۲۰ مهرماه با اخبار مهم کرونا در استانها

۲۰ مهرماه با اخبار مهم کرونا در استانها

به گزارش کونفه استانها -افزایش باردیگر تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا کشور در دو سه روز اخیر را میتوان نتیجه بی توجهی و عادی انگاری عده ای از مردم به شیوه نامه های بهداشتی و انجام سفرهای غیر ضرور دانست، رفتارهایی که در صورت تداوم امکان دارد به ایجاد باردیگر موج ششم این بیماری بیانجامد.


به گزارش گروه استانهای ایرنا، شیوع ویروس کرونا در کشور با سرعت بخشی به جریان واکسیناسیون در ایام گذشته تا حدی نزولی شده بود اما افزایش آمار جانباختگان در یکی دو روز اخیر این هشدار را می دهد که خطر همچنان در کمین است و نباید از موج ششم که به احتمال با سرمای هوا هم راه است، غافل شد.
در زمان حاضر شمار شهرهای قرمز و نارنجی کرونائی هم کم شده است و واکسیناسیون گروههای مختلف سنی و هدف با سرعت و جدیت ادامه دارد اما نباید به بهانه تزریق واکسن رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری را فراموش کرد.
یک متخصص بیماریهای عفونی هم دراین زمینه اظهار داشت که در بعضی همچون افراد مسن یا دارای نقص ایمنی ممکنست واکسن ایمنی لازم را ایجاد نکند.
محسن ابراهیم زاده با تاکید براینکه تنها به تزریق واکسن نباید اطمینان کرد، گفت: واکسن زمانی می تواند تأثیربخش باشد که واکسیناسیون جمعی اتفاق بیفتد رسیدن به این نقطه هم زمان بر است و در این راه همچنان باید مراقب باشیم، چون هنوز ما با مواردی مواجه هستیم که با وجود تزریق دو دوز واکسن همچنان بیمار شدند.
هم حالا هفت شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۴۸ شهر در وضعیت زرد و ۸۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.


وضعیت واکسیناسیون و روند آن
براساس مطالعات انجام شده واکسیناسیون عمومی در ضمن ماه های اخیر از شمار مبتلایان، بستری و فوت شدگان ناشی از کرونا به شدت کاسته است که ادامه این روند می تواند به کاهشی شدن هرچه بیشتر این آمار کمک نماید.
به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با ورود شصت و پنجمین محموله وارداتی واکسن کرونا، میزان ورود این دارو به ۹۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۶۰۶ دُز رسید.
مهرداد جمالی ارونقی با اعلان اینکه تا حالا تمام محموله های وارداتی بصورت حمل یک سره تحویل نمایندگان وزارت بهداشت شده است، اشاره کرد: از بهمن ماه ۹۹ که واردات واکسن کرونا شروع شده است تا ۲۰ مهرماه سال جاری ۸۱ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۳۹۶ دُز سینوفارم چین در ۳۸ محموله به کشور وارد شده است و تا اختتام هفته نیز ۶ میلیون دُز دیگر از این نوع دارو تحویل داده می شود.
در ادامه تزریق واکسن به جامعه هدف و سرعت بخشی به این جریان، ۶۶ درصد از شهروندان خارجی دلیجان در خمین واکسن دریافت نمودند که رییس مرکز بهداشت شهرستان دلیجان در این خصوص اظهار داشت: چهار هزار نفر معادل ۶۶ درصد از مجموع جمعیت اتباع افغان این شهرستان دُز نخست واکسن کرونا را دریافت نمودند.
دکتر مرتضی اسحاقی گفت: اتباع کشور افغانستان که بصورت مجاز در این شهرستان سکونت دارند، می توانند بعد از دریافت کد خانوار از مراکز بهداشتی مربوطه برای تزریق واکسن به مرکز تجمیع واکسیناسیون تزکیه در دلیجان مراجعه کنند.
فرماندار ماکو هم با اشاره به اینکه با تلاش مسئولان هیچ مشکلی در تامین واکسن کرونا نداریم، اظهار داشت: تا حالا در این شهرستان ۷۳ درصد شهروندان دُز اول و ۲۴ درصد هم دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
علی محمدی ایروانلو گفت: هم اکنون واکسیناسیون در ۴۶ خانه بهداشت، مرکز جامع خدمات سلامت و پایگاههای تجمیعی انجام می شود.
کاهش ۵۰ درصدی شمار مبتلایان به کرونا بر اثر سرعت بخشی به واکسیناسیون خبر دیگری از ادامه روند تزریق واکسن در استان آذربایجان شرقی است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: تا حالا ۷۶ درصد افراد بالای ۱۸ سال در آذربایجان شرقی مقابل کرونا واکسینه شده اند و تعداد افرادی که هر ۲ دُز واکسن را دریافت کرده اند، ۳۱ درصد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل هم اعلام نمود: از ۲۲ بهمن سال قبل تا حالا یک میلیون و ۷۶ هزار و ۵۲۱ دُز واکسن کرونا برای گروههای هدف در استان اردبیل استان تزریق شده است.
دکتر شهرام حبیب زاده اضافه کرد: تا حالا ۷۵۶ هزار و ۱۸ دُز واکسن نوبت اول و ۳۲۰ هزار و ۵۰۳ دُز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.
وی با اشاره به تداوم پروسه واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل و افزایش سرعت واکسیناسیون در این استان با اختصاص محموله های پرتعداد واکسن کرونا به استان اضافه کرد: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروههای سنی و خیلی از گروههای شغلی واکسینه شوند.
بنا بر اعلام رئیس مرکز بهداشت خوزستان، تا حالا حدود ۶۹ درصد جمعیت شهری و ۴۶ درصد جمعیت روستایی خوزستان حداقل یک دُز واکسن را دریافت نمودند.
دکتر محمد علوی با بیان این که ظرفیت آنرا داریم که تا روزی ۱۰۰ هزار دُز واکسن را در استان تزریق نماییم از مردم درخواست می شود زمان دریافت واکسن را به عقب موکول نکنند.
در سرپل ذهاب هم ۶۵ درصد جمعیت هدف بالای ۱۲ سال واکسینه شدند که این مطلب را معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل ذهاب اعلام نمود و گفت: این درصد جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در این شهرستان است که با دریافت دُز اول و دوم واکسن مقابل ویروس کرونا واکسینه شدند.
دکتر محسن مرادی با قرمز اعلام کردن وضعیت کرونائی استان اضافه کرد: باتوجه به خطر کرونا، دُز سوم واکسن برای کادر بهداشت و درمان این شهرستان شروع شده است.
وی همین طور گفت: با هماهنگی های انجام شده واکسیناسیون دانش آموزان شهرستان شروع شده و تا حالا بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر و حدود ۴۵ درصد دُز اول واکسن را دریافت کرده اند.
در قشم و بنا بر اظهارات مدیر شبکه بهداشت و درمان این جزیره تا امروز بیش از ۱۴۰ هزار و ۶۹۷ دُز واکسن در این شهرستان تزریق شده است که از این تعداد ۱۰۱ هزار و ۷۶۱ نفر دُز اول واکسن را دریافت کرده اند.
حمیدرضا بهزادی اضافه کرد: بیش از ۸۳ درصد مردم قشم، دُز اول واکسن خودرا دریافت کرده اند که بعد از تزریق دُز دوم، ایمنی مردم قشم به سطح قابل قبولی می رسد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی هم اظهار داشت: ارومیه، تکاب و خوی، سه شهرستان پیشتاز استان در واکسیناسیون مقابل بیماری کووید ۱۹ به شمار می روند بطوریکه در ارومیه، میزان تزریق واکسن به بالای ۸۳ درصد رسیده است.
دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: در ارومیه تا ۱۷ مهر امسال، ۸۳.۱ درصد، تکاب نزدیک به ۷۶ درصد و در خوی نیز ۷۵ درصد واجدان شرایط، واکسن کرونا تزریق کرده اند.
مدیر گروه بیماریهای مرکز بهداشت گیلان اظهار داشت: ۸۱ درصد از جمعیت هدف این استان دُز اول واکسن کرونا را دریافت نمودند.
دکتر حسن رخ شاد ر گفت: دُز اول واکسن کرونا تا حالا به یک میلیون و ۷۳۰ هزار نفر از جمعیت ۱۲ سال به بالای استان گیلان تزریق شده است.
وی با اعلان اینکه پوشش کلی واکسیناسیون شامل دریافت هر ۲ دُز واکسن نیز در گیلان به بالای ۳۲ درصد رسید اضافه کرد: تا حالا ۶۹۸ هزار نقر در این استان هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت نمودند.
تهران/ جانشین شهردار پایتخت در ستاد مدیریت بحران کرونای شهرداری با اشاره به اجرای پویش واکسیناسیون با شعار «تهران باردیگر جان می گیرد»، اظهار داشت: تا حالا ۲۰ هزار نفر از افراد لطمه پذیر این کلانشهر همچون کارگران فصلی، اتباع خارجی و معتادان کمپ ها ضد ویروس کرونا واکسینه شدند.
علی نصیری گفت: معتادان پاتوق ها، کودکان کار و خانواده آنان، کارتن خواب ها و حاشیه نشین ها از دیگر اقشار زیر پوشش این طرح هستند که شناسایی و توسط نیروهای واحدهای سیار واکسینه شدند و این طرح ادامه می یابد.
اصفهان / دبیر پروژه مهر تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان هم از واکسیناسیون نیمی از دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال دوره متوسطه اول و دوم در استان آگاهی داد.
محمدرضا ناظم زاده با اشاره به جمعیت دانش آموزی بالای ۱۲ سال در استان اضافه کرد: بیش از ۳۰۰ هزار دانش آموز در ۲ دوره آموزش متوسطه اول و دوم در استان در جمعیت هدف برای دریافت واکسن قرار دارند که تا حالا ۵۰ درصد از آنها برای دریافت واکسن مراجعه نموده اند.
خراسان شمالی / رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی نیز از شروع مرحله سوم واکسیناسیون گروههای هدف در بخش های درمانی این استان در مقابل کرونا آگاهی داد.
دکتر سیداحمد هاشمی گفت: هم اینک تمامی گروههای هدف فعال در بخش های درمانی استان که از دومین دُز واکسن تزریقی آنها ۶ ماه گذشته است، می توانند با مراجعه به مراکز تجمیعی واکسیناسیون دُز سوم واکسن را تزریق کنند.
بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت تا کنون ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته، یک میلیون و ۳۶۱ هزار و ۹۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.


در استانها چه خبر؟
یاسوج/ فوت یک بیمار در ۲۴ ساعت گذشته/بهبود ۷۴هزار و ۲۳۷بیمار کرونائی از شروع شیوع بیماری کرونا تا حالا
مشهد/ بستری ۸۰ درصد از بیماران بدحال کرونائی خراسان رضوی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های مشهد /۲۱ شهرستان در وضعیت زرد / ۲ شهرستان نارنجی و ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
اردبیل/ آغاز روند نزولی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان / کاهش شمار بستری های روزانه مبتلایان کرونا در این استان به ۲۵ نفر /صفر شدن شمار جانباختگان برای سومین بار در سه ماه اخیر /استان در وضعیت زرد/
آذربایجان غربی / وضعیت خطرناک استان به لحاظ شیوع / بستری یک هزار و ۵۵۰ نفر /فوت ۱۸ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته در ارومیه، میاندوآب و خوی /تزریق ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دُز واکسن
خراسان رضوی / پیش بینی نیاز دارویی خراسان رضوی برای موج ششم کرونا / کسب آمادگی لازم برای مقابله/ پیش بینی موجودی اقلام دارویی در داروخانه های بیمارستانی را برای مدت ۲ ماه / تاکید بر تهیه و ذخیره سازی ۲۰ قلم داروی مورد نیاز برای بیماران کرونائی
زنجان/ بستری ۳۱۶ بیمار مثبت کرونائی در بیمارستان های زنجان / یک مورد فوتی کرونائی
کاشان/ فوت پنج نفر بیمار دیگر مبتلا به کرونا / ثبت ۱۸۷ مورد جدید ابتلا/ بستری ۳۴۳ بیمار حاد تنفسی مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی
یزد/ بررسی سلامت روان یک هزار و ۵۰۰ بهبود یافته کرونا در مهریز

هشدارها و سفارش ها
رییس اداره امورتربیتی، مشاوره و مراقبت در برابرآسیب های اجتماعی آموزش و پرورش البرز اصرار کرد که سلامت روانی دانش آموزان در دوران کرونا از طرف فرهنگیان به ویژه مشاوران مدارس و والدین مورد توجه قرارگیرد.
علی رحمانی در نشست با کارشناسان و کارشناس مسئولان آموزش و پرورش استان البرز با محوریت هفته سلامت روان اظهارداشت: کرونا بیشترین لطمه را به حوزه سلامت روانی اجتماعی در جامعه وارد کرد اما با طولانی شدن پاندمی می بایست به طور جهادی وار میدان خدمت به جامعه هدف در امتداد ارتقاء سلامت روانی دانش آموزان شد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان هم اظهار داشت: بااینکه روند شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان کاهشی شده اما افزایش عادی انگاری ها خطر شیوع موج جدید کرونا را بیشتر می کند.
ولی الله حیاتی در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان با اعلان اینکه تزریق یک دُز واکسن به تنهایی کافی نیست اضافه کرد: بااینکه حالا شرایط معمول است اما چنانچه پروتکلهای بهداشتی رعایت نشود و استقبال مردم از واکسن چشم گیر نباشد بار دیگر در استان خوزستان با چالش جدی مواجه می شویم.
وی با بیان این که واکسن به میزان کافی در استان وجود دارد از مردم خواست تا واکسن خودرا بموقع تزریق کنند.
مسوول گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم با اشاره به مجازی و غیر حضوری بودن کلاس های درس در دوران کرونا اضافه کرد: همه گیری بیماری کووید-۱۹ تهدیدی برای سلامت جسمی و روانی است و اثرهای روانی مانند اضطراب، افسردگی و وسواس به همراه دارد.
ناهید گرامیان درباب بازتاب اخبار کرونا، یادآورد شد: بجای تکیه صرف بر تبعات منفی کرونا و ذکر اخبار آن، به سمت هدایت اخبار امیدوارکننده برای آینده پس از کرونا باشیم و به کودکان و نوجوانان اطلاعات لازم درباره روش های پیش گیری از بیماری کووید-۱۹ را متناسب با سن آنها ارائه دهیم.
وی با اعلان اینکه ممکنست هریک از افراد در دوره ای از زندگی خود نیازمند دریافت خدمات سلامت روان باشند، افزود: اختلالات روانپزشکی نیز مانند بیماریهای جسمی نیاز به شناخت سریع و مداخله مناسب دارند بدین سبب در صورت احساس مشکلات روانی باید هرچه سریعتر بمنظور دریافت خدمات مناسب از متخصصان مربوطه اقدام نمود.
گزارش هایی با محوریت کرونا
آغاز گردشگری پساکرونایی در مازندران با چادرخوابی
خیز آرام کرونا در مازندران برای شروع موج ششم

آخرین آمار وزارت بهداشت / ۲۱۳ نفر دیگر قربانی کرونا
بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۲۱۳ بیمار کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته جان خودرا از دست دادند و در همین بازه شمار واکسن های تزریقی از ۶۷ میلیون دُز عبور کرد.
از دیروز(دوشنبه) تا امروز(سه شنبه) ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۶۹ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به پنج میلیون و ۷۲۹ هزار و ۷۸۵ نفر رسید.
طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۳ بیمار کووید۱۹ جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۳ هزار و ۸۱ نفر رسید.
پنجمیلیون ۲۴۹ هزار و ۹۵۶ نفر از بیماران نیز بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
همچنین پنج هزار و ۱۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
رکورد تلفات روزانه کرونا در طول این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از شروع شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.1400/07/20
22:40:34
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه