نیاز ایران به سالانه دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون

نیاز ایران به سالانه دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون

به گزارش كونفه فارس نوشت: سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: نگرانی سازمان انتقال خون كاهش سطح ذخایر خون در كشور است و باید توجه كرد كه ایران سالانه به دو میلیون و 100هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه ۱۶ تا ۱۷درصد اهداكنندگان خون در تهران هستند، اظهار داشت: ۲۵درصد خون و فرآورده های خون كل كشور در تهران مصرف می شود چونكه تعداد مراكز درمانی در تهران بیشتر و جراحی های بزرگ در این استان گسترده تر و بنا بر این مصرف این فرآورده های حیات بخش در پایتخت بالاتر است.
وی با اشاره به كاهش اهدای خون به دنبال سردتر شدن هوا، اظهار نمود: باید توجه كرد كه نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست ودر برخی استان های بزرگ مانند تهران بوسیله شبكه خون رسانی میزان خون مورد نیاز را تامین می نماییم.

حاجی بیگی تصریح كرد: میزان اهدای خون وابسته به شرایط مختلف شامل وضعیت جوی ودیگر عوامل موثر در مشاركت جویی مردم است.
وی تغییرات آب وهوایی، ترافیكی ودیگر عوامل مداخله گر را از دلیلهای كاهش حضور شهروندان در مراكز اهدای خون برشمرد و اضافه كرد: بنا بر این است كه در ایام سرد زمستان كه به سبب نزولات جوی و برودت هوا، تردد شهروندان دشوار می شود، میزان بازگشت جهت اهدای خون نیز كاهش پیدا می كند.

حاجی بیگی درباب مراكز درمانی مصرف كننده خون اظهار داشت: در كشور ۸۳۰ بیمارستان و مركز درمانی وجود دارد كه ۷۲۰مورد از آنها دارای بانك خون مستقل بوده و خون و فرآورده های خونی مورد نیازشان را از اداره كل های انتقال خون دریافت می كنند.
وی خاطرنشان ساخت: تهران با ۱۶۰بیمارستان و مركز درمانی یكی از استان های پرمصرف خون و فرآورده های آن شمرده می شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن یادآوری اینكه مردم همچنان برای اهدای خون بازگشت می كنند و به صورت روزانه خون تامین می شود، اظهار داشت: نگرانی سازمان انتقال خون كاهش سطح ذخایر خون در كشور است و باید توجه كرد كه ایران سالانه به دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.
حاجی بیگی از رسانه ها درخواست نمود كه باتوجه به گستره مخاطبان و وسعت عملكرد و قابلیت های تبلیغاتی، اطلاع رسانی، جلب مشاركت و تاثیرگذاری، ضمن ترویج فرهنگ اهدای خون در فضای عمومی و نزد مخاطبان، سازمان انتقال خون را در امر انسان دوستانه اهدای خون همراهی كنند.
گفتنی است مراكز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت ۸ تا ۱۹فعال هستند، همین طور مراكز اهدای خون در استانها نیز در دو شیفت بامداد و پس از ظهر میزبان اهداكنندگان نوع دوست است.
۴۷۲۳۲

1398/11/04
16:23:49
5.0 / 5
4591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کونفه