6 مشکل دستگاه گوارش که باید جدی بگیرید

6 مشکل دستگاه گوارش که باید جدی بگیرید

به گزارش کونفه، سلامت نیوز نوشت: دستگاه گوارش همه ما گاهی مشکلاتی را برای ما ایجاد می کنند، اما این 6 مورد را در دستگاه گوارش خود بسیار جدی بگیرید.اختلالات رایج گوارشی شامل بیماری ریفلاکس معده، سرطان، سندرم روده تحریک پذیر، عدم تحمل لاکتوز و فتق هیاتال است. شایع ترین علایم اختلالات گوارشی شامل خونریزی، نفخ، یبوست، اسهال، سوزش سر دل، درد، تهوع و استفراغ است.
همه ما پس از خوردن یک وعده از برخی غذاها به مقدار زیاد احساس کمی گاز، یبوست یا سوزش می نماییم، اما نکته این جاست که گاهی این علائم عادی نیستند و می توانند نشانه یک بیماری جدی باشند.
به گفته دکتر جیمز اف ماریون (James F. Marion) متخصص گوارش در دانشکده پزشکی ایکانی، در یک روز تعطیل به ویژه اگر برنامه ریزی رژیم غذایی یا سبک زندگی تان تغییر کند و مشکلاتی داشته باشید، اشکالی ندارد، ولی اگر تغییرات ناگهانی بود یا بدون هیچ دلیل واضح، ادامه پیدا کرد، بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.
سوزش سر دل
اگر قبلا هیچ گاه سوزش سر دل نداشته اید (به جز زمانی که غذای زیاد یا تند خورده باشید)، و ناگهان احساس سوزش سر دل بطور منظم و بدون دلیل خاصی دارید، بهتر است به پزشک تان مراجعه نمایید، به ویژه اگر عوارض دیگری مثل کاهش وزن، احساس چسبیدن غذا به گلو یا خون در مدفوع تان دارید. احتمال دارد یکی از ۲۰ درصد افرادی باشید که طبق گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH) گرفتار بیماری رفلاکس معده (GERD) شده اید، بیماری ای که اسید معده موجب التهاب و تنگ شدن مری می شود.
از آن جایی که سوزش سر دل منجر به عوارض جدی همچون زخم معده و آسم می شود، نباید در سکوت از آن رنج ببرید، داروهای مناسب بطور معمول علائم آنرا سرکوب می کنند.
برخی افراد به سبب احساس سوزشی که میان قفسه سینه و شکم ایجاد می شود، سوزش سر دل را با درد قفسه سینه اشتباه می گیرند. هنگامی که افراد ۴۰ سالگی را می گذرانند، باید این مشکل را جدی تر بگیرند.
سوزش سر دل شدید می تواند احساسی مانند آنژین داشته باشد و تشخیص این دو از هم دشوار است. بنا بر این در صورتیکه جدیدا احساس گرفتگی یا سوزش سر دل دارید، مراجعه به دکتر و تشخیص صحیح بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.
درد شکم
تشخیص دقیق درد شکم کار دشواری است. حتی با وجود اینکه آپاندیس شما در قسمت پایین و سمت راست شکم است، خیلی از افراد هنگام مبتلاشدن به آپاندیسیت، درد را در ناحیه پایینی شکم احساس می کنند. مشکلات کیسه صفرا، که درست در زیر کبد شما و در وسط شکم قرار دارد، می تواند موجب ایجاد درد در قسمت بالایی شکم یا حتی پشت تان شود.
تکرار درد شکمی می تواند نشانه ای از بیماری سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد که طبق گزارش کالج آمریکایی گوارش شناسی (Gastroenterology)، ده تا پانزده درصد آمریکایی ها را درگیر کرده، اگرچه تنها ۵ تا ۷ درصد مبتلایان شناسایی شده اند. علائم به وجود آمده اغلب شامل گاز، اسهال و/یا یبوست، که حداقل سه بار در ماه به مدت سه ماه یا مدام حداقل به مدت ۶ ماه است.
زمانی که با پزشک تان صحبت می کنید، بسته به اینکه چه مدت احساس ناراحتی کرده اید و میزان درد چقدر است تشخیص متفاوت خواهد بود. اگر نسبتا جدید باشد و چیزی نباشد که بتوانید به تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی تان مربوطش کنید، اگر مانع کارهای روزانه شماست پس از چند روز باید به پزشک تان مراجعه نمایید. در صورتیکه درد منظم و مداوم داشتید حتی در صورتیکه رفع شد هم به پزشک مراجعه کنید. اغلب، مشکل تان توسط پزشک رفع خواهد شد.
یبوست
به گفته دکتر جنیفر کتز (Jennifer Katz) متخصص گوارش در مرکز پزشکی مونتریور در نیویورک، داشتن یبوست هشدار دهنده نیست و هیچ مقدار حرکات روده ای را نمی توان به عنوان حالت نرمال نام برد. طبق گزارش موسسه ملی بهداشت، در حقیقت توقف مدفوع یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه گوارشی است که ۴۲ میلیون آمریکایی را گرفتار کرده است. بطور معمول یبوست (مدفوع کردن کمتر از ۳ بار در هفته یا حرکات ناقص روده) به سبب عدم مصرف فیبر کافی و یا تغییر در روال رژیم غذایی شماست.
یبوست گاهی می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. که ممکنست شامل زخم یا جراحت در دیواره روده بزرگ، IBS یا اثرات جانبی داروها باشد. اگر حرکات روده شما با کارهایی که دوست دارید انجام دهید گرفتار تداخل می شود و مدام باید درحال دویدن به دستشویی باشید، مدفوع تان سفت تر شده و نیاز به فشار دارد یا همیشه برای مدفوع کردن باید از ملین استفاده کنید به پزشک مراجعه کنید.
شمار زیادی از افراد هستند که در سکوت از این بیماری رنج می برند، برای اینکه تمایلی برای درمان مشکل شان و مراجعه به پزشک ندارند. کارهای زیادی است که ما می توانیم برای بیماران انجام دهیم، مثل تغییر رژیم غذایی یا داروها.
اسهال
اسهال حاد که کمتر از ۴ هفته بطول بیانجامد، بسیار شایع است، طبق گزارش NIH حدود ۱۷۹ میلیون نفر سالانه به اسهال حاد مبتلا می شوند که می تواند به سبب عفونت های باکتریایی یا ویروسی، انگل یا حتی خوردن خوراکی هایی که حاوی سوربیتول (sorbitol، یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می شود) بیش از اندازه هستند (که بطور معمول در آدامس های بدون قند یافت می شود، سوربیتول عامل ایجاد گاز هم هست)، باشد.
از آن جایی که اسهال می تواند منجر به کم آبی شدید و سریع بدن شود، اگر هر کدام از این علائم را داشتید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید، مدفوع شل بیش تر از ۲ روز، تب بالای ۱۰۲ درجه فارنهایت، مدفوع کردن ۶ بار یا بیشتر در طول ۲۴ ساعت، درد شدید در شکم یا مقعد، مدفوع سیاه، قیری یا حاوی خون یا علائم کم آبی ( تشنگی، چشم های فرو رفته، ادرار تیره، ادرار کردن کم تر از حد معمول).
اسهال مزمن که به مدت حداقل یک ماه اتفاق بیافتد کمتر شایع است. ممکنست به سبب زخم در روده بزرگ، عوارض جانبی دارو، عفونت طولانی مدت، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، IBS، بیماری سلیاک ( به ندرت و بطور معمول در افراد مسن) یا حتی سرطان ایجاد شود. یا ممکنست حساسیت غذایی یا عدم تحمل شیر گاو، دانه سویا، تخم مرغ یا غذاهای دریایی باشد. تنها راه اطمینان مراجعه به پزشک است. ما باید دقیقا علت ایجاد اسهال را بدانیم تا بتوانیم مشکل را پایه ای حل نماییم.
نفخ و گاز ناراحت کننده
به طور معمول از بدن همه گاز خارج می شود، ولی در بعضی از افراد بیشتر است. شاید از زمانی که به یاد دارید همیشه کمی خروج گاز از بدن داشته اید یا شاید به ندرت خروج گاز داشته اید، ولی تمام هفته را گرفتار نفخ بوده اید. اگر این علائم ناخوشایند شما را از زندگی روزمره باز داشته اند یک متخصص تغذیه خوب و/یا متخصص گوارش می تواند به شما کمک نماید.
ممکن است یک مشکل آناتومی مثل جراحت، التهاب در رابطه با IBS، کرون یا کولیت یا مشکلات عملکردی مثل توانایی و تحرک روده شما باشد. حتی ممکنست بتازگی حساسیت غذایی شما پیشرفت کرده باشد، مثل عدم تحمل لاکتوز که بطور معمول پس از ۳۰ سالگی نمایان می شود، بیماری سلیاک یا رشد بیش از اندازه باکتری ها.
بدون توجه به علت، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه نمایید، به ویژه اگر گاز به همراه علایمی نظیر خون ریزی، کاهش وزن یا استفراغ چند باره همراه باشد، در صورت لزوم باید برای پیدا کردن علت مشکل و درمان آن، آزمایش بدهید. همین طور یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی شما را بررسی نموده و کمک می نماید تا متوجه شوید چه غذاهای خاصی سبب نفخ شما می شوند و آنها را کنار بگذارید. بیشتر بخوانید: غذاهایی که نباید باردیگر گرم شوند
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1402/03/02
13:02:32
5.0 / 5
255
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کونفه