وزیر اقتصاد:

شتاب تورم سال جاری كاسته می شود

شتاب تورم سال جاری كاسته می شود

به گزارش كونفه وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اطلاعات مربوط به متغیرهای كلان اقتصادی نشان می دهند وضعیت كشور رو به بهبود است؛ ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.به گزارش كونفه به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در گفتگو با برنامه "رهیافت" رادیو اقتصاد با مبحث "فرصت های اقتصادی تحریم" در مورد تعریف شرایط مطلوب اظهار داشت: نقطه مطلوب نقاطی است كه در سیاست های كلی و برنامه ششم به تصویر كشیده شده است.
وزیر اقتصاد تصریح كرد: بر مبنای برنامه ششم توسعه، ما باید سالانه از ۶۰ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده می كردیم و هم بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در كشور انجام می دادیم كه به علت اعمال انواع و اقسام محدودیت ها در ورود منابع، نمی توان این ارقام را در ظرف زمانی معین شده محقق نمود، بنابراین با نقطه مطلوب فاصله داریم.
دژپسند خاطرنشان كرد: در این شرایط و با وجود تحمیل این همه مضایق، صادرات غیرنفتی روند خوبی را داشت كه در خور تقدیر است.
وی همینطور با تقدیر از صادركنندگان اظهار داشت: صادركنندگان كشور محدودیت های زیادی را در نوردند تا به نقطه هدف تعیین شده دست یابند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه پارسال شرایط متلاطمی در حوزه بازار ارز و طلا داشتیم تصریح كرد: با سیاست هایی كه اتخاذ شد، از آن تلاطم ها عبور كردیم و امروز یك روند پایداری را در بازار ارز، سكه و طلا می بینیم.
دژپسند در بخش دیگری از این گفتگو تصریح كرد: زمانی كه بالغ بر ۸۵ درصد واردات ما را كالای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه تشكیل می دهد، وقتی نرخ ارز به صورت مثال ۳ برابر می شود هزینه تأمین این كالاها و مواد اولیه هم برای بخش تولید به همان اندازه بالا می رود و در نتیجه با افزایش هزینه تولید، قیمت تمام شده هم بالاتر می رود.
وی اضافه كرد: از تیرماه سال گذشته، با تغییر روند تورم خرده فروشی، این روند فزاینده تبدیل به روند كاهنده شد و پیشبینی های ما این است كه تا آخر سال این روند ادامه پیدا كند و شتاب تورم گرفته شود.
وزیر اقتصاد در انتها این گفتگو، ادامه روند كاهش تورم، مثبت بودن رشد اقتصاد غیر نفتی و برداشتن گامی بزرگ در واگذاری شركت های دولتی با تغییر روش واگذاری را بعنوان اخبار امیدبخش قابل تحقق امسال عنوان نمود.

1399/01/09
00:14:01
5.0 / 5
3619
تگهای خبر: بازار , رشد , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کونفه