تغییر فصل باعث اختلال خواب می شود؟

تغییر فصل باعث اختلال خواب می شود؟

کونفه: به گزارش کونفه، سیناپرس نوشت: یافته های یک مطالعه جدید توسط محققان آکادمی مغز و اعصاب آمریکا نشان داد: تغییر از ساعت تابستانی به زمان استاندارد، با افزایش مختصری در بروز موارد اختلالات خواب مانند مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن همراه می باشد.محققان دریافتند: خواب، نقش اساسی در سلامتی، خلق و خو، شناخت، عملکرد شغلی و فعالیت اجتماعی ایفا می کند و تحت تاثیر ریتم شبانه روزی، ساعت درونی که فرآیندهای بدن را تنظیم می کند، قرار دارد. خوشبختانه اختلال خوابی که پس از تغییر زمان استاندارد مشاهده شدند، کوتاه بوده و بعد از گذشت دو هفته دیگر مشهود نبودند.
در این مطالعه ۳۰ هزار فرد در سنین ۴۵ تا ۸۵ سال شرکت کرده بودند که هر یک پرسشنامه ای را در مورد کیفیت و مدت زمان خواب، توانایی به خواب رفتن و خواب آلودگی بیش از اندازه در طول ساعات بیداری تکمیل کردند.
پس از تنظیم عواملی مثل سن، جنس و محل سکونت، پژوهشگران دریافتند: افرادی که این نظرسنجی را یک هفته بعد از تغییر ساعت تکمیل کرده بودند، ۳۴ درصد بیشتر از افرادی که پرسشنامه را یک هفته پیش از تغییر ساعت تابستانی به زمان استاندارد پر کرده بودند، در معرض خواب بی کیفیت قرار داشتند. علاوه بر این، مشکلات به خواب رفتن و خواب آلودگی بیش از اندازه در ساعات روز، در این افراد، دو برابر بیشتر بود.
برای انتقال ساعت از زمان استاندارد به ساعت تابستانی در بهار، محققان تفاوتی در مشکلات خواب، در افرادی که یک هفته پیش از تغییر ساعت پرسشنامه را تکمیل کرده بودند و افرادی که یک هفته بعد آنرا تکمیل کرده بودند، نیافتند. با این وجود یک هفته بعد از تغییر ساعت، کاهش ۹ دقیقه ای در طول مدت خواب مشاهده شد.
پژوهشگران اظهار داشتند: امکان دارد که این انتقال ها در کوتاه مدت مختل کننده به نظر برسند، اما به نظر می آید نتایج بلندمدت کمی در تغییر از ساعت تابستانی به ساعت استاندارد وجود دارند. با این وجود، نتایج تحقیقات قبلی، انتقال از ساعت تابستانی به زمان استاندارد و برعکس را با نرخ بالاتر تصادفات و همینطور افزایش ریسک سکته مغزی و حمله قلبی مرتبط دانستند.
محققان افزودند: تحقیقات آینده ما، باید بر جمعیت بزرگتری تمرکز کرده و افراد را در طول زمان بیشتری پیگیری کند. یافته های تحقیقاتی در مجله Neurology، انتشار یافته اند. بیشتر بخوانید: هشدار؛ در خوردن شیر زیاده روی نکنید!
۳۵۲۳۶

1402/02/14
14:50:24
5.0 / 5
277
تگهای خبر: سلامت , قلب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کونفه