برخورد شدید با تخریب كنندگان منابع طبیعی و قاچاقچیان چوب

برخورد شدید با تخریب كنندگان منابع طبیعی و قاچاقچیان چوب

به گزارش كونفه معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: سازمان جنگل ها برای پیشگیری از تخریب جنگل ها و بخصوص تخریب خاك با هیچ كس تعارف ندارد چونكه این سازمان متولی امنیت زیستی كشور است.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا دکتر عباسعلی نوبخت بامداد امروز در یک برنامه تلویزیونی به اهمیت جهانی جنگل های شمال ایران پرداخت و اظهارکرد: این جنگل ها از قدیمی ترین جنگل های پهن برگ جهان هستند که در چهار دوره یخبندان خیلی از جنگل ها و پوشش گیاهی دنیا از بین رفت اما این جنگل ها مقاوم و پایدار باقی مانده اند.

نوبخت اضافه کرد: خاک جنگل شمال مثل اسفنج عمل می کند و هر هکتار جنگل شمال سالانه می تواند ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ مترمکعب آب را در خود ذخیره کند.

وی از اطلاع رسانی خبرنگار خبرگزاری ایسنا که به مبحث برداشت خاک از جنگل های شمال پرداخته است تشکر کرد و اظهار داشت: این حساسیتی که نزد منابع طبیعی وجود داشت حالا بیشتر شده است.

نوبخت اضافه کرد: برای تشکیل یک سانتی متر خاک صدها سال زمان نیاز است تا ایجاد شود و همین یک جمله هم برای سازمان جنگل ها و هم برای مردم ما کافی است تا برای حفاظت از خاک جنگل عزم جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه شدت برداشت خاک به این اندازه ای که به آن پرداخته شده نیست، تصریح کرد: منکر برداشت خاک از جنگل نیستیم و کسانی هستند که در پرورش گل و گیاه از خاک و لاش برگ های جنگلی استفاده می نمایند و امکان دارد چندین گونی خاک مرغوب جنگلی را جابجا کنند و به دیگران بفروشند اما اینکه خاک جنگل را تاراج کنند و قاچاق می کنند، یگان حقاظت منابع طبیعی دقت کافی را داشته و به شدت با تخریب کنندگان منابع طبیعی و قاچاقچیان چوب برخورد می کند.

نوبخت به ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این قانون اگر کسی سبب تخریب اراضی جنگلی و مرتعی شود از یک ماه تا یک سال به حبس محکوم می شود.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها همینطور خاطرنشان کرد: در سال های اخیر سازمان های مردم نهاد، تشکل ها، رسانه های گروهی و نهادهای آموزشی و ترویجی منابع طبیعی فرهنگ سازی قابل توجهی درسطح جامعه انجام داده اند در نتیجه امروز فرزندان خیلی از کسانی که دست اندازی به عرصه های منابع طبیعی کرده اند عامل بازدارندگی تخریب منابع طبیعی و بخصوص جنگل ها شده اند.

نوبخت عرصه های منابع طبیعی کشور را بسیار وسیع و گسترده خواند و خاطرنشان کرد: برای تأمین اعتبارات لازم و تأمین نیروی انسانی متخصص باید برنامه های لازم صورت گیرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود مساحت جنگل های شمال کشور را ۲ میلیون و ۴ هزار هکتار اعلام نمود و تصریح کرد: اگر منابع طبیعی کشور را بعنوان یک انگشتر در نظر بگیریم، جنگل شمال نگین این انگشتر است.

منبع:

1399/05/31
21:22:56
5.0 / 5
1973
تگهای خبر: آب , آموزش , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه