شیوع خرافه ای مرگبار مصرف الكل همچنان قربانی می گیرد

شیوع خرافه ای مرگبار مصرف الكل همچنان قربانی می گیرد

كونفه: متخصصان بارها در رسانه ها نسبت به مصرف الكل برای مقابله با كرونا آگهی دادند، هشدارهایی كه همچنان ادامه دارد.نیو صدر: در پنج ماه اخیر شیوع خرافات مختلف در کنار شیوع کروناویروس، در سراسر دنیا قربانیان زیادی گرفته است، اما یکی از مرگبارترین های این خرافات در ایران شکل گرفت؛ مصرف الکل بعنوان دارویی برای نابودی کروناویروس.
ماجرای ایجاد این مورد در ایران، به همان روزهای ابتدایی انتشار خبر ورود کرونا به ایران برمی گردد. تنها دو هفته بعد، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، از مرگ ۲۰ نفر به علت مصرف الکل خبر داد، گزارش هایی هم از مسمویت افرادی در شهرهای مختلف مثل اردبیل، کرج، تهران و... منتشر گردید.
البته آمار انتشار یافته توسط پزشکی قانونی از این هم وخیم تر است و طبق آن از آغاز اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تا ۱۹ فروردین ماه سالجاری ۷۲۸ نفر به علت مسمومیت ناشی از مصرف الکل به این سازمان ارجاع شده اند، این در شرایطی است که کل آمار تلفات ناشی از مصرف الکل در مدت مشابه سال قبل (اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸) در کشور ۶۶ نفر بود.
در بخشی از گزارش پزشکی قانونی آمده است؛ «با شیوع کرونا و نگرانی ناشی از آن، متاسفانه برخی هموطنان تحت تاثیر مطالب غیر علمی و با تصور اثربخشی اتانول و یا حتی متانول در ضدعفونی کردن بدن و یا استفاده از متانول جهت ضدعفونی کردن سطوح ودست ها و مخاطات گرفتار عوارض جبران ناپذیری شده اند. باید توجه داشت که آنچه در بین الکل های موجود اثر ضدعفونی کننده مناسب دارد صرفا اتانل می باشد و در عین حال استفاده از اتانل به صورت دهان شویه و یا غرغره کردن و حتی نوشیدن آن هیچ اثری در ضدعفونی کردن بدن و جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کووید-۱۹ ندارد.»
در نتیجه این موج، پزشکان و متخصصان بارها در رسانه ها نسبت به این اقدام اخطار دادند، هشدارهایی که همچنان ادامه دارد.

گفتیم، باور نکردند، مردند
حتی سازمان جهانی بهداشت هم بارها نسبت به این مورد اخطار دارد و اعلام نمود مصرف الکل نه تنها جلوی مبتلا شدن به کووید-۱۹ را نمی گیرد بلکه خطراتی برای سلامت افراد هم به همراه دارد.
در بخشی از توضیحات سازمان ملل نسبت به این مورد آمده است: «ترس و سوءاطلاعات افسانه خطرناکی بوجود آورده است که مصرف الکل قوی می تواند ویروس کووید-۱۹ را بکشد، اما اینطور نیست. اتانول یا متانول می تواند نتایج شدیدی به همراه داشته باشند و حتی منجر به مرگ افراد شود.»
با این حال، ماجرای مصرف الکل برای درمان کرونا، در ایران ریشه کن نشد و هنوز روز به روز جان افراد را می گیرد، تا جایی که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، چند روز پیش در کنار آمار قربانیان کروناویروس آمار قربانیان خرافه ناشی از آنرا هم اعلام کرد؛ «از اول ۵۰۱۱ نفر در کشور به علت مصرف الکل تقلبی گرفتار مسمومیت شدند و ۵۲۵ نفر از این مسمومین که به مراکز درمانی مراجعه نموده اند، جان خویش را از دست داده اند؛ در حاضر حاضر ۲۲۹ نفر از این مسمومیت در بخشهای عادی و ۴۷ نفر در بخش مراقبتهای ویژه ICU بستری هستند اما ۳ هزار و ۴۵۱ نفر ترخیص شده اند؛ ۹۵ نفر از مسمومین، نابینا و کم بینا شده و ۴۰۵ نفر هم نیازمند خدمات دیالیز شده اند.»
مهرناز رسولی نژاد، پزشک بیماری های عفونی، در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: «چقدر بگویم، مصرف الکل برای درمان کروناویروس هیچ فایده ای ندارد. الکل وارد دهان و معده می شود و روی ویروس هیچ تاثیری ندارد، امکان دارد افراد در اثر مصرف الکل هوشیاری خویش را هم از دست بدهند و موارد ساده بهداشتی را هم رعایت نکنند.»
رسولی نژاد، که یکی از بیمارنش بخاطر مصرف الکل کور شده است در ارتباط با چرایی باور شهروندان به این اطلاعات نادرست با وجود هشدارها می گوید: «انگار مردم دلشان نمی خواهد به اطلاعات انتشار یافته از منابع معتبر باور کنند.»

از فروش ادرار شتر تا استفاده از متانول
الکل تنها باور نادرستی نیست که در دوره انتشار کرونا در ایران به وجود آمده است، چندی قبل فیلمی از فردی در فضای مجازی منتشر گردید که از مصرف ادرار شتر بعنوان داروی درمان کروناویروس نام برد، باآنکه مشخص نیست چند نفر واقعا تحت تأثیر این تبلیغ قرار کنند، اما در این مدت خرافه های این چنینی مختلفی در کشور پخش گردید.
همچنین منشاء ایجاد خیلی از روش های درمان غیرعلمی مثل استفاده از سشوار برای درمان کروناویروس، کشورهای خارجی بودند و بعد وارد ایران شدند.
امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس در ارتباط با علل باور به روش ها به خبرآنلاین می گوید: «وجود این باورهای غلط ریشه در فرهنگ ما دارد، ما به شکل احساسی فکر می نماییم و بعد فکر می نماییم الکل مشکلمان را حل می کند.»
البته اظهارات چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص تزریق مواد ضدعفونی کننده، نشان داد که باور به روش های غیرعلمی در دوره های بحران، تنها مخصوص ایران نیست.
امیلی بالکتیس استاد روان شناسی دانشگاه نیویورک در این رابطه می گوید: «انکار نخستین واکنش دفاعی است که هنگام شروع یک بحران نشان می دهیم، اما پس از این که آمار بالا می رود روی به انجام اقداماتی می آوریم که هیچ ارتباطی به علم و طبیعت ندارد.»
مثال دیگر این ماجرا به سال ۲۰۱۶ هنگام شیوع ابولا در غرب آفریقا برمی گردد، در آن زمان مطالعه اریک تنکورانگ جامعه شناس نشان داد که باآنکه مردم به از اصول ابتدایی مثل شست وشوی دست خبر داشتند اما فکر می کردند حمام با آب نمک گرم، نقش واکسن را دارد و جلوی مبتلا شدن مردم به بیماری را می گیرد.
قرایی مقدم در این رابطه می گوید: «ما مگر جز خرافات پروری کاری کردیم؟ این ها همه از نتایج جهل است، خرافه گرایی سبب می شود افراد از تفکر و تعقل روی برگردانند، متاسفانه خرافه گرایی در ایران به شدت رواج دارد، این باورهای غلط رسوبات فکری ما هستند، بنده معلم دانشگاه هستم هنوز هم به این مسائل باور می کنم، در چنین جامعه ای جز این باورها نمیتوانیم به چیزی باور نماییم.»

۲۳۵۲۳۷


منبع:

1399/02/11
21:28:04
5.0 / 5
2606
تگهای خبر: آب , آنلاین , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه