سخنگوی سازمان غذا و دارو:

تاخیر در ورود واكسن سبب فراز و فرودهایی در برنامه واكسیناسیون می شود

تاخیر در ورود واكسن سبب فراز و فرودهایی در برنامه واكسیناسیون می شود

به گزارش کونفه تهران _ ایرنا _ سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: پیامک ها و نوبت دهی تزریق واکسن برپایه جدول برنامه ریزی شده ای که طرف های تأمین کننده واکسن برای ما تعیین کرده و توافق شده، خواهد بود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبدا، دکتر کیانوش جهانپور با بیان این مطلب عنوان کرد: در ایام اخیر به علت تاخیر در ورود واکسن توسط شرکت ها و کشورهایی که قرار بوده واکسن به ما تحویل دهند ازاین رو امکان دارد برنامه تزریق واکسن مطابق زمان بندی پیش نرود. همچنان که در سایر کشورها در اروپا این فراز و فرودها در مراحل مختلف مشاهده شد و بنظر می آید این فراز و فرودها در برنامه واکسیناسیون تا حد زیادی قابل اجتناب و پیشگیری نباشد.
وی افزود: عزیزانی که به مراکز تزریق واکسن در بعضی استان ها و شهرستان ها مراجعه نموده اند و به علت در اولویت بودن دُز اول نتوانسته اند دُز دوم را دریافت نمایند، نگرانی نداشته باشند. فاصله زمانی تعیین شده برای تزریق دُز دوم، عمدتا بهترین فاصله زمانی نیست بلکه حداقل فاصله زمانی است که بین تزریق دو دُز واکسن تعیین شده است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اغلب واکسن هایی که امروز در دسترس می باشد با طولانی شدن فاصله زمانی تزریق دُز دوم نه تنها مشکلی نخواهند داشت حتی گاها بعضی از واکسن ها با عنایت به ساختاری که دارند، سفارش شده که از فاصله زمانی دو یا چهار هفته و سه ماه فراتر برود.
دکتر جهانپور تصریح کرد: اولویت با تزریق دُز اول واکسن است چون ایمنی پایه و حداقل هایی از ایمنی را در بدن ایجاد خواهد نمود و این پرارزش است. بنابراین اگر جایی مجبور به انتخاب بین تزریق دُز اول و دوم شویم، طبیعتا دُز اول مقدم است تا زمانی که دُز دوم برسد. همکاران و سازمان های دیگر همکاری دارند تا در ایام آتی، محموله هایی که تا امروز با تاخیر به کشور ارسال نشده را دریافت نماییم.
وی اظهار داشت: بمحض ورود محموله های جدید واکسن، تزریق دُز دوم واکسن برای افرادی که دُز اول را دریافت کرده اند با یک فاصله زمانی مناسب تزریق خواهد شد و افراد، هیچ دغدغه و نگرانی از نظر ایمنی زایی و اثربخشی واکسن نداشته باشند. همین که دُز اول واکسن را تزریق کرده اند، یک ایمنی پایه ایجاد خواهد نمود و با رعایت پروتکل ها، وضعیت بهتر خواهد بود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با عنایت به عدم تعادل بین عرضه و تقاضای واکسن کرونا و عدم توانایی برخی کشورها برای واکسیناسیون عمومی تا دو سه سال آینده، در بعضی محافل علمی و کارشناسی در دنیا پیشنهاد می شود که دُز اول واکسن در طیف وسیعی از جامعه تزریق شود و بعد دُز دوم تزریق شود اما هنوز این پیشنهادات مورد نظر نیست و در کشور ما هم همچنان واکسیناسیون مطابق برنامه قبلی است که اگر تاخیری هم در تزریق واکسن وجود دارد، صرفاً به علت تاخیر در ایفای تعهدات طرف خارجی و تأمین کنندگان واکسن است.
دکتر جهانپور اضافه کرد: پیامک پیش از تزریق دُز دوم برای افرادی که دُز اول را دریافت کرده اند، با عنایت به جدول برنامه ریزی شده، ارسال می شود اما در روز مقرری که مقرر است محموله های واکسن وارد و توزیع می شود، این اتفاق رخ نمی دهد و کل زنجیره واکسن امکان دارد گرفتار مشکل شود البته از ارسال پیامک و این که شاید عزیزانی مراجعه نموده و نتوانسته باشند دُز دوم را تزریق کرده باشند، عذرخواهی می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: دغدغه و نگرانی جدی در مورد واکسن و اثربخشی آن برای فاصله دار شدن بین دو دُز واکسن، وجود ندارد اما عذرخواهی ما به خاطر این اتفاق و رویداد که امکان دارد در بعضی مراکز تزریق واکسن رخ داده باشد، به قوت خود باقی است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: برنامه کشوری واکسیناسیون، تزریق دُز دوم واکسن کرونا است و اگر این استراتژی و راهبرد انتخاب می شد که دُز دوم همه واکسن ها تا واکسینه شدن طیف وسیعی از جامعه به تاخیر بیفتد، مبحث دیگری بود و می شد اطلاع رسانی عمومی کرد اما هنوز چنین تصمیمی در کشور گرفته نشده و مطابق برنامه قبلی، تزریق واکسن را انجام می دهیم. این تاخیرهای مقطعی امکان دارد وجود داشته باشد و از مردم عزیزمان که در این حوزه گاها گرفتار مشکل شده باشند، عذرخواهی می نماییم.منبع:

1400/03/12
22:54:40
5.0 / 5
965
تگهای خبر: بهداشت , دارو , طب , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه