اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت درباب امکان خروج دانشجویان علوم پزشکی با گذاشتن وثیقه

اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت درباب امکان خروج دانشجویان علوم پزشکی با گذاشتن وثیقه

کونفه: معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباب امکان خروج از کشور دانشجویان پزشکی با ارائه وثیقه، اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، این اطلاعیه به شرح زیر است: همانگونه که اطلاع دارید به سبب قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی(مصوب سال ۱۳۵۳) و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی(۱۳۵۸)، پذیرفته شدگان کنکور سراسری که با بهره گیری از سهمیه های مختلف همچون سهمیه مناطق در دانشگاه های علوم پزشکی پذیرفته می شوند به سبب امتیازی که در پذیرش سهمیه ای از آن برخوردار شده اند و از آموزش رایگان در طول دوره تحصیل برخوردار شده اند، موظف می باشند که متناسب با سهمیه منطقه قبولی، یک یا دو برابر طول دوره تحصیل را به عنوان تعهدات آموزش رایگان تعهدات در مناطق مورد تعهد شامل بخش دولتی، خصوصی و حتی خیریه انجام دهند.
این گزارش افزوده است: هدف قانونگذار، از برقراری سهمیه مناطق سه گانه (۱ و ۲ و ۳) و سایر سهمیه ها تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور، توزیع عادلانه نیروی انسانی و بهره مندی همه آحاد جامعه، خصوصا مناطق کم برخوردار از خدمات سیستم سلامت بوده است.
براساس این گزارش، در بخشنامه اجرائی تبصره ماده (۷) موضوع لایحه قانون اصلاح مواد (۷) و (۸) قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی، تصریح شده است که در صورتیکه افراد بخواهند پیش از اختتام تعهدات مذکور، بدون پرداخت هزینه های تحصیلی و کمک های دریافتی جهت ادامه تحصیل یا بصورت موقت به خارج عزیمت کند، باید با تنظیم تعهدنامه رسمی و ضمانت شخص دیگری با سپردن وثیقه ملکی یا ضمانت بانکی، تعهد نمایند که بعد از انقضاء مدت معین، به ایران مراجعت می کند. بدیهی است میزان وثیقه بر طبق سرانه ایی که جهت آموزش دانشجویان در دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی صورت می گیرد، تعیین شده است.
بنا به این گزارش، این مساله هیچ ارتباطی به ایجاد محدودیت برای دانشجویان ندارد، در سالهای قبل، به دلیلهای مذکور امکان خروج دانشجویان در سال آخر تحصیل ممنوع بوده، و این مساله سبب بروز مشکلاتی برای دانشجویان علوم پزشکی گردیده بود. پس در امتداد عمل به قوانین و مقررات جاری کشور و بمنظور مساعدت با دانشجویان و جهت رفع محدودیت و مشکل ممنوعیت خروج آنها به عنوان دانشجو، موضوع امکان خروج از کشور دانشجویان در کلیه مراحل تحصیل با رعایت مقررات و با انجام وثیقه، ممکن شده است.


منبع:

1401/06/25
08:36:37
5.0 / 5
117
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کونفه