. بیمارانی که نارسایی قلبی دارند، حتما باید از رژیم با سدیم پایین بهره گیرند تا بیماری شان بهبود پیدا کند و افرادی که مبتلا به دیابت هستند هم باید یک رژیم محدود کننده از نظر مصرف کربوهیدرات و شکر داشته باشند. در غیر این صورت جانشان در خطر خواهد بود.
مراقبت نکردن از دندان
مراقبت از دندان باید اولویت زندگی شما باشد. بهداشت ضعیف دندان عاملی برای بد بویی دهان و همین طور بیماریهای دندانی است، اما مهم تر از همه اینکه موجب عفونت سر و گردن هم می شود که به زندگی فرد لطمه وارد کرده و جان او را در معرض خطر قرار می دهد.
قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید
قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید، عاملی برای سوختگی پوست و افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماری سرطان پوست مانند ملانوما است؛ بخصوص اگر سابقه خانوادگی سرطان پوست در افراد وجود داشته باشد.
تزریق نکردن واکسن
همیشه باید برنامه منظمی برای واکسن داشته باشید. واکسینه نکردن شما را در معرض بیماریها قرار می دهد. کودکانی که واکسیناسیون انجام نداده اند، بطور قطع در معرض خطر بیشتری برای عفونت های باکتریایی هستند که همین زندگی آنها را تهدید می کند.
نخوردن صبحانه
نخوردن صبحانه عاملی برای بیماری خواهد بود، برای اینکه صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. اگر صبحانه مصرف نکنید، در معرض خطر بیماریهای قلبی عروقی قرار خواهید گرفت که یکی از رایج ترین علت های مرگ و میر محسوب می شود؛ همین طور گرفتگی عروق و فشار خون بالا با صبحانه نخوردن تشدید پیدا خواهدنمود.
ورزش کردن در گرما
ورزش در گرما ممکنست بدن شما را تحت فشار قرار دهد. خیلی از افراد ترجیح می دهند که در هوای باز ورزش کنند، اما اگر هوا گرم است، این کار را انجام ندهید، برای اینکه خطر سکته را افزایش خواهد داد و افزایش بیش از اندازه دمای بدن، موجب فشار خون بالا می شود که خطرناک خواهد بود. پس مراقب باشید که در هوای خیلی گرم ورزش نکنید.
پرخوری در وعده شام
هرگز وعده غذایی شما هنگام شام نباید خیلی بزرگ و زیاد باشد. شما باید از صبحانه آغاز نموده و غذای کامل بخورید و ماده غذایی در ناهار باید معمولی و متوسط باشد و مقدار آنرا در شام کم کنید، برای اینکه میزان سوخت و ساز هنگام شب کاهش می یابد.
سیگار
سیگار کشیدن بدترین کاری است که یک فرد می تواند در حق بدن خودش انجام دهد و شما را در معرض خطر انواع سرطان ها قرار می دهد. احتمال مبتلاشدن به بیماریهای عروقی، فشار خون و سکته هم با وجود استعمال آن افزایش می یابد و هزاران اثر مخرب دیگر هم دارد.

سیگار همین طور چگالی و کاهش تراکم استخوانی را کم می کند و خطر مبتلاشدن به پوکی استخوان را بیشتر می کند و موجب ضعف کلی بدن خواهد شد.

۲۳۳۲۳۳منبع:

1402/04/15
15:55:48
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه