خودزشت پنداری دردسرهای یک اختلال ذهنی جدی

خودزشت پنداری دردسرهای یک اختلال ذهنی جدی

کونفه: به گزارش کونفه، وقتی به آینه نگاه می کنید چه می بینید؟ آیا از آنچه که می بینید رضایت دارید یا این که فورا متوجه نقص های بدن تان می شوید؟ مثلا، با خود فکر می کنید کاشکی بینی تان کوچکتر، شکم تان تخت تر و پاهایتان بلندتر بود. این افکار و احساساتی که در رابطه با ظاهرتان دارید، همیشه مرکز توجه خیلی از تحقیقات روانشناسان بوده است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از بدن تان رضایت ندارید، تنها نیستید. اما چطور می توان از این احساس منفی خلاص شد؟نادیا زکالوند: در یکی از بررسی هایی که اخیرا محققان آمریکا انجام داده اند، دریافته اند ۵۵درصد زنان و ۴۲درصد مردان حداقل از یک مورد از ظاهر خود ناراضی هستند. درجه نگرانی مردم از ظاهر و بدن شان بسیار متغیر است و از یک نارضایتی جزئی شروع شده تا به شکلی اختلال ذهنی جدی به نام «خودزشت انگاری» منتهی می شود. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، نمی توانند با افراد دیگر جامعه تعاملات اجتماعی برقرار کنند و البته این افراد بیشتر مواقع به مشکلات ذهنی دیگری چون اختلال های غذاخوردن و وسواس الزامی هم مبتلا هستند.
پیامدهای نارضایتی از بدن
نگرانی درمورد تصویر بدنی فقط در سطح باقی نمی ماند و روی خیلی از جنبه های زندگی افراد اثر منفی می گذارد.
مثلا، فرد لاغری را در نظر بگیرید که دایم نگران وزن خود است. او امکان دارد به سراغ رژیم های غذایی سخت برود و دایم از این رژیم غذایی به رژیم دیگر در نوسان باشد. یا حتی احتمال دارد، نگران لباس هایی باشد که می پوشد. البته نگران کننده ترین اثر عدم رضایت از بدن در این افراد، اثر منفی این نارضایتی روی روابط شان با دیگران و البته سلامت ذهنی شان است. گاهی اوقات این افراد نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده یا در موقعیت های اجتماعی حاضر شوند. آنها معمولاً به مرور به افسردگی و اضطراب مبتلا می شوند.
البته این وضعیت زمانی که فرد نگاه مثبتی به تصویر بدنی خود دارد هم صدق کرده و اثر مثبتی روی سلامت ذهن و جسم او می گذارد.

محققانی که در این حوزه فعالیت می نمایند، به دنبال راهکارهای مناسبی برای تغییر ذهنیت این افراد درمورد بدن شان هستند. چونکه تغییر ظاهر هیچگاه نمی تواند تصویر بدنی این افراد را تغییر دهد. مثلاً این سناریو را در نظر بگیرید:
فردی که از تصویر بدنی خود رضایت ندارد، برای بهبود ظاهر خود موهایش را کوتاه می کند (البته بعضی از این افراد خویش را به زحمت انداخته و به سراغ جراحی های بی مورد زیبایی می روند). بعد از گذشت یکی، دو هفته فرد و البته اطرافیانش به این ظاهر جدید عادت می کنند و باردیگر آن تصویر بدنی منفی با قدرت قبل بازمی گردد. در واقع فردی که به اختلال «خودزشت انگاری» مبتلاست، مدتی بعد از هربار تغییر ظاهر خود، باردیگر به همان حس اولیه بازمی گردد. بنابراین است که محققان می گویند برای داشتن حس خوب از بدن خود باید جنبه های شناختی و احساسی فرد تغییر کند.
ترفندهایی برای داشتن تصویر بدنی مثبت
برای این که بتوان تصویر بدنی مثبت در ذهن خود ایجاد کرد، چند ترفند ساده زیر به کار می آیند:
۱. توجه به ارزش ها
بارها شنیده ایم که نباید خوب یا بد بودن کتاب ها را از روی جلد آنها قضاوت نماییم، اما خود ما در دنیایی زندگی می نماییم که به ظاهر افراد بسیار اهمیت می دهد و اگر بخواهیم به صورت کل به ظاهر خود توجه نکنیم، عجیب و غریب به نظر می رسیم. با اینحال باید بر مبنای مقدار انرژی و زمانی که داریم و با عنایت به ارزش های خود به ظاهرمان برسیم.
در واقع ما انسان ها شکل و اندازه های متفاوتی داریم. برخی جثه ای کوچک داریم و برخی دیگر جثه هایمان درشت تر است و باید بدانیم که افراد الزاما به خاطر ظاهر دیگران با آنها در تعامل نیستند و عوامل دیگری غیر از ظاهر باعث ارتباط بین مردم می شود. همینطور باید یادمان باشد، اگر بیشتر وقت و انرژی خویش را برای ظاهر خود خرج نماییم، وقت و انرژی کمتری برای بودن کنار خانواده، دوستان و البته سرگرمی های مورد علاقه خواهیم داشت.
۲. تمرین قدردانی و شکرگزاری در رابطه با بدن
تا به حال پیش آمده که به آینه نگاه کنید و به جای انتقاد از خود، شکرگزاری کنید؟ وقتی روی آن بخش از بدن خود که رضایت دارید، توجه نشان می دهید چه احساسی پیدا می کنید؟ بنابه گفته محققان، شکرگزاری در مورد بدن، تصویر بدنی مان را بهبود می بخشد. اما این کار را چطور باید انجام داد؟
وقتی صدای انتقادی درونی تان به شما می گوید، «کاشکی بینی ام کوچکتر بود؟»، فورا به آن صدا پاسخ دهید، «من عاشق موهایم هستم». وقتی این کار را بارها انجام دهید، به مرور صدای انتقادی درونی تان ساکت می شود. ازاین رو برای انجام این کار، لیستی از خصوصیت های فیزیکی تان که آنها را دوست دارید، تهیه کرده و از آنها قدردانی کنید.

۳. تمرکز روی عملکرد بدن
بدن ما چیزی بیشتر از نمای بیرونی است. این بدن با عملکردهای مهم خود، حیات ما را باعث می شود و اجازه می دهد، دنیا را آنگونه که باید تجربه نماییم. ازاین رو اگر به جای ظاهر بدن، به عملکردهای آن دقت کنیم، گام مفیدی درمورد مثبت فکرکردن به بدن خود برداشته ایم.
از جمله عملکردهای مهم بدن باید به تنفس، خواب، پیاده روی، ترانه خواندن و هر کار دیگر که بدن می تواند انجام دهد اشاره نمود. باآنکه خیلی از مردم از بدن شان رضایتی ندارند یا حتی با بدن شان در جنگ دایمی اند، بدن هیچگاه به عمد کاری نمی کند که ما را از زندگی باز دارد.
یکی از روش هایی که باعث می شود به بدن مان و قابلیت هایمان توجه نشان دهیم، نوشتن و تفکر است. بدین ترتیب که لیستی از ۱۰ عملکرد مهم بدن خود یادداشت کنید و ببینید هر کدام از این توانایی های بدن تان چقدر درحال خوب و رفاه تان در زندگی موثر هستند. این روش سبب می شود حس خوبی به خودتان داشته باشید و کمتر به سراغ بخش ظاهری بدن تان بروید. می توانید این لیست را همیشه در دسترس داشته باشید و هر روز به آن نگاهی بیندازید. با این روش، بعد از مدتی احساس مثبت و رضایت از بدن تان در شما تثبیت می شود.
۴. فیلترسازی مراقبتی
بخش مهمی که برای ایجاد تصویر بدنی مثبت ضروری می باشد، فیلتر هرچیزی است که سبب عدم رضایت از بدن تان می شود. در اینجا میتوان به تمام آن رسانه هایی اشاره نمود که برای فروش محصولات صنایع مد و زیبایی برپایه مدهای جدید، مدام ظاهر و بدن شما را نشانه گرفته اند. معمولاً این گونه تبلیغ ها باعث توجه بیش از اندازه افراد به ظاهرشان می شود که امکان دارد در نهایت به نارضایتی آنها از بدن شان منجر شود. ازاین رو بهتر است رسانه هایی را که دایما از این دست تبلیغ ها دارند از زندگی خود حذف کنید. بیشتر بخوانید: روانشناسی زرد؛ خیلی خوب است، به جهت اینکه خودتان را گول بزنید
همچنین به سراغ شبکه های اجتماعی مشاهیری که به صورت مرتب در زمینه مد و زیبایی تبلیغ می کنند نروید، بخصوص اگر در تلاش ایجاد تصویر بدنی مثبت از خود می باشید. درضمن بیشتر این رسانه ها سبب می شوند که بدن خویش را با دیگران مقایسه کنید. یادتان باشد که این گونه مشاهیر برای تبلیغات باید خوب به نظر برسند.
برخی از مجلات و نشریات هم همین اثر منفی را روی تصور شما از بدن تان می گذارند. ازاین رو برای سلامت روح و روان تان و داشتن تصویر بدنی مثبت از این منابع اضطراب آور دوری کنید.
۵. تعیین اهداف جدید ورزشی و غذایی
حفظ عادت های سالم (ورزش و رژیم غذایی مناسب) می تواند روی تصویر بدنی تان اثر مثبتی داشته باشد. اما اگر برای داشتن ظاهر و بدن دلخواه، تصمیم می گیرید ورزش کنید یا غذای سالم بخورید، این رفتارها برایتان سخت می شوند و حتی امکان دارد آنها را به چشم تنبیه ببینید. اما با خود فکر کنید، اگر غذای سالم مصرف کرده و ورزش را به یکی از عادات سالم زندگی تان تبدیل کنید، سلامت بدن تان تضمین می شود و می توانید از این عادت های سالم لذت ببرید. در نتیجه این مورد سبب می شود حس بدی هم به ظاهر و بدن تان نداشته باشید.
با توجه به چند ترفند ساده فوق می توانید تصویر مثبتی از بدن تان داشته باشید و به دام اختلال «خودزشت انگاری» و نتایج آن نیفتید.
منبع:
https: //psyche.co/guides/how-to-love-your-body-for-what-it-does-not-what-it-isnt


4747
1401/10/15
20:36:55
5.0 / 5
237
تگهای خبر: تبلیغات , جراحی , رژیم , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کونفه