گردش آتش در زاگرس

آتش بازی در جنگل های ایران

آتش بازی در جنگل های ایران

كونفه: آتش به پای درخت ها می پیچد و بالا می رود، درخت به درخت، بلوط به بلوط و صخره به صخره را فتح می كند، لانه های پرنده ها آوار و زندگی شان دود می شود؛این حكایت روزهای گذشته در استان های مختلف است.


دریافت 15 MB
خبرگزاری مهر- گروه استان ها: آگهی آتش سوزی ها را از هفته ها قبل تر داده بودند ولی اینجا آنچه مسئولان و متولیان را هوشیار نمی کند همان «هشدار» است؛ آتش آمد و «ایران گردی» کرد، از غرب به شرق تا جنوب ایران.
جنگل های بوشهر و خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و ایلام و کرمانشاه و… همه این روزها میزبان آتش سوزی هایی بوده اند که همچنان تمامی ندارند، حالا که این گزارش را می خوانید همچنان آتش بازی در مرز خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به پاست.
دست اندرکاران این حوزه و فعالان محیط زیست از کمبود امکانات فریاد می زنند، متولیان امر خودشان هم مشغول مکاتبه هستند تا شاید حالا بتوانند بالگردی به مدد جنگل ها بفرستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور از آماده شدن و ارسال گزارش جامع و کاملی از برنامه ها و اقدامات انجام شده برای مهار آتش سوزی منطقه حفاظت شده در خائیز برای رئیس جمهور آگاهی داده است و معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تلاش بی وقفه و به کارگیری تمام امکانات استان کهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان برای مهار آتش سوزی در جنگل ها، خصوصاً در منطقه حفاظت شده «خائیز» تاکید کرده است.
در طول هفته گذشته ۱۱۰ فقره آتش سوزی در استان های جنوبی و زاگرسی به خصوص استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان و استان فارس به وقوع پیوسته است در این میان رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه اطفا حریق فعال در استان های فعال نیاز به اعزام بالگرد دارد، از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرده این مساله را پیگیری کند.
مسعود منصور با اشاره به اینکه هر ساله با شروع فصل گرما و افزایش حضور هموطنان در عرصه منابع طبیعی کشور، آمار ‏وقوع آتش سوزی افزایش می یابد، تصریح کرد: باتوجه به بارش مناسب نزولات الهی امسال پوشش گیاهی در سطح مراتع و جنگل ها ‏نسبت به سال های قبل افزایش شایان توجهی داشته است.‏
وی تصریح کرد: در طول هفته گذشته ۱۱۰ فقره آتش سوزی در استان های جنوبی و زاگرسی به خصوص استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان و استان فارس به وقوع پیوسته که باتوجه به آمادگی های نیروهای استانی در کمترین زمان ممکن با امکانات در اختیار، اطفا شده است.
وی افزود: در شش مورد از حریق های یاد شده در استان های کهگیلویه و بویراحمد (منطقه گچساران)، خوزستان (منطقه بهبهان) و بوشهر (منطقه دشتستان) به دلیل صعب العبور بودن و وزش باد شدید امکان اطفا بوسیله زمینی میسر نیست و لازم است بنا بر هماهنگی ها و تفاهم نامه منعقد شده بین وزیر وقت جهاد کشاورزی، وزیر دفاع و وزیر کشور برابر سنوات گذشته وزارت دفاع با بیان این سازمان در سریع ترین زمان ممکن از ۱۶ پایگاه تجهیز شده، بالگرد برای اطفا ارسال نماید.
منصور با اشاره به اینکه اطفای حریق فعال در استان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان گچساران و استان بوشهر شهرستان دشتستان نیاز به اعزام بالگرد دارد، از وزیر جهاد کشاورزی درخواست نمود، این مساله بوسیله هیئت وزیران پیگیری شود تا علاوه بر تامین اعتبار مورد نیاز به خصوص مطالبات قبلی وزارت دفاع، ترتیبی اتخاذ شود تا برابر روال هر سال با بیان فرماندهی یگان حفاظت سازمان به مرکز فرماندهی و کنترل حریق وزارت دفاع برای اعزام بالگرد به محل حریق اقدام گردد.
جزئیاتی از آتش سوزی ها در استان های مختلف کشورمان را در زیر می خوانید.
کهگیلویه و بویراحمد؛ آتش به جان «خائیز»
آتش سوزی جنگل های خائیز شهرستان کهگیلویه از عصر روز گذشته آغازشده است. باوجود هلی برن نیرو توسط بالگرد برای مهار آتش، لحظه به لحظه بر حجم آتش افزوده شده است. هم اکنون تلاش تیم های مختلف امدادی و مردمی برای مهار آتش سوزی ادامه دارد.
خائیز محل زیست گونه های مختلف گیاهی و جانوری ازجمله کل و بز و پلنگ است و دود این تخریب بر چشم و دل موجودات باارزشی همچون پلنگ می رود.
منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ (خائیز) با مساحت ۳۲۳۳۲ هکتار در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. شاخص ترین گونه جانوری این منطقه کل و بز است که با جمعیت بسیار مناسبی در کوهستان های خائیز حضور دارند.
بر اساس اطلاع رسانی تیم های امدادرسانی حاضر در منطقه، تابحال ۶ نفر از نیروهای اطفای حریق در جنگل های خائیز شهرستان کهگیلویه گرفتار مصدومیت شدند. بر طبق این گزارش تعداد زیادی از این افراد گرفتار مشکلات تنفسی شدند.
همچنین یک نفر گرفتار شکستگی شده و پایین ارتفاع منتقل شده است. نبرد تیم های امدادی و مردم برای مهار آتش در جنگل های خائیز کهگیلویه بعنوان منطقه حفاظت شده، ادامه دارد.
همچنین بالگردهای هوانیروز نیز در منطقه حضور دارند و در کنار بالگرد شرکت نفت کارهای هلی برن، انتقال غذا و تجهیزات به همراه آب پاشی را انجام می دهند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از عملیات اطفای حریق جنگل های خائیز با کمک بالگردهای آب پاش آگاهی داد و اظهار داشت: هلی برن نیرو و تجهیزات نیز از روز گذشته عملیاتی شد.
حسین کلانتری در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: از ظهر روز گذشته بالگردهای هوانیروز در منطقه مستقر شده و عملیات هلی برن نیرو به ارتفاعات را انجام دادند.
کلانتری با اشاره به اینکه بالگردهای شرکت نفت نیز در عملیات هلی برن نیروها و تجهیزات فعالیت مستمری داشتند، اظهار نمود: با اضافه شدن بالگرد آب پاش سپاه، عملیات در چندین جبهه برای مهار آتش سوزی ادامه دارد.
استاندار با اشاره به اینکه آتش در بخش های زیادی مهار شده است، اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ سورتی پرواز از روز گذشته تا امروز توسط بالگردها انجام شده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه عملیات با تمام توان و توسط نیروهای مختلف ادامه دارد، عنوان کرد: بیش از ۳۰۰ نیروی مردمی، دستگاهی، فعالان زیست محیطی و تشکل های مردم نهاد در بالای ارتفاعات به نبرد با شعله های آتش می پردازند.

وی اظهار داشت: عملیات اطفای حریق تا خاموش سازی زبانه های آتش در تمام مناطق و سرد سازی محیط ادامه دارد.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از هلی برن نیرو به جنگل های خائیز کهگیلویه برای مهار آتش سوزی آگاهی داد. عزیز فیلی در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: آتش سوزی جنگل های خائیز که از منطقه به بهبهان استان خوزستان و طی دو روز پیش آغازشده بود، به علت عدم مهار، وارد حوزه استان کهگیلویه و بویراحمد شده و از عصر روز گذشته آتش گسترده تر شده است.
وی بابیان اینکه از همان ساعات ابتدایی انتقال نیرو برای مهار آتش انجام گرفته است، اظهار نمود: بامدادان شب گذشته نیروها در منطقه مستقرشده و عملیات اطفای حریق را شروع کردند.
وی تصریح کرد هم اکنون نیز هلی برن نیرو بوسیله بالگرد شرکت نفت در حال انجام می باشد و تابحال بیش از ۱۰ سورتی پرواز در منطقه انجام شده است.
مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هم اظهار داشت: نبود تجهیزات لجستیکی و نیروی انسانی مهار آتش در جنگل های خائیز کهگیلویه را سخت کرده و آتش همچنان بر جنگل ها می تازد.
سید اسدالله هاشمی در گفتگو با خبرنگاران اضافه کرد: وزش شدید باد، وسعت زیاد، وضعیت بالای علوفه ای مناطق، صعب العبور بودن منطقه و کمبود تجهیزات پشتیبانی و نیروی انسانی عاملی شده است تا با عدم مهار و کنترل حریق در منطقه خائیز روبرو شویم.
هاشمی با درخواست کمک از دستگاه های مختلف، نیروهای مردمی، بسیج و دوستداران محیط زیست، اظهار داشت: هرکس به طریقی توانایی حضور در منطقه را دارد، نسبت به همکاری برای مهار آتش سوزی اقدام نماید.
هاشمی با اشاره به اینکه هم اکنون در منطقه حضور داریم اظهار داشت: از بامدادان شب گذشته در منطقه هستیم ولی باتوجه به وسعت و حجم آتش سوزی از دستگاه ها و نیروهای مردمی درخواست کمک می نماییم.
محسن جلیل رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: باتوجه به اهمیت پشتیبانی و سلامت نیروهای مختلف اطفای حریق در جنگل های خائیز کهگیلویه، اورژانس هوایی استان در پایین دست محل آتش سوزی جنگل های خائیز کهگیلویه مستقر شد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
جلیل با اشاره به اینکه این بالگرد پشتیبانی امدادی از تمام نیروهای حاضر در منطقه را انجام می دهد، عنوان کرد: برای پوشش زمینی نیز تمهیداتی اندیشیده شد.
وی اضافه کرد: در بخش امداد زمینی استقرار دو کد امدادی در پایین دست محل آتش سوزی مناطق حفاظت شده خائیز انجام شد.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان با تاکید بر حمایت و خدمات رسانی همه جانبه به نیروهای مستقر در ارتفاعات محل آتش سوزی جنگل های خائیز، اظهار داشت: در صورت نیاز نیز افزایش ظرفیت های امدادی در منطقه را خواهیم داشت.
جلیل اشاره کرد: اورژانس هوایی و زمینی استان با تمام توان و رصد لحظه ای، حوادث احتمالی عملیات اطفای حریق در خائیز را پوشش می دهد.
ایلام؛ «چوار» طعمه حریق شد
سرهنگ قدرت حیدری زاد جانشین انتظامی شهرستان ایلام روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار نمود: به دنبال اعلام مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ در خصوص وقوع یک فقره آتش سوزی مراتع طبیعی در روستای سلطان آباد واقع در بخش چوار از توابع شهرستان ایلام، بلافاصله مأموران انتظامی به محل اعزام شدند.

وی اضافه کرد: گزارش مأموران انتظامی از آن حکایت می کند که یکی از شهروندان در حال جوشکاری در باغ شخصی بوده که براثر برخورد جرقه های جوشکاری با علف های خشک محل، مراتع طبیعی گرفتار آتش سوزی شده است.
جانشین انتظامی شهرستان ایلام با اشاره به اینکه خطای انسانی موجب وقوع آتش سوزی بوده است، تصریح کرد: خوشبختانه با حضور بموقع عوامل امدادی، پلیس و شهروندان، بلافاصله آتش سوزی مهار گشت.
سرهنگ حیدری زاد به شهروندان سفارش کرد: به توجه به شروع فصل گرما و خشک شدن گیاهان بایستی شهروندان از روشن کردن آتش در محیط هایی که وقوع آتش سوزی متصور است، پرهیز کنند.
بوشهر؛ «کوه سیاه» و منطقه حفاظت شده «مند» سوخت
فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بامداد شنبه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: یک فقره آتش سوزی با تلاش فراوان محیط بانان منطقه حفاظت شده مند در اسرع وقت مهار و از افزایش حریق جلوگیری شد.
وی افزود: آتش سوزی در اراضی استپی منطقه حفاظت شده مند با تلاش محیط بانان منطقه حفاظت شده مند در کمتر از یک هکتار سریعاً مهارشده که علت آتش سوزی در دست بررسی می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به وقوع آتش سوزی های گوناگون در عرصه های طبیعی استان بوشهر در ایام اخیر بیان کرد: باتوجه به رخ دادن آتش سوزی های گوناگون و گسترده در عرصه های طبیعی استان از عموم شهروندان خصوصاً ساکنین روستاها و عشایر و گردشگران تقاضا داریم از افروختن آتش در عرصه های طبیعی، جنگل ها و مراتع اجتناب کنند.
منطقه حفاظت شده مند یکی از مناطق حفاظت شده استان بوشهر و زیستگاه گونه آهوی ایرانی است.

غلامرضا منتظری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر هم در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح کرد: از روز چهارشنبه هفته گذشته آتش سوزی در منطقه کوه سیاه بخش بوشکان شهرستان دشتستان شروع شد و چهار روز ادامه داشت.
وی از مهار حریق در این منطقه بعد از چهار روز آگاهی داد و افزود: نیروهای مردمی در کنار نیروهای منابع طبیعی و جنگل داری، هلال احمر، محیط زیست، دهیاری ها و شهرداری ها جامعه محلی و… در این راستا تلاش گسترده ای داشته اند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به اینکه برخی نقاط نیاز به لکه گیری در خاموش شدن مراتع دارد، بیان کرد: نیروهای مستقر در منطقه در حال خاموش کردن لکه های کوچک آتش در بعضی بوته ها و درختچه ها هستند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در این حادثه کسی لطمه ندیده است، اضافه کرد: خسارت گسترده ای به گونه های مرتعی و بوته ای وارد شد که وضعیت دقیق خسارت ها در دست بررسی می باشد.
ابراهیم رضایی نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آتش سوزی های اخیر در بخش های بوشکان و ارم دشتستان، تصریح کرد: از ساعات ابتدایی آتش سوزی در دشتستان با برخی از مسئولان مرتبط ازجمله رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، معاون عمرانی وزیر کشور و برخی مسئولان استان و شهرستان در تماس بودم اما اهمال و کوتاهی برخی و نیز کمبود امکانات استان سبب گستردگی آتش سوزی شد.

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان ارشد دولت در مقابله با بحران آتش سوزی های اخیر تصریح کرد: در پیگیری هایی که از مسئولان ارشد کشور داشتم متوجه شدم که علت اصلی کنترل و مدیریت نامناسب بحران آتش سوزی بوشکان، ناهماهنگی هایی بوده که در سطوح عالی دولت مشاهده شد و مانع از اعزام بموقع بالگرد و هواپیمای آبپاش و دیگر امکانات لازم به این مناطق شد.
وی با اشاره به اینکه این مناطق قربانی ناهماهنگی ها و ضعف دولت شده است افزود: دولت در این قضیه مدیریت خوب و صحیح نداشت و کوتاهی سازمان مدیریت و مدیریت بحران را شاهد بودیم.
دولت در این قضیه مدیریت خوب و صحیح نداشت و کوتاهی سازمان مدیریت و مدیریت بحران را شاهد بودیم نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری های خود بوسیله مسئولان استانی و کشوری برای مهار حریق در بوشکان افزود: از ساعات اولیه وقوع آتش سوزی پیگیری های لازم را داشتیم و با هماهنگی صورت گرفته نیروهای جهادی به منطقه اعزام شدند و با کمک مردم منطقه و مسئولان ذی ربط در حال مهار آتش سوزی هستند.
وی از عملکرد وزارت نفت نیز انتقاد نمود و بیان داشت: وزارت نفت بالگرد دارد اما بازهم خیری از آنها به مردم استان نرسید.
رضایی افزود: امکانات استان در حوزه خدمات هلی کوپتری خیلی ضعیف است بطور مثال اورژانس هوایی استان بوشهر هم به خاطر اهمال مسئولان مدت هاست که تعطیل شده و درحالی که نیاز ضروری در استان است، از داشتن آن بی بهره هستیم.
نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از اهالی ساعی منطقه بوشکان و گروه های جهادی و نیز مسئولان شهرستان دشتستان که در این حوزه همت کردند تشکر و قدردانی می نماییم.
وی بابیان اینکه درنتیجه این آتش سوزی خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت، محیط زیست، عشایر و.... وارد شد، تصریح کرد: آتش سوزی بالاخره تمام می شود اما معضلی دیگر به معضلات و دردهای بوشکان و دشتستان اضافه می شود. واقعاً تأسف آور است که مشکلی را که با کمترین هزینه در ساعات ابتدایی می شد حل کرد، با هزینه ای سنگین جمع شد. چه کسی پاسخگوی خسارات وارده بر عشایر و کشاورزان و دامداران بوشکان است؟
رضایی از مسئولان ذی ربط درخواست نمود تا در اسرع وقت این خسارات را جبران کنند.
خوزستان؛ «شیخ تنگ» در آتش
علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: عملیات اطفای حریق در سه منطقه جنگلی شیخ تنگ از توابع شهرستان بهبهان، مگران ۳ از توابع شهرستان شوش و بیشه زار جنت مکان از توابع شهرستان گتوند به همت نجات گران جمعیت هلال احمر خوزستان در حال اجراست.

وی اضافه کرد: عملیات اطفای حریق از ساعت ۲۳ پنج شنبه آغازشده و باتوجه به گسترش حریق، بالگرد جمعیت هلال احمر نیز اعزام و در کنار دو تیم عملیاتی مستقر در منطقه در حال عملیات هستند.
خدادادی بیان کرد: این عملیات ادامه دارد و با تمام توان در تلاش هستیم تا هرچه سریع تر این حریق مهار شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان همین طور با بیان حریق در منطقه جنگلی مگران ۳ اضافه کرد: دو تیم عملیاتی جمعیت هلال احمر این شهرستان در منطقه حضور دارند و در کنار سایر عوامل دستگاه های امدادی در حال کوشش برای مهار حریق ایجادشده هستند.
خدادادی ضمن اعلام اختتام عملیات اطفای در بیشه زار جنت مکان اظهار نمود: در این عملیات ۳ مصدوم به صورت سرپایی توسط نجات گران هلال احمر گتوند در محل مداوا شده اند.
کیامرث حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هماهنگی لازم برای اعزام یک فروند بالگرد آب پاش بمنظور مهار آتش در مرز استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد در روستای تنگ شیخ بهبهان صورت گرفت.
وی اضافه کرد: برای اعزام این بالگرد آبپاش با سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان جنگل ها و مرکز هلیکوپتری وزارت دفاع هماهنگی لازم صورت پذیرفت و بالگرد مذکور تا ساعاتی دیگر به منطقه اعزام می شود.
حاجی زاده اشاره کرد: آتش سوزی روز گذشته در خسرج در همان روز مهار گشت اما به علت بالا بودن پوشش گیاهی، وجود علوفه خشک و همین طور بالا بودن دما باردیگر آتش شعله ور شد باتوجه به وضعیت توپوگرافی منطقه امکان تردد ماشین آلات آتش نشانی وجود ندارد برای همین هماهنگی لازم جهت استفاده از ۲۰ دستگاه تراکتور صورت گرفت تا مجدد عملیات مهار آتش صورت گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان بیان کرد: الان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، مدیرکل منابع طبیعی استان و معاون اداره کل مدیریت بحران استان، مسئولان متولی شهرستان شوش و حمیدیه در منطقه حضور دارند و با فرمانداران شوش و حمیدیه نیز هماهنگی لازم شده است.
کرمانشاه؛ «بوزین و مره خیل» آتش گرفت
آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه روی داد که بر اثر این آتش سوزی بیش از ۳۸۰ هکتار از مراتع و جنگل های این منطقه در آتش سوخت.
این آتش سوزی گسترده از عصر روز چهارشنبه در جنگل های باینگان و اطراف پاسگاه نظامی مره خیل آغاز و تا حوالی بامداد امروز (پنجشنبه) ادامه داشت.
شیب تند منطقه، کوهستانی و صعب العبور بودن و از سویی پوشش گیاهی انبوه و متراکم و جنگلی بودن منطقه و وجود هیزم های خشک در این مناطق موجب گسترش بیشتر آتش و شعله ور شدن حریق و عدم مهار بموقع آن شد.
این آتش سوزی گسترده ابتدا از ساعت ۱۵ تا ۲۳ روز ۶ خرداد رخ داد و بعد از اطفای آن از ساعت ۷ بامداد روز هفتم خرداد مجدداً شعله ور و تا ساعت ۳ بامدادان امروز (هشتم خرداد) ادامه یافت.
مازندران؛ محیط زیست آگهی داد
اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در اطلاعیه ای با اشاره به افزایش دمای هوا، نسبت به هرگونه آتش سوزی در جنگل آگهی داد و در این اطلاعیه از کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر می شوند خواست از روشن کردن آتش تا اطلاع ثانوی جدا اجتناب کنند.
همچنین در ادامه آمده است از رها کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان های مستعد آتش سوزی، سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع و رهاسازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)، در داخل جنگل ها و مراتع خودداری شود چونکه این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و سبب اشتعال علوفه خشک کف جنگل ها و مراتع شده و کانون های آتش در مناطق ایجاد می کنند.
محیط زیست مازندران از شهروندان خواست تا با مشاهده آتش سوزی، مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها، محیط بانی ها، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، دهیاری ها اطلاع داده تا با بسیج امکانات و هماهنگی های لازم برای اطفا حریق صورت گیرد.
حریق سالانه خسارت های زیادی در جنگل های مازندران بوجود می آورد. حالا که «آتش» دارد جنگل به جنگل پیش می رود، باید منتظر ماند و دید که «خرداد» پرحادثه و «تابستان» گرم مقرر است چه رخدادهای دیگری برای تن خسته محیط زیست و منابع طبیعی این دیار به بار بیاورد؛ می گویند «سالی که نکوست از بهارش پیداست» و حالا بهارِ آتشین، تابستانی سخت را به دنبال دارد، «پاییز» که بیاید می شود جوجه های وعده های مسئولان در حراست از این سرمایه را شمرد.


منبع:

1399/03/11
13:41:26
5.0 / 5
2593
تگهای خبر: آب , بیمار , بیمارستان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کونفه