رییس دانشگاه به كونفه خبر داد

آغاز ساخت فاز اول ماهواره امیركبیر 2

آغاز ساخت فاز اول ماهواره امیركبیر 2

به گزارش کونفه رئیس دانشگاه امیرکبیر از آغاز ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر ۲ اطلاع داد و اظهار داشت: در صورتیکه هزینه و بودجه ساخت آن تامین گردد، تا سه سال آینده آماده خواهد بود.


دکتر سید احمد معتمدی در گفتگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به آخرین وضعیت ساخت ماهواره امیرکبیر ۲ اشاره و اظهار نمود: یکی از قراردادهایی که اواخر سال قبل منعقد شد، در ارتباط با ساخت ماهواره امیرکبیر ۲ بود که با حمایت سازمان فضایی فاز اول ساخت آن شروع شد و هم اکنون تمامی تیم ها تشکیل شده اند و کار خویش را مدتی است آغاز کرده اند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: ساخت ماهواره امیرکبیر ۲ هم از لحاظ سرمایه گذاری سنگین است که چندصد میلیارد تومان هزینه دارد. چون که ماهواره ای با کلاس بالاتر است که با ماهواره هایی که تا کنون ساخته شده اند، از لحاظ فناوری و تکنولوژی فاصله دارد. به همین جهت زمان و هزینه ساخت آن زیاد است که فاز ۱ ساخت آن شروع شده است.
رئیس دانشگاه امیرکبیر با تکیه بر اینکه ساخت ماهواره امیرکبیر ۲ یک برنامه پنج ساله است، اظهار داشت: اگر بودجه تامین گردد، شاید ساخت آن تا سه سال آینده هم به پایان برسد، ولی به طور عادی طول خواهد کشید و سرمایه گذاری برای ساخت این ماهواره بر عهده سازمان فضایی کشور است.
دکتر معتمدی تصریح کرد: سیاست خوبی اتخاذ شده تا از توان دانشگاه ها در حوزه ساخت ماهواره استفاده کنند و تا کنون ماهواره هایی که ساخته شده بودند، ناموفق نبودند. فقط پرتاب این ماهواره ها ناموفق شد که این مورد هم دست دانشگاه ها نیست. مثلا ماهواره امیرکبیر ۱ که پرتاب شد در چند دقیقه ای که در آسمان بود موفق عمل کرد، اما پرتاب آن با مشکل مواجه گردید.
رئیس دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: البته در این حوزه پیشرفت خوبی صورت گرفت. به هر حال هیچ کدام از این ماهواره هایی که توسط ما یا دانشگاه های دیگر ساخته شده بود، مشکلی نداشتند. ممکن بود البته پس از دو سال قرار گرفتن بر مدار با مشکلاتی مواجه باشند، اما در مراحل اولیه مشکلی به وجود نیامد. البته خوشبختانه اوایل سال پرتاب موفق در مدار متوسط صورت گرفت که جای شادمانی دارد و امیدوارم پرتاب های بعد هم با موفقیت صورت بگیرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/09/23
15:11:17
5.0 / 5
1180
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه