كاهش 10 سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه

كاهش 10 سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه

به گزارش كونفه مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه از كاهش 10 سانتیمتری تراز دریاچه نسبت به زمان مشابه در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: كم شدن تراز آب دریاچه ارومیه در این موقع از سال طبیعی است.فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه سطح تراز دریاچه ارومیه امروز (۱۱ تیر) ۱۲۷۱.۶۸ است، اظهار نمود: این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۰ سانتیمتر کاهش یافته است همین طور وسعت آن امروز ۳۸۰۰ کیلومتر گزارش شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ کیلومتر کمتر است.

وی اضافه کرد: دریاچه ارومیه درحال حاضر چهار میلیارد و ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب دارد که نسبت به سال قبل ۳۱۰ میلیون متر مکعب کمتر است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلان اینکه کم شدن تراز آب دریاچه ارومیه در این موقع از سال طبیعی است، اشاره کرد: از خرداد ماه تابحال ورودی آب به دریاچه نداشتیم و آب موجود در آن نیز بر اثر گرما و تبخیر کاهش پیدا کرده است.

سرخوش اضافه کرد: هم اکنون ورودی آب به دریاچه ارومیه از خود حوضه آبخیز است و به سبب آغاز فصل کشاورزی تا سه ماه آینده پرداخت حقابه زیست محیطی دریاچه را نخواهیم داشت.

به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تا دی ماه امسال پروژه های سازه ای احیای دریاچه که از سال ۹۳ شروع شده بودند، به پایان می رسند و بدین جهت در دی ماه انتقال آب به دریاچه ارومیه از خارج از حوضه خواهیم داشت و شاهد افزایش چشم گیر تزار آن خواهیم بود.

وی در آخر اظهار داشت: با انتقال آب به دریاچه ارومیه از دی ماه، شرایط دریاچه در ماه های گرم سال که حقابه محیط زیستی نداریم، پایدارتر خواهد شد.

منبع:

1399/04/12
14:08:21
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: آب , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کونفه