دبیر كمیته علمی كشوری كرونا:

کرونا تمام نشده

کرونا تمام نشده

به گزارش کونفه دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه کرونا تمام نشده، اظهار داشت: افرادی که در برنامه های تلویزیونی درباره موضوعات در ارتباط با سلامتی صحبت می کنند، باید تخصص لازم را داشته باشند و یا برپایه منابع موثق اظهارنظر کنند.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، حمیدرضا جماعتی با اشاره به اینکه بیماری کرونا هنوز تمام نشده، عنوان کرد: در بعضی کشورهای آفریقایی و آمریکایی، شاهد افزایش مبتلا شدن به زیرسویه های امیکرون مانند BA۴ و BA۵ هستیم. ازاین رو با عنایت به گردش ویروس بخصوص در کشورهای آفریقایی که درصد واکسیناسیون آنها بسیار پایین است، احتمال این که با سویه های جدید مواجه شویم، بالا می رود.
وی افزود: هم اکنون در آسیا و اروپا، موارد مبتلا شدن به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به کاهش است و جهش جدیدی در این کشورها وجود ندارد.
جماعتی اظهار داشت: در مورد ایران، برپایه پیشبینی های متخصصان به نظر می آید که تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا و افزایش قابل ملاحظه ای در مبتلا شدن به این بیماری نداشته باشیم و اما پس از آن و در فصول سرد سال، نمی توان پیش بینی نمود که چه اتفاقی خواهد افتاد.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا اضافه کرد: هم اکنون زیرسویه های دیگر امیکرون مانند BA۴، ۵BA و BA.X که در آمریکا و کشورهای آفریقایی غالب است، در ایران شیوع پیدا نکرده ازاین رو تا وقتی که مطمئن نشده ایم که این زیرسویه ها در آن کشورها چگونه رفتار می کنند، باید جوانب احتیاط و پروتکلهای بهداشتی را با جدیت رعایت نماییم.
گروه های پرخطر دز چهارم کرونا را تزریق کنند
جماعتی تصریح کرد: سفارش کمیته ی علمی کشوری کرونا این است که گروههای پرخطر مانند سالمندان، بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، نوبت چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند. کودکان ۵ تا ۱۱ ساله هم حتما واکسیناسیون را انجام دهند چونکه کودکان می توانند عامل انتقال بیماری باشند ازاین رو تکمیل واکسیناسیون همچنان مورد تاکید کمیته ی علمی کرونا است.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا ضمن تاکید بر استفاده از ماسک و پروتکلهای بهداشتی، تصریح کرد: درست است که پاندمی از مرحله حاد عبور کرده، اما ویروس همچنان در کشور در چرخش است و پاندمی به پایان نرسیده است بنابراین باید گوش به زنگ باشیم تا باردیگر گرفتار نشویم.
وی اظهار داشت: تصمیم گیری های کلان در حوزه سلامت باید از جانب مراجع ذیصلاح، مسؤلان، کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شود. اظهارنظرهای شخصی در موضوعات در ارتباط با سلامتی مورد تایید نیست. مردم اخبار و اطلاعیه های وزارت بهداشت را پیگیری کنند.


منبع:

1401/03/11
14:11:36
5.0 / 5
273
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کونفه