در پاییز ۹۸؛

نرخ بیكاری 10 و شش دهم درصد شد

نرخ بیكاری 10 و شش دهم درصد شد

كونفه: بررسی نرخ بیكاری افراد 15 ساله و بیش تر نشان میدهد كه 10.6 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند كه این رقم نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، معادل ۱.۲ درصد كاهش یافته است.به گزارش كونفه به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در پاییز سال ۱۳۹۸ از طرف مركز آمار ایران منتشر گردید.
بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد كه ۱۰، ۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری حاكی از آنست كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۲ درصد كاهش یافته است.
در پاییز ۱۳۹۸، به میزان ۴۴، ۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند.
بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی حاكی از آنست كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷)، ۰.۲ درصد كاهش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۷۲ هزار نفر افزایش داشته است. همین طور بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد كه درپاییز ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۵۰، ۰ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲، ۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۱ درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاكی از آنست كه ۲۵، ۸ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۳۹۸ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷) ۱.۲ درصد كاهش یافته است.
بررسی نرخ بیكاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد كه درپاییز ۱۳۹۸، ۱۷، ۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند. این در حالیست كه تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۷، به میزان ۱.۴ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد كه در پاییز ۱۳۹۸، ۱۰، ۶ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در حالیست كه ۳۶.۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند. برای مشاهده چكیده نتایج و جزئیات بیشتر خبر به فایل پیوست بازگشت كنید.


منبع:

1398/10/14
22:09:05
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه