سایه تهدید تله كابین همچنان بر سر جنگل های ثبت جهانی شده هیركانی

سایه تهدید تله كابین همچنان بر سر جنگل های ثبت جهانی شده هیركانی

جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها اظهار داشت: با وجود اینكه قسمتی از جنگل های هیركانی بیش از یك سال است كه ثبت جهانی شده اما همچنان پیگیری ها برای نصب تله كابین در منطقه ثبت جهانی شده ادامه دارد. درصورت بروز این اتفاق ممكنست این جنگل ها از فهرست جهانی یونسكو بیرون رود.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، تابستان سال قبل ۳۱۰ هزار هکتار از جنگل های هیرکانی بعد از ۱۳ سال انتظار ثبت جهانی شد. برمبنای اطلاعات موجود این جنگل ها قدمتی بیش از ۴۰ میلیون سال دارند و یکی از ارزشمندترین جنگل های جهان از نظر پوشش گیاهی و جانوری هستند که بعد از ثبت جهانی توسط یونسکو بعنوان میراث بشر شناخته شده اند.

هرچند که انتظار می رفت بعد از ثبت جهانی این ۳۱۰ هزار هکتار، حفاظت از آن با بهره گیری از کمک های بین المللی و حتی اعتبارات داخلی بیشتر شود اما از همان روزهای ابتدایی بعد از ثبت، زمزمه های نصب تله کابین در آن به گوش رسیده است البته موضوع نصب تله کابین در جنگل های هیرکانی جدید نبود و از مدت ها پیش شهرداری علی آباد کتول، پیگیر نصب آن در پارک جنگلی کبودوال بود اما بعد از ثبت جهانی این قسمت از جنگل های هیرکانی کارشناسان بسیاری تاکید نمودند که فارغ از آثار زیست محیطی اجرای این پروژه، نصب تله کابین می تواند این جنگل ها را از فهرست یونسکو خارج کند. کامران پورمقدم - رئیس شورای عالی وقت سازمان جنگل ها - نیز همان زمان اعلام نموده بود که نصب تله کابین می تواند فاکتورهای ثبت جهانی هیرکانی را با مشکل مواجه کند.

اما حالا بعد از گذشت یک سال از ثبت جهانی قسمتی از جنگل های هیرکانی پیگیری ها برای نصب تله کابین در آن ادامه دارد. رضا بیانی - جانشین معاون امور جنگل - در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه برمبنای نقشه های موجود ۹ دکل از ۲۷ دکل این تله کابین در منطقه ثبت شده هیرکانی قرار می گیرد، اشاره کرد: چنانچه این ۹ دکل در منطقه ثبت جهانی شده جانمایی شوند بطور قطع با مشکل مواجه خواهیم شد و این جنگل ها از فهرست یونسکو خارج می شود. بدین جهت باید جانمایی ها تغییر کند که تا حالا این اتفاق رخ نداده است.

وی در ادامه با اعلان اینکه کمیته ای تحت عنوان کمیته راهبری ثبت هیرکانی در وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده است، اظهارکرد: این کمیته که در آن نمایندگان دستگاه های مختلف ازجمله شورای عالی جنگل حضور دارند، درحال پیگیری این مساله هستند اما تا حالا مجوزی برای نصب تله کابین توسط کمیته راهبری ثبت هیرکانی صادر نشده است. هرچند که درحال پیگیری موضوع از مرکز بین المللی ثبت جنگل های هیرکانی هستند.

نماینده وزارت جهاد کشاورزی در کمیته شورای عالی شهرسازی افزود: از سویی دیگر این پرونده در شورای عالی شهرسازی و معماری نیز درحال بررسی است و این شورا چه قبل از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و چه بعد از آن، مخالفت خودرا با نصب تله کابین اعلام نموده بود.

بیانی با اشاره به اینکه فشارهایی در جهت نصب تله کابین در جنگل های ثبت شده هیرکانی وجود دارد، اظهار داشت: به هر حال این ۳۱۰ هزار هکتار بعنوان میراث بشر ثبت شده اند و ما باید درقبال لطمه هایی که به آن وارد می شود نه فقط پاسخگوی کشور خود بلکه پاسخگوی جهان باشیم.

به گفته وی تازمانی که مجوزهای لازم برای نصب تله کابین از طرف کمیته راهبری ثبت هیرکانی صادر نشود، هرگونه اقدام برای نصب آن غیرقانونی خواهد بود.
1399/08/21
13:53:03
5.0 / 5
1108
تگهای خبر: آب , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه