خوردن چای لب سوز ممنوع!

خوردن چای لب سوز ممنوع!

کونفه: تحقیقات نشان می دهد افرادی که اغلب نوشیدنی های گرم می نوشند، 2.8 برابر بیشتر نسبت به افرادی که نوشیدنی های گرم مصرف نمی کنند، در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان مری هستند.الهه جعفرزاده: مطالعه ای در دانشگاه کمبریج صورت گرفت که نشان میدهد نوشیدن قهوه یا چای داغ، خطر مبتلاشدن به سرطان مری را حدودا سه برابر بیشتر می کند. سالانه حدودا 10000 نفر در بریتانیا به سرطان مری مبتلا می شوند. آخرین یافته ها نشان میدهد که افراد، با اجتناب از مصرف نوشیدنی های گرم می توانند خطر مبتلاشدن به این سرطان را کاهش دهند.

طی این مطالعات مشخص شد افرادی که اغلب قهوه و چای می نوشند، ۲.۸ برابر بیش از افرادی که تمایلی به نوشیدن نوشیدنی های گرم ندارند، در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان مری قرار دارند.
در این کارآزمایی همین طور از شرکت کنندگان در ارتباط با دمای مطلوب نوشیدنی شان پرسیده شد؛ این که دوست دارند نوشیدنی خودرا با چه دمایی بنوشند؟ گرم یا بسیار داغ؟
مشخص شد کسانی که نوشیدنی را با دمایی همچون دمای معادل دمنوش (گرم) ترجیح می دهند، نسبت به کسانی که به کل نوشیدنی گرم مصرف نمی کنند، تنها ۲.۷ برابر احتمال مبتلاشدن به سرطان مری دارند؛ در صورتیکه خطر مبتلاشدن به سرطان مری در علاقه مندان به دمای خیلی داغ، بیش از ۴.۱ برابر است.


آسیب حرارتی، محتمل ترین خطری است که علاقه مندان به نوشیدنی های گرم را تهدید می کند
طبق گفته ی دکتر استفان برگس، نویسنده این مطالعه، و همین طور برمبنای نتایج منتشرشده در مجله Clinical Nutrition، مصرف قهوه با دمای بالا، خطر مبتلاشدن به هیچ سرطانی جز سرطان مری را در پی ندارد. شاید تنها نکته ی مثبت برای طرفداران قهوه همین باشد!
محققان می گویند هرچند که مصرف قهوه خطر مبتلاشدن به سایر سرطان ها [به جز سرطان مری] را در بر ندارد، اما احتمالی ترین خطری که نوشیدن یک نوشیدنی داغ برای فرد به وجود خواهد آورد، لطمه به گلو و خطر تشکیل سلول های خطرناکست.


طبق باور کارشناسان، این لطمه حرارتی در مورد تمام نوشیدنی های داغ صدق می کند و تنها به مصرف قهوه و چای محدود نمی گردد.


پرهیز از نوشیدن قهوه با دمای خیلی بالا، یک تمرین نتیجه بخش برای پیش گیری از خطرهای احتمالی است
اگر مادامی احساس کردید با نوشیدن مایعات داغ، گلوی شما گرفتار لطمه و اذیت می شود، در کنار مراجعه به پزشک، اهتمام کنید مصرف نوشیدنی های داغ را به حداقل برسانید. به تدریج شاهد نتایج مطلوب این کار خواهید بود.


منبع: telegraph

1401/06/21
22:27:50
5.0 / 5
31
تگهای خبر: پزشك , چای , رشد , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کونفه