اجرای دو پروژه برای كاهش آلایندگی خودرو ها از طرف معاونت علمی

اجرای دو پروژه برای كاهش آلایندگی خودرو ها از طرف معاونت علمی

كونفه: از طرف ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری دو طرح در امتداد كاهش آلایندگی های زیست محیط اجرائی می شود.


به گزارش ایسنا، وارونگی هوا یا دما پدیده ای است که در آن یک لایه هوای گرم، در بالای شهر یا یک منطقه خاص به وجود می آید و در آن ناحیه ماندگار می شود. در این شرایط گازهای آلاینده تولید شده در لایه زیرین حبس می شود و به تدریج غلظت آلاینده ها بطور چشمگیری افزایش می یابد.
تولید خودرو ها یا موتورهای با آلایندگی کمتر یکی از روش های موثر در کاهش این آلایندگی ها است. بدین جهت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با اجرای طرح هایی در حوزه حمل و نقل، نقشی موثر در کاهش این آلاینده ها داشته باشد.
همچون این طرح ها اجرای پروژه برقی کردن خودرو ها است. این کار با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خودروسازها و فعالان صنعتی حوزه اتوبوس، موتورسیکلت و خودرو های سواری در حال پیگیری است. در این طرح مقرر است این وسایل نقلیه به شکلی نمونه سازی شوند که قابلیت تولید و صنعتی شدن داشته باشند.
این پروژه در قالب یک پلت فرم بومی و مشترک اجرائی می شود.
برمبنای اعلام معاونت علمی، پروژه بعدی در این عرصه، همکاری در طراحی و تولید موتورهای کم مصرف با آلایندگی بسیار پایین و با مصرف زیر ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که این طرح چند سالی است در کشور شروع شده و نتایج خوبی هم به دست آمده است.
منبع:

1399/08/21
22:08:01
5.0 / 5
1366
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه