در گزارش كونفه مطرح شد؛

ضرورت توجه به سینمای جهان در سیما

ضرورت توجه به سینمای جهان در سیما

کونفه: یوسف منصوری تهیه کننده برنامه تلویزیونی ساعت سینما درباره ملاحظات در رابطه با پرداختن به سینمای جهانی در قاب سیما توضیحاتی ارائه نمود.یوسف منصوری تهیه کننده «ساعت سینما» درباره ضرورت تولید چنین برنامه ای که با محوریت سینمای جهان از شبکه چهار پخش می شود به خبرنگار مهر بیان کرد: فکر می کنم سینما علاوه بر وجوه سرگرمی آورده های زیاد دیگری هم دارد، البته نمی گویم سینما سرگرمی نیست اما یک ابزار راهبردی هم هست و فیلم های مهمی در دنیا وجود داشته که فراتر از سرگرمی، مسائل دیگری را در حوزه های مختلف محور قرار داده است.
وی افزود: این فیلم ها از بعد اجتماعی، تاریخی، سیاسی، روان شناسی و… اهمیت ویژه ای داشته اند و بدین سان در بحث ارتباط بین رشته ای که بین سینما و سایر عرصه های علوم انسانی وجود دارد آثار شاخصی تولید شده است.
تاثیر سینما در شناخت چهره ها
تهیه کننده «ساعت سینما» ضمن اشاره به برخی آثار سینمایی و تاثیر آنها در معرفی چهره ها نیز بیان کرد: ما در تاریخ درباره خیلی از چهره ها کتاب ها و تحقیقات مختلفی داشته ایم اما شاید بیشترین تاثیر در شناخت از یک چهره سیاسی یا تاریخی نسبت به فردی مثل چرچیل از فیلم هایی بوده است که دیده ایم تا کتاب و مستند.
وی درباره سینمای جهان و قابلیت های آن عنوان کرد: قابلیت و اهمیت سینما زمانی بیشتر آشکار شده که تغییراتی در تصور و نگاه مخاطب به وجود آورده است مثلاً وقتی تاریخ جنگ می خوانیم نکته ای را درمی یابیم اما همان نکته را سینما می تواند با یک فیلم تغییر دهد و ذهنیت مردم جهان را نسبت به یک امر واقعی در تاریخ مثلاً در ورود به یک جنگ جهانی توسط یک کشور تغییر دهد.
ما فهرست فیلمی داشتیم که نتوانستیم همه آنها را تهیه نماییم به این علت که تعدادی از آثار این فهرست یا توسط سازمان خریداری نشده بود و یا از اساس قابلیت پخش نداشت. با وجود اینکه تعدادی از آنها خیلی مهم بودند بدین سبب از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می نماییم منصوری ضمن اشاره به دعوت از یک روان شناس در بعضی از قسمت های تحلیل فیلم در برنامه اظهار داشت: در بحث های روان شناسی از دکتر محسن فاطمی دعوت کردیم که درباره فیلم «مرد بارانی» و اوتیسم گفتگو شد و همین طور در قسمت هایی که گذشت بنا به موضوع از میهمانان مختلفی دعوت شد.
الگوگیری جنبش های اجتماعی از فیلم هایی مثل «جوکر»
وی همین طور به فیلم هایی در فضای اجتماعی اشاره و بیان کرد: برخی فیلم ها هم نقش مهمی در جامعه و یا حتی بسیاری از جنبش های اجتماعی داشته اند مثلاً اخیراً اغتشاشاتی که در بعضی از کشورها رخ داد به مدل جنبش هایی که در فیلم «جوکر» تصویر شده بود نزدیک بود و این فیلم به تعدادی از جنبش های اجتماعی الگو دهی داشت.
این تهیه کننده برنامه های تلویزیونی ضمن اشاره به برخی فیلم ها با محور انسان ماورا اظهار داشت: شاید خیلی ها ندانند یک اقتصاد قوی از همایش های سالانه درباره علاقمندان به انسان ماورا به وجود آمده است همانطور که فیلم هایی با این مضمون نیز طرفداران بسیاری دارند.
منصوری در ادامه ضمن اشاره به اهمیت سینمای جهان عنوان کرد: من ایده خودرا نسبت به اهمیت فیلم های سینمای جهان در جریان سازی، اقتصاد، سیاست و… با گروه اجتماعی شبکه چهار مطرح کردم و گفتم فیلم های مهمی هست که از نظر سینمایی هم سرگرم کننده است و هم بازیگری، کارگردانی و ساختار فیلم در آنها اهمیت دارد و از جانب دیگر این فیلم ها وجوهی فراتر از متن دارند که می توان در برنامه به آنها پرداخت. از این ایده در شبکه استقبال شد و تصمیم گرفتیم به سمت ساخت چنین برنامه ای برویم که چندین قسمت از آن تا حالا پخش شده است.
دستمان در انتخاب فیلم ها بسته است
وی درباره فیلم هایی که در برنامه پخش و مورد تحلیل قرار می گیرد نیز توضیح داد: دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است ما لیستی داشتیم که نتوانستیم همه آنها را تهیه نماییم به این علت که تعدادی از آثار این فهرست یا توسط سازمان خریداری نشده بود و یا از اساس قابلیت پخش نداشت. با وجود اینکه تعدادی از آنها خیلی مهم بودند بدین سبب از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می نماییم.
منصوری ضمن اشاره به پژوهش هایی که برای آیتم سازی برنامه صورت می گیرد، عنوان کرد: ما برای این برنامه بیش از یک سال پژوهش کردیم و برای هر یک از آیتم ها تحقیقاتی داشتیم که نکات مهمی عنوان شد و بازخوردهای خوبی هم داشت.
تهیه کننده «ساعت سینما» درباره حضور محمدرضا مقدسیان بعنوان مجری برنامه نیز اظهار داشت: محمدرضا مقدسیان سال ها نقد کرده است و با خیلی از اهالی سینما ارتباط و تعامل دارد که خودش در گفتگوهای برنامه یک گام رو به جلو است و انتخاب او به موفقیت برنامه کمک زیادی کرد.
منصوری درباره میهمانان برنامه نیز بیان کرد: تلاش ما این است از تنوع در میهمانان برخوردار باشیم؛ به غیر از کارشناسانی که متخصص امر سینما هستند، از مهمانانی که علاوه بر داشتن دانش سینمایی، در حوزه دیگری از علوم انسانی هم صاحب اسم و رسم هستند استفاده خواهیم کرد. طبیعتاً دانش سینمایی اولویت اول است چون نبود این دانش لطمه مهمی برای ماست اما ارزش افزوده میهمان های ما این است که علاوه بر سینما در حوزه دیگری هم کارشناس هستند.
وی در آخر درباره اینکه چرا به نقد سریال های خارجی در برنامه نمی پردازند، اظهار داشت: نقد سریال ها جذاب خواهد بود ولی فیلم این توانایی را دارد که در یک قسمت دیده شده و تحلیل آن هم پخش شود ولی سریال ها چند قسمتی هستند و علاوه بر این باید سریالی باشد که در تلویزیون پخش شده باشد و مردم در جریان آن باشند.
برنامه «ساعت سینما» در ۲۶ قسمت تولید شده که تا حالا حدود ۸ قسمت از آن روی آنتن رفته است.


منبع:

1399/10/26
12:12:38
0.0 / 5
897
تگهای خبر: طب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کونفه