چرا گرفتار سنگ مثانه می شویم؟

چرا گرفتار سنگ مثانه می شویم؟

کونفه: به گزارش کونفه، ایسنا نوشت: سنگ مثانه اغلب ناشی از عدم توانایی کامل مثانه است و همیشه همراه با علایم و نشانه ها نیست و ممکنست بطور ناگهانی همراه با درد شدید شکم و وجود خون در ادرار خودرا نشان دهد.سنگ های کوچک مثانه اغلب بطور خود به خود قابل عبور هستند اما در صورت وخیم شدن، نیاز به مداخلات پزشکی دارند و در غیر این صورت منجر به عفونت و عوارض دیگر خواهند شد.
برخی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مشکلی حتی در صورت بزرگ شدن سنگ ها ندارند، اما اگر این سنگ ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار شوند، علایم و نشانه ها می توانند گسترش یابند. سنگ مثانه بطور کلی با عدم تخلیه بموقع یا کامل ادرار ارتباط دارد. در بیشتر موارد یک بیماری زمینه ای می تواند مانع تخلیه کامل مثانه شود.
رایج ترین شرایطی که موجب سنگ مثانه می شوند، شامل موارد زیر است:
_ بزرگ شدن غده پروستات: بزرگ شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان شود.
_ اعصاب لطمه دیده (مثانه نوروژنیک): بطور معمول، اعصاب حامل پیام از مغز به عضلات مثانه هستند. اگر این اعصاب در نتیجه سکته مغزی، لطمه نخاعی یا دیگر شرایط بهداشتی گرفتار لطمه شوند، مثانه قادر به تخلیه کامل نخواهد بود.
_ التهاب مثانه: سنگ مثانه در اثر التهاب مثانه می تواند اتفاق افتد. عفونت های دستگاه ادراری و پرتودرمانی لگن می توانند هر دو موجب بروز التهاب مثانه شوند.
_ سنگ کلیه: سنگی که در کلیه ها تشکیل می شود، همان سنگ مثانه است؛ بطوریکه گاهی سنگ های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می یابند و اگر راه خروج نداشته باشند، می توانند در مثانه بزرگ شوند.
در کشورهای درحال توسعه سنگ مثانه به خصوص در کودکان به خاطر کم آبی بدن، عفونت و یک رژیم غذایی کم پروتئین رواج دارد. در دیگر نقاط جهان، سنگ مثانه به خصوص در مردان بالای ۳۰ سال رخ می دهد. عموما، سنگ های مثانه از عواملی به وجود می آیند که پیش گیری از آن عوامل زمینه ساز دشوار است، اما می توان شانس مبتلاشدن به سنگ های مثانه را با رعایت برخی نکات کم کرد.
در مورد علایم و نشان های غیرمعمول ادراری سوال کنید و در مورد آنها آگاهی داشته باشید. تشخیص و درمان سریع پروستاتی که بزرگ شده و یا هر عارضه اورولوژیک دیگری، می تواند احتمال خطر مبتلاشدن به سنگ های مثانه را کم کند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. نوشیدن حجم زیادی از مایعات، به ویژه آب می تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ های مثانه کمک کند؛ چونکه مایعات، غلظت املاح موجود در مثانه را کاهش داده، آنرا رقیق می کند. این که چه مقدار آب مورد نیاز شما است، بستگی به عواملی همچون سن، اندازه بدن (جثه)، سلامتی و سطح فعالیت دارد. از پزشک تان بپرسید مقدار مناسب مایعات مورد نیاز شما چه میزان است.


بیشتر بخوانید: ۴ سرطان شایع دستگاه مجاری ادراری

«دیابت»، چگونه منجر به بروز مشکل کلیوی می شود؟۲۷۱ ۲۳۳
منبع:

1401/11/07
18:24:05
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کونفه