تغذیه سالم، مهمترین ضامن تامین سلامت در یك جامعه

تغذیه سالم، مهمترین ضامن تامین سلامت در یك جامعه

كونفه: امروزه یكی از روش های متداول در جنگ های مدرن آن است كه با مسائل اقتصادی كشور به شكلی بازی شود تا تغذیه افراد آن جامعه و درنهایت سلامت آنها بطور كامل به خطر بیفتد.


جالب است بدانید الان ما در كشوری زندگی می نماییم كه به خاطر پیشرفت های چشمگیرش در علم دامپزشكی از توانایی بالایی در تولید شیر با كیفیت برخوردار است، محصولی كه خداوند بعنوان یك غذای كامل و سالم در اختیار انسان قرار داده و جامعه می تواند از آن بهره ببرد.
طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف شیر در خیلی از كشورها برای هر نفر به رقمی بالغ بر ۳۰۰ كیلو در سال می رسد، اقدامی كه با گذشت زمان در خیلی از جوامع موجب بلند شدن میانیگین قد و افزایش زیبایی افراد در آن كشورها شده است.
این در حالیست كه باتوجه به آمار موجود نیمی از نیروی كار یك جامعه را زنان می سازند و شیر یكی از مهمترین شاخصهای تغذیه ای آنها بشمار می رود چونكه جذب كلسیم در این قشر حدودا تا سن ۳۰ سالگی بوده و این مسئله علاوه بر دوران شیردهی و حاملگی آنها كه سبب از دست رفتن میزان زیادی از كلسیم بدن می شود خطر ابتلای این افراد به بیماری پوكی استخوان را نسبت به مردان دو چندان می كند.
از آنجایی كه قابل جذب ترین كلسیمی كه در جهان وجود دارد كلسیم شیر است پس هیچ مكمل غذایی نمی تواند میزان كلسیم غذا را به اندازه این ماده غذایی تامین نماید گه باید مورد توجه قرار گیرد.
از این سو زنان جامعه نیز می توانند مانند مردان حداقل تا سن ۶۵ الی۷۰ سالگی برای كشور مفید باشند بدین سبب اگر تغذیه جامعه نامناسب باشد سن پوكی استخوان در بانوان به پایین تر از حد استاندارد می رسد و متاسفانه خانمی كه گرفتار پوكی استخوان شود احتمال اینكه از جامعه حذف شود خیلی زیاد است و با یك شكستگی می تواند وارد سیكلی شود كه اول كاراییش را در جامعه از دست می دهد و بعد متاسفانه ممكنست این شكستگی ها موجب مرگ آنها شود.
حال با توجه به این شرایط به راحتی در یك برنامه تلویزیونی در كشور آنچنان تشویش به وجود آورده و كل جامعه را به تكاپو می اندازیم كه شیر مصرف نماییم یا خیر؟ به این علت كه عوارض مصرف نكردن شیر ۲۰ تا ۳۰ سال پس از آن دوره خودش را نشان میدهد خیلی راحت هم افراد به این فكر می كنند كه شیر مصرف نكنیم چه اتفاقی می افتد؟
برای من جالب است در كشوری كه شیر با كیفیت بالا و از نوع پاستوریزه كه بعد از سال ها تحقیق برهمگان ثابت شده مصرف اش از انواع دیگر بهتر و راحت تر است جزو معدود كالاهای صادر كننده اش بشمار می رود فردی به راحتی در یك برنامه تلویزیونی بدون هیچ اطلاعات درستی، دروغ های آماری در خصوص اینكه ۶۰ درصد شیرهای منطقه به آفلاتوكسین آلوده است داده و مردم را از مصرف این ماده غذایی منع می كند.
حقیقت آن است كه آلوده بودن با در حد مجاز بودن فرق دارد هر نوع ماده ای كه وارد شیر شود به آن آلودگی می گویند حتی اگر آن ماده آب باشد كه هیچ ضرری ندارد و آیا این ممكنست كه می تواند ضرر داشته باشد یا خیر جای بحث دارد.
البته در خیلی از مواقع برای ترساندن جامعه از این دروغ های آماری استفاده می شود تمام این داستان ها را كه كنار هم قرار می دهیم با یك برنامه كوچك چند ثانیه ای كه در كشور اتفاق افتاده و بازنشر آن توسط بعضی از افراد در شبكه های مجازی و دست به دست شدن در كانال های مختلف می تواند چند صد میلیارد دلار در ضمن چند ده سال به یك كشور لطمه وارد كند بدون آنكه كسی متوجه شود كه دشمن از كجاها می تواند رخنه كند.
امیدوارم جامعه ما نیز از این پس هوشمندانه تر رفتار كرده و بجای باور كردن یك دروغ فوری به یك منطق طولانی برسد. در واقع با مطالعه مطالب نه حتی در سایت های داخلی بلكه در سایت های معتبر جهانی می توانید به این پی ببرید كه وقتی یك مجری به شما می گوید مدتی شیر نخورید چه خیانتی می تواند به شما و خانواده تان بكند. *دامپزشك ۲۳۵۲۳۲

1398/11/02
23:10:17
5.0 / 5
4544
تگهای خبر: آب , استخوان , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کونفه