علل حالت تهوع صبحگاهی چیست؟

علل حالت تهوع صبحگاهی چیست؟

کونفه: به گزارش کونفه، مشرق نیوز نوشت: تهوع صبحگاهی معمولاً یک وضعیت شدید و اضطراری نیست مگر این که همراه با علایم جدی دیگر باشد.بارداری احتمالاً شناخته شده ترین علت تهوع صبحگاهی است، اما علت های مختلف دیگری هم وجود دارد. این ها شامل کاهش قند خون و کم آبی بدن است. خیلی از افراد به هنگام بامداد گرفتار تهوع می شوند. گاهی اوقات تنها یک مشکل موقت است، اما تهوع صبحگاهی ممکنست به سبب بیماریهای مزمن هم باشد.
تهوع صبحگاهی معمولاً یک وضعیت شدید و اضطراری نیست مگر این که همراه با علایم جدی دیگر باشد که در ادامه برخی علایم و راه حل ها مطرح خواهد شد.
اضطراب:
صبح هنگام می تواند اوقات اضطراب بالا باشد. ممکنست فردی در مورد روزی که در پیش دارد و اتفاقاتی که مقرر است بیفتد احساس اضطراب داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی هنگام احساس اضطراب گرفتار حالت تهوع می شوند. تهوع می تواند اضطراب را بدتر کند بویژه برای افرادی که از استفراغ می ترسند یا آن هایی که در مورد سلامتشان نگران و مضطرب هستند. این می تواند چرخه غلط اضطراب، تهوع و تهوع، اضطراب را به وجود آورد.
بعضی از راه حل ها می توانند به تهوع ناشی از اضطراب کمک کنند. دارو هم ممکنست به بعضی افراد کمک نماید اضطراب ذهنی را آرام کنند. درمان و داروهای ضد اضطراب هم مفید هستند، برای اضطراب در مورد عجله و تشویش در بامداد زودتر بیدار شدن و رفتن به محل کار یا هر جای دیگر کمک می نماید.
تهوع صبحگاهی ناشی از کاهش قند خون و گرسنگی:
افت قند خون می تواند علاوه بر ایجاد علائمی همچون سرگیجه، لرز، گیجی و حتی غش باعث تهوع شود. به هنگام بامداد گرسنگی باعث افت قند خون می شود بدین سبب غذا خوردن به شما کمک می نماید. افراد مبتلا به دیابت هم ممکنست به سبب داروهایی که استفاده می نمایند گرفتار افت قند خون شوند. در مورد افراد دیابتی پس از چند ساعت غذا نخوردن، قند خون به سطح بسیار پایینی سقوط می کند. این افراد می توانند بلافاصله بعد از بیدار شدن غذا بخورند تا از کاهش قند خون پیشگیری کنند. افراد مبتلا به دیابت باید در مورد داروها و نوع غذاهای مصرفی با پزشک خود مشورت کنند.
میگرن و سردردهای دیگر:
تهوع علت شایع سردردهای میگرنی است. برخی از سردردهای دیگر، به ویژه سردردهای خوشه ای هم می توانند سبب تهوع شوند. سردرد، احساس غیر معمول و حساسیت به نور علایم میگرن هستند.
اکثر افرادی که سردرد دارند متوجه تحریک کننده های خاص می شوند. برای برخی از افراد سردردها در ابتدای بامداد ظاهر می شوند. این ممکنست به خاطر تنش عضلانی، استرس یا قرار گرفتن در معرض نور یا صدا باشد. افت قند خون به سبب گرسنگی هم سردرد میگرنی را تحریک می کند.
پزشکان می توانند با انتخاب درمان صحیح سردرد به بیمار کمک کنند. تعیین علت بوجود آورنده سردرد عموما موثر است. بعضی متوجه می شوند با داروهای بدون نسخه یا تجویزی درمان کننده سردرد فوری خوب می شوند. کمبود آب بدن و تهوع صبحگاهی: کم آبی می تواند در بعضی افراد باعث احساس تهوع شود. علایم دیگر کم آبی عبارتند از سبکی سر یا سرگیجه، ظاهر بسیار خشک پوست، چشمان ابدار، ادرار تیره، ادرار نکردن یا ادرار با دفعات کم و خستگی است.
کم آبی بدن ممکنست به هنگام بامداد پس از آن که شخصی ساعت ها آب ننوشیده به وجود آید. افرادی که بلافاصله پیش از خواب الکل یا کافئین می نوشند مستعد کم آبی بدن و تهوع صبحگاهی هستند.
اسهال و استفراغ می تواند باعث کم آبی شود بویژه در کودکان. عرق کردن زیاد بویژه وقتی آب کافی ننوشید باعث کم آبی بدن می شود. نوشیدن آب یا نوشیدنی الکترولیتی به شما کمک می نماید. گاهی اوقات هم یک بیماری جدی باعث می شود جذب آب کافی برای بدن مشکل شود. وقتی این امر رخ می دهد نوشیدن آب کمبود آب را رفع نخواهد کرد. اگر نوشیدن آب به رفع علایم کم آبی کمک نمی کند فورا به پزشک رجوع کنید. ریفلاکس و سوزش سردل:
این وضعیت به نام بیماری ریفلاکس اسید معده به مری هنگامی رخ می دهد که مقداری از محتویات معده به سمت بالا به مربی و پشت گلو بر می گردند، رخ می دهد. این مورد می تواند باعث تهوع، سوزش و درد شود. اغلب افراد این وضعیت را سوزش سردل می نامند.
درد سوزش سردل و ریفلاکس در بامداد بدتر می شود، چون دراز کشیدن حرکت رو به بالای محتویات معده را آسانتر می کند. برخی از افراد هم با صدای خشن و دو رگه از خواب بیدار می شوند. بعضی هم متوجه می شوند که یک سری غذاها بویژه غذاهای اسیدی می توانند باعث تهوع صبحگاهی ناشی از ریفلاکس شوند؛ بدین سبب اینگونه افراد غذاهایی انتخاب کنند که شامل این دسته نباشد. سایرین هم متوجه می شوند که خوردن وعده های کوچکتر یا مصرف قرص های ضد اسید این مشکل را رفع خواهدنمود. داروهای تجویزی برای مواردی ست که سوزش سردل شدید باشد.
درد عضلانی علت ناخوشی و تهوع صبحگاهی:
تنش عضلات در گردن و شانه ها که سردرد را تحریک می کند عموما باعث تهوع و گیجی می شود. برخی از اشکال دیگر درد عضلانی می تواند حس تهوع بوجود آورد. خوابیدن در وضعیتی غیر معمول درد عضلانی را به هنگام بامداد بدتر می کند. برخی از افراد ابتدای بیدار شدن متوجه درد مزمن می شوند. برخی از بیماریهای دردناک همانند اسپوندیلیت انکلیوزان یا آرتروز ستون فقرات، درد هنگام بامداد را بدتر می کند. درد عضلانی که باعث تهوع می شود معمولاً موقتی است. این وضعیت همین طور نشانه بیماری زمینه ای جدی همانند آرتریت، فتق دیسک، فیبرومیالژی یا بیماری شدید عضله است. (پماد ضد درد عضلانی را در خانه درست کنید).
اگر این درد ظرف چند روز برطرف نشد بهتر است به پزشک رجوع کنید. برخی از بیماران متوجه می شوند که کشش ملایم به درد عضلانی در بامداد و تهوعی که گاهی با آن همراه می شود، کمک می نماید. یک پد گرمایی یا یخ پک برای ناحیه دردناک به مدت ۲۰ دقیقه هم خوب است.
دارو:
بسیاری از داروها همچون مواد مخدر و مواد تفننی، داروهای تجویزی و حتی کافئین می توانند علایم ترک اعتیاد را ایجاد کنند. تهوع یکی از شایعترین علایم ترک است. وقتی شخصی بیش از اندازه معمول از این مواد دور بماند گرفتار علایم ترک خواهد شد همچون به هنگام بامداد پیش از استفاده از آنها افرادی که درحال مصرف داروهای تجویزی هستند که باعث علایم ترک می شوند باید در مورد علایم با پزشک خود صحبت کنند.
تغییر دز بصورت زمان بندی شده یا تغییر دارو ممکنست کمک نماید. برای افرادی که اعتیاد دارند همچون به داروهای مجازی همانند کافئین، بهترین راهکار قبل از تهوع صبحگاهی توقف استفاده از آنهاست. گروههای حمایت کننده، درمان، برنامه های ۱۲ مرحله ای و توانبخشی بستری یا سرپایی هم کمک می نماید.

بیشتر بخوانید: راهی برای افزایش سه برابر قدرت یادگیری مغز با مصرف این داروها به زوال عقل گرفتار می شوید
۲۷۱ ۲۳۳

منبع:

1401/11/14
15:39:25
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه